Domov Periférie Tipy a triky: Príslušenstvo pre smartfóny (6)

Tipy a triky: Príslušenstvo pre smartfóny (6)

Zdielať

Dávame do pozornosti príslušenstvo pre mobilné zariadenia – nabíjačky a káble, ktoré možno považovať za vhodné doplnky.

Testovali sme niekoľko káblov. Vhodným doplnkom je dátový kábel USB-A/Lightning s textilným povrchom s dĺžkou tri metre, resp. dva metre. Výbavu dopĺňa USB-C/Lightning 1,2 metrový kábel a OTG adaptér USB-A/Lightning. Výhodou je, že odolný dátový a nabíjací kábel dokáže prenášať prúd až do 3A. Možno ho použiť na nočnom stolíku, pracovnom stole, ale aj v aute. Káble sa veľmi dobre používajú a oceňujeme viac farebných verzií, ktoré sú k dispozícii. My sme stavili na klasiku v podobe čiernej farby, ktorú považujeme za univerzálnu. Boli sme prekvapení rýchlosťou prenosu dát, ale tiež aj odolnosťou. Počas dlhšieho testovania sme nenarazili na problémy a to ani pri menej šetrnom používaní. Výrobca uvádza, že káble vydržia viac ako 10000 ohnutí. Konektory sú chránené eloxovaným hliníkom pre dlhšiu životnosť a ochranu pred oxidovaním na vzduchu.

Všetky tieto tri káble sú vhodným doplnkom pre nabíjačky, alebo powerbanky. Ak používateľ potrebuje dlhý a kvalitný kábel na nabíjanie mobilného zariadenia, môže si vybrať podľa dĺžky a farby. Káble zvládnu preniesť celkový prúd až 3A a podporujú prenos dát s rýchlosťou 480 Mbps, čo zodpovedá štandardu rozhrania USB 2.0. Aj keď ide o starý a pomalý štandard, žiadne Apple zariadenia s Lightning konektorom – s výnimkou iPadu Pro 2017 – nepodporuje vyšší štandard rýchlosti prenosu dát. Preto výrobcom zvolené rozhranie označujeme ako dostatočné. Káble majú certifikáciu MFi (Made for iPhone), takže nehrozí poškodenie zariadenia nekvalitnou konštrukciou a oficiálne podporuje plnú rýchlosť nabíjania.

Otestovali sme tiež dve nabíjačky. Napájací adaptér Swissten GaN mini 30W je veľmi dobrá voľba. Technológie nabíjania stále napredujú, takže okrem PowerDelivery a Qualcomm 3.0 Quick Charge máme možnosť používať aj najnovší formát GaN. Tento sieťový adaptér podporuje všetky tri technológie rýchleho nabíjania, má výstupné porty USB-A a USB-C a dokáže nabíjať všetky zariadenia kompatibilné s týmito formátmi. Mnohí používatelia hľadajú nabíjačky, ktoré ponúknu dostatočný výkon a zároveň kompaktný formát. Málokto vyhľadáva veľké a neskladné adaptéry. Jednoznačnou výhodou tohto napájacieho adaptéra je jeho veľkosť, resp. jeho miniatúrne rozmery. Nám sa veľkosť nabíjačky veľmi páči a radi sme ju používali na rôzne výlety. Treba si len dať pozor, aby ju používateľ nestratil, keďže zaberie veľmi málo miesta.

Bez vidlice má rozmery len 30×30×30 mm, čo z neho robí jeden z najmenších na trhu. Je to spôsobené tým, že technológia GaN využíva nitrid gália namiesto bežných kremíkových polovodičov, čo nielenže zabezpečuje, že sa nabíjačka neprehrieva, a preto môže byť menšia, ale je aj výkonnejšia, rýchlejšia a môže pracovať pri oveľa vyšších frekvenciách. Ďalšou výhodou tohto malého sieťového adaptéra je, že s ním možno nabíjať prakticky všetky zariadenia, či už s operačným systémom iOS alebo Android. Adaptér má totiž dva výstupy, takže môže nabíjať dve zariadenia súčasne. Pri dvoch naraz nabíjaných zariadeniach sa 30W výkon rozdelí. Cena je 22 eur.

Druhá testovaná sieťová nabíjačka Swissten GaN 70W je väčšia a ponúkne dva USB-C a jeden USB-A. Je vhodná na cesty, do práce alebo na nočný stolík. Vďaka svojim rozmerom nezaberie toľko miesta a ponúka prekvapivo dostatočný výkon. Naraz dokáže nabíjať tri pripojené zariadenia, vtedy sa ich nabíjací prúd delí medzi pripojené zariadenia. Počas testovania sme ňou pohodlne nabíjali smartfón a dve powerbanky. Celkový výkon 70W je na takúto nabíjačku viac než dostatočný. Navyše pre mobily, ktoré podporujú rýchle nabíjanie, to znamená kratší čas nabíjania. Nabíjačku však možno použiť aj na nabíjanie notebookov, napríklad pre ľahké a kompaktné modely (tzv. ultrabooky), ktoré podporujú nabíjanie cez USB-C (stačí použiť USB-C/USB-C kábel). Tak ako aj pri prvej nabíjačke podporuje technológiu GaN. Cena tejto nabíjačky je 32 eur.

Zapožičal: Swissten