Domov Novinky Amazon pokračuje v prepúšťaní zamestnancov

Amazon pokračuje v prepúšťaní zamestnancov

Zdielať

Amazon rozširuje prepúšťanie z 10-tisíc až na 18-tisíc pracovných miest, keďže cena akcií stále klesá.

Generálny riaditeľ viní „neistú ekonomiku“ a rýchle prijímanie zamestnancov spoločnosťou Amazon v predchádzajúcich rokoch. Firma totiž oznámila plány na ďalšie kolo prepúšťania, čím sa celkový počet prepustených zamestnancov od novembra zvýšil na viac ako 18-tisíc po celom svete. „Medzi redukciami, ktoré sme uskutočnili v novembri, a tými, o ktoré sa delíme dnes, plánujeme zrušiť niečo vyše 18 000 pozícií,“ napísal generálny riaditeľ Andy Jassy v správe pre zamestnancov, ktorú Amazon zverejnil. „Dotkne sa to niekoľkých tímov, väčšina zrušených úloh sa však týka našich organizácií Amazon Stores a PXT.“ Medzi fyzické obchody spoločnosti patria Amazon Go, Amazon Fresh a Amazon Style. V oznámení Jassyho sa nespomínajú predajne Whole Foods. PXT je People Experience and Technology Solutions, divízia ľudských zdrojov spoločnosti.

V správe sa uvádza, že 18-tisíc prepustených zamestnancov „sa sústreďuje v radoch spoločnosti a predstavuje približne 5% tejto zložky jej pracovnej sily a 1,2% z celkového počtu 1,5 milióna zamestnancov k septembru“. Cena akcií firmy klesla približne o 2% a za posledných 12 mesiacov sa prepadla o takmer 50%. „Tieto zmeny nám pomôžu realizovať naše dlhodobé príležitosti s pevnejšou nákladovou štruktúrou; som však tiež optimistický, že v tomto období, keď nebudeme expanzívne prijímať zamestnancov a rušiť niektoré pozície, budeme vynaliezaví, vynaliezaví a šrotoví,“ napísal Jassy. Prepúšťanie, ktoré sa začalo v novembri, sa pôvodne týkalo približne 10-tisíc pracovných miest a zahŕňalo aj škrty v hardvérovej divízii, ktorá vyrába produkty vrátane zariadení Echo, Alexa, Fire a Kindle.

Amazon v októbri 2022 uviedla, že na celom svete má 1,54 milióna zamestnancov vrátane pracovníkov na plný a čiastočný úväzok, ale bez dodávateľov a „dočasných zamestnancov“. Počet 1,54 milióna zamestnancov predstavoval nárast z 1,34 milióna v polovici roka 2021. Rozhodnutie o prepustení zamestnancov v novembri bolo prijaté v rámci ročného plánovacieho procesu spoločnosti Amazon na rok 2023, napísal Jassy. „Tohtoročná revízia bola ťažšia vzhľadom na neistú ekonomiku a na to, že sme v posledných rokoch rýchlo prijímali zamestnancov,“ napísal. Po novembrovom prepúšťaní nasledovali „ďalšie revízie“, ktoré vyústili do včera oznámeného ďalšieho znižovania počtu pracovných miest, napísal. Nové kolo prepúšťania sa začne 18. januára.

„S oznámením týchto výsledkov zvyčajne počkáme, kým sa nebudeme môcť porozprávať s ľuďmi, ktorých sa to priamo týka,“ napísal Jassy. „Keďže však jeden z našich kolegov z tímu túto informáciu vypustil navonok, rozhodli sme sa, že bude lepšie podeliť sa o túto správu skôr, aby ste sa podrobnosti dozvedeli priamo odo mňa.“ Prepustení zamestnanci dostanú „odstupné, prechodné dávky zdravotného poistenia a externú podporu pri hľadaní práce“, napísal Jassy. V štvrťročných výsledkoch zverejnených v októbri Amazon uviedol, že čisté tržby medziročne vzrástli o 15% na 127,1 miliardy USD, ale čistý zisk klesol z 3,2 miliardy USD na 2,9 miliardy USD. Z údajov o prevádzkových príjmoch spoločnosti Amazon vyplýva, že zisky dosahuje divízia cloud computingu Amazon Web Services (AWS). Čisté tržby AWS v 3. štvrťroku 2022 dosiahli 20,5 miliardy USD s prevádzkovým ziskom 5,4 miliardy USD, zatiaľ čo zvyšok spoločnosti vykázal prevádzkovú stratu 2,9 miliardy USD. Celkovo prevádzkový zisk spoločnosti Amazon klesol zo 4,9 miliardy USD v 3. štvrťroku 2021 na 2,5 miliardy USD v 3. štvrťroku 2022.

Zdroj