Domov Novinky Ako zložité je hacknúť sa do riadiacej jednotky lietadla?

Ako zložité je hacknúť sa do riadiacej jednotky lietadla?

Zdielať

To, že sa počas letu neoplatí vtipkovať sa presvedčil bezpečnostný špecialista Chris Roberts, ktorý sa počas letu v modernom Boeingu 737 v najnovšej verzii 800 dokázal nabúrať do centrálneho počítača a ovládnuť tak lietadlo, podobne ako automatický pilot.

Boeing_737-800

Trik spočíva v zábavnom systéme inštalovaného v sedačkách pre cestujúcich, cez ktorý sa môžete v lietadle počas letu zabaviť. Pod každou sedačkou s týmto systémom je aj servisný konektor, cez ktorý sa Roberts hackol priamo do hlavného počítača lietadla. Tento postup si overil aj na simulátore na zemi. Na svojom Twitterovom účte sa potom počas letu pochválil s tým, že je práve na palube a že môže zo srandy spustiť kyslíkové masky pre cestujúcich. To sa mu ale vypomstilo a po pristáti na neho už čakalo FBI.

Citácia Twitterového príspevku: „Find myself on a 737/800, lets see Box-IFE-ICE-SATCOM? Shall we start playing with EICAS messages? „PASS OXYGEN ON“ Anyone ? :)“

Každopádne ide o závažnú bezpečnostnú chybu, ktorá by mala byť čo najskôr odstránená, pretože v nesprávnych rukách by mohla mať fatálne následky a mohlo by to mať oveľa horšie následky ako spustené kyslíkové masky.

Zdroj: Wired