Domov Novinky Síra prináša potenciál lacného skladovania slnečnej energie

Síra prináša potenciál lacného skladovania slnečnej energie

Zdielať

Tento cyklus umožňuje získavať energiu zo síry a skladovať ju medzi tým.

Solárna technológia produkujú čistú, bez znečistenia elektrickú energiu, ktorá sa dá využiť v domácnostiach, komerčných budovách a dokonca aj v elektrických autách. Avšak ich potenciálny výkon je závislý na počasí, ročnom období a čase dňa. Preto je ukladanie solárnej energie alebo tepla na použitie v zimných mesiacoch a v noci, keď nie je na vrchole, nevyhnutné na udržanie uhlíkovo neutrálneho energetického systému. Vedci skúmali, ako možno cykly síry využiť na uchovávanie tepelnej energie, ktorú je možné uvoľniť podľa potreby.

V systémoch solárnej tepelnej energie najnovšej generácie (ktoré využívajú koncentrovanú solárnu energiu ako teplo) je materiálom prvej voľby na ukladanie energie roztopená soľ. Síra však môže byť oveľa lacnejšia a poskytovať vyššiu energetickú hustotu (v podstate množstvo energie uloženej vo vzťahu k hmotnosti materiálu), čo umožňuje skladovanie vo väčšom rozsahu. „Hustota energie síry je oveľa vyššia ako hustota roztavenej soli, navyše získate vysoko hodnotné teplo,“ uvádzal Christian Sattler, vedúci výskumu DLR Institute of Future Fuels.

Ku vyjadreniu ďalej dodáva: „síra je veľmi lacné skladovacie médium, a keďže navrhujeme chemické spaľovanie, môžeme nastaviť teplotu na akúkoľvek úroveň, ktorú potrebujeme.“ Ako vysvetľuje, síra by sa ukladala vonku na kôpke a keď je potrebné teplo, spálila by sa pomocou slnečnej energie. Spaľovanie uhlia otepľujúce planétu, ale spaľovanie síry vytvára oxid siričitý, ktorý možno spracovať na kyselinu sírovú a potom premeniť späť na síru. Síra sa potom môže znova použiť ako materiál na ukladanie solárnej energie, alebo sa môže uchovávať ako kyselina sírová. „Tento cyklus umožňuje získať zo síry energiu a medzitým ju uskladniť,“ dodal Sattler.

„Dôvod, prečo je teraz v centre pozornosti, je, že na ohrev reakcie môžeme použiť 100% obnoviteľnú energiu – koncentrovanú slnečnú energiu. Preto teraz prichádzajú chemické spoločnosti a majú záujem o demonštráciu tohto zariadenia.“ Kyselina sírová má teda potenciál na využitie pri výrobe ekologického vodíka prostredníctvom solárnej energie, čo je lacnejší a efektívnejší spôsob ako použitie elektrolýzy. Hoci navrhované riešenie ešte nie je pripravené na zavedenie do praxe, Sattler dúfa, že v budúcnosti sa môže stať riešením na skladovanie solárnej energie. „Záujem priemyslu odráža, že tento proces má dobré šance,“ povedal.

Zdroj