Domov Novinky Telekom prináša v Jasnej technologický unikát

Telekom prináša v Jasnej technologický unikát

Zdielať

Ako možno zabezpečiť internet pre najväčšiu športovú udalosť roka 2024?

Jasná, známe lyžiarske stredisko v srdci Demänovskej doliny, sa tento víkend stane dejiskom výnimočného športového podujatia – Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Fanúšikovia budú môžu vidieť výkony domácej hviezdy Petry Vlhovej aj jej americkej súperky Mikaele Shiffrinovej. Lyžiarske stredisko privíta nielen pretekárky a ich tímy, ale aj novinárov a fanúšikov, ktorí budú svedkami súťaže v obrovskom slalome. Aby bol zážitok zo Svetového pohára čo najpohodlnejší a najpripojenejší, Telekom zabezpečí pre všetkých účastníkov podujatia vynikajúce internetové služby. Konektivita pokryje viac ako 78-tisíc štvorcových metrov areálu plnohodnotným signálom a bude dostupná pre všetkých, ktorí sa prídu pozrieť na najprestížnejšie lyžiarske preteky.

„Svetový pohár v alpskom lyžovaní patrí medzi hlavné športové udalosti roka, ktoré sleduje celý svet. Sme nesmierne hrdí, že naša spoločnosť Slovak Telekom môže byť súčasťou týchto prestížnych pretekov a svojou infraštruktúrou a IT službami zabezpečiť bezproblémový chod podujatia,“ uviedol Peter Laco, riaditeľ divízie firemných zákazníkov Slovak Telekom. Operátor pripravil pre toto podujatie optickú sieť s prenosovou rýchlosťou až 10/10 Gbps, ktorá spojí všetky kľúčové body areálu a zabezpečí tak plynulý priebeh podujatia. Vďaka dlhému 18-kilometrovému pozemnému vedeniu bude internetová konektivita stabilná a rýchla, nezávisle na vonkajších vplyvoch.

Pre návštevníkov a pracovné tímy bude k dispozícii spojenie prostredníctvom Wi-Fi alebo ethernetu, pričom Wi-Fi prístupové body zvládnu prenos dát rýchlosťou až 2,9 Gbps a sú schopné obslúžiť až 1024 zariadení súčasne. Celkovo bude rozmiestnených 26 Wi-Fi lokalít, vrátane 14 vonkajších a 12 vnútorných vysielačov, ktoré spoločne poskytnú stabilné pripojenie pre až 26-tisíc zariadení. Zároveň boli vytvorené oddelené zóny pre rôzne skupiny používateľov, aby sa predišlo vzájomnému vyťažovaniu sietí a každý mohol využívať internet podľa svojich špecifických potrieb. Takto budú môcť lyžiarske tímy, mediálne centrá a partneri podujatia využívať prioritné a rýchle pripojenie, zatiaľ čo verejnosť bude mať prístup cez špeciálny portál, ktorý umožní plnohodnotné delenie sa o zážitky priamo z miesta diania. Takisto operátor využil už vypnutú 3G sieť, a nahradil ju najnovšou 5G sieťou. Tá ostane v prevádzke aj po skončení Svetového pohára.