Domov Recenzie Tip na výlet: Bratislava z UFO vyhliadky

Tip na výlet: Bratislava z UFO vyhliadky

Zdielať

Ako očarujúce môže byť hlavné mesto Slovenska pozorované z výšky? Túto otázku si môžete zodpovedať pri návšteve vyhliadkovej plošiny na ikonickej veži UFO, vynímajúcej sa nad Mostom SNP.

Most SNP s vyhliadkovou vežou UFO predstavuje jeden z najmodernejších symbolov Bratislavy a je neoddeliteľnou súčasťou jej panorámy. Navštíviť túto vežu, ktorá je súčasťou slovenskej architektonickej špičky 20. storočia v kategórii mostných stavieb, sa skutočne oplatí. A nielen preto, že je to najväčší most cez Dunaj v Bratislave, ale predovšetkým kvôli jedinečnej vyhliadke a reštaurácii na vrchole jeho šikmých pylónov. Cesta výťahom do výšky 85 metrov trvá len 45 sekúnd a je to pôsobivý zážitok.

Po príchode na vrchol sa môžete osviežiť v reštaurácii s barom alebo vykročiť na schody vedúce až na samotnú vyhliadku vo výške 95 metrov. Odtiaľ sa vám naskytne jeden z najkrajších pohľadov na Bratislavu. Vstup do výťahu je spoplatnený, ale ak sa rozhodnete pre návštevu reštaurácie, cena vstupu bude odpočítaná z celkovej sumy za konzumáciu. Zaujímavosťou je tiež oddelená barová a jedálenská časť. Pri konzumácii jedla je návštevníkovi k dispozícii priamy výhľad zo stredu reštaurácie na historické centrum, barová časť tvorí dva usporiadané celky s menšími stolmi po ich okrajoch (pred vstupom do reštaurácie-jedálenskej časti).

Z najvyššieho miesta (vyhliadky) vidieť nádherný pohľad na historickú časť Bratislavy

Výhľad z vyhliadkovej plošiny je ohromujúci. Môžete obdivovať historické centrum mesta s Bratislavským hradom, parlamentom, dómom svätého Martina, nábrežím Dunaja a ďalšími významnými bodmi. Na južnej strane sa návštevníkom naskytne pohľad na najväčšie bratislavské sídlisko – Petržalku, s Pečnianskym lesom, Sadom Janka Kráľa a obchodnými centrami Aupark či Digital Park. V diaľke možno zahliadnuť aj časť Rakúska.

Most SNP je však aj predmetom kontroverzií, keďže jeho výstavba si vyžiadala zánik časti historického podhradia vrátane neologickej synagógy – nezvratná strata pre mesto. Most, ktorý bol postavený medzi rokmi 1967 a 1972, bol v čase svojho vzniku jednou z dvoch podobne konštruovaných stavieb na svete. Tento visutý most, ktorý je podopretý len dvoma piliermi umiestnenými na jednom brehu Dunaja, má rozpätie až 303 metrov a je dielom architektov J. Lacka, L. Kušníra, I. Slameňa a inžinierov-staticov A. Tesára a J. Zvaru.

Z najvyššieho miesta (vyhliadky) vidieť nádherný pohľad aj na tzv. nový downtown Bratislavy

Reštaurácia sa nachádza vo výške 85 metrov. Po zdolaní 35 schodov oceľového schodiska v pylóne sa dostane návštevník ešte o 10 metrov vyššie na nekrytú vyhliadkovú plošinu, z ktorej možno za dobrého počasie obdivovať nielen Bratislavu a jej blízke okolie, ale tiež krásy Dunaja či neďalekú časť Rakúska. Na vyhliadkovej plošine, jednej z najvyšších v Európe, je k dispozícii ďalekohľad, ktorý za poplatok 1 euro za 2 minúty ponúka ešte detailnejší pohľad na okolie. Návštevníkov informujú tabule s popisom viditeľných pamiatok a zaujímavostí.

Odporúčame navštíviť vyhliadku spolu s reštauráciou počas poobedia a večera, keď vidieť všetky dôležité miesta Bratislavy, a večer, keď sa zotmie, si treba vychutnať pohľad na nočné mesto. Ide vskutku o výnimočný zážitok, ak tomu dopomôže aj priaznivé počasie. Reštaurácia a bar na vrchole pylónov v tvare lietajúceho taniera sú pravou perlou. Zatiaľ čo sa budete kochať výhľadom, môžete si vychutnať jedlo vysokej kvality alebo si len tak posedieť pri káve alebo drinku. Ceny sú prispôsobené exkluzívnosti miesta, no stojí za to zažiť tento nezabudnuteľný pohľad na Bratislavu.

Reštaurácia s barom tesne pod vyhliadkou, odkiaľ vidieť nádherný pohľad na historickú časť Bratislavy

Reštaurácia UFO pojme až 140 sediacich alebo 250 stojacich hostí a kvalitný tím profesionálov sa postará o pohodlie každého hosťa. Je to tiež zaujímavé miesto na organizovanie podujatí v centre mesta, kde sa účastníci môžu stretnúť v štýlovom prostredí a nechať sa ohromiť výhľadom na mesto a zároveň si vychutnať kulinársky zážitok. Aj vďaka tomu je rozhodne ideálnym miestom na mnohé druhy podujatí: VIP podujatia, bankety, obchodné stretnutia, večierky, tlačové konferencie, svadby a mnohé ďalšie. Kuchyňa reštaurácie ponúka iba zopár menu, ktoré ponúkne najmú stredomorské a ázijské jedlá a súčasťou ich ponuky je sedemchodové lokálne degustačné menu, ktoré je možné spojiť s ochutnávkou vína, piva alebo koktailov.

Bratislava, ako ju vidíte z pôsobivej UFO vyhliadky, je mestom, ktoré vás svojou atmosférou úplne pohltí. Z tohto unikátneho miesta, visiaceho akoby nad riekou Dunaj, sa vám naskytne dychberúci panoramatický pohľad na celé hlavné mesto Slovenska. Zatiaľ čo slnko pomaly zapadá za obzor, jeho posledné lúče šteklivo zlatavo osvetľujú historické strechy a moderné fasády. Tento magický moment, keď sa Bratislava ponorí do zlatistej až ružovej aure západu slnka, pridáva mestu ešte viac na emocionálnej hĺbke. Vychutnávajte si tento neopakovateľný zážitok a nechajte svoje zmysly, aby boli plne omámené krásou a pokojom, ktorý z tohto miesta vyžaruje.

Z najvyššieho miesta (vyhliadky) vidieť naskytne nádherný pohľad na historickú časť Bratislavy

UFO je miesto, ktoré treba vidieť a zažiť jeho výnimočnosť. Po vlastnej osobnej skúsenosti určite odporúčame vyhliadku zaradiť medzi miesta, ktoré treba v našom hlavnom meste navštíviť.