Domov Periférie Recenzia: WD My Passport 2TB HDD a 256GB SSD

Recenzia: WD My Passport 2TB HDD a 256GB SSD

Zdielať

Testovali sme dvojicu diskov. Jeden ponúka veľkú úložnú kapacitu a poslúži skôr na zálohu dát, najmä pri notebookoch. Druhý testovaný model ponúkne kapacitu na úrovni interných SSD, pričom sa taktiež pripája cez USB port externe do počítača, alebo notebooku. Čo všetko disky prinášajú?

V dnešnom dueli, resp. porovnaní sa stretli dva disky, ktoré sú odlišné. Zatiaľ čo jeden je typu SSD, druhý je už klasický HDD. V recenzii porovnáme jednotlivé disky čo sa týka rýchlostí, použitia, pomeru ceny/výkon a ceny/kapacity a tiež, komu sú jednotlivé disky určené.

Externý pevný disk (HDD) My Passport je k dispozícii vo viacerých farebných verziách – v čiernej, modrej, bielej, žltej, oranžovej a červenej. K dispozícii sú štyri verzie – s kapacitou 1, 2, 3 a 4TB. Do počítača sa pripája cez USB 3.0, ktoré zabezpečuje prenos dát až do rýchlosti 5 Gbps. Samozrejmá je tiež aj spätná kompatibilita s rozhraním USB 2.0. Činnosť disku indikuje malá a nerušivá biela LED dióda.

Disk je vyrobený z plastu, je dostatočne pevný a ide o klasický disk vhodný aj do kancelárie. Jeho nevýhodou je ale povrch, veľmi náchylný na škrabance, ktoré sme zaznamenali už po pár dňoch. Disk poteší aj gumenými nožičkami, ktoré pomáhajú eliminácii prenosu vibrácii. Vďaka dosť veľkej kapacite možno disk použiť aj na zálohy dát či rôzne multimediálne súbory a pripájať k notebooku. Pri nastavenej cene cca 80 eur (v prípade nami testovaného 2TB disku) ide o výborný pomer cena/výkon.

Pre používateľov, ktorí chcú viac miesta, je rýchlym a jednoduchým riešením externý disk My Passport, ktorý ponúkne ďalší úložný priestor. Možnosti pripojenia USB 3.0 poskytujú používateľovi dostatočne rýchly prístup na ukladanie dát na disk a to bez nutnosti ďalšieho externého zdroja napájania. Na modeli sa nám páči moderný dizajn a tiež prijateľné rozmery 110×82×22 mm.

Disk má 5400 otáčkové platne a rýchlosť prenosu sa pohybuje bežne okolo 115 MB/s. K dispozícii je možnosť použiť 256-bitové AES hardvérové šifrovanie, ktoré umožňuje vyššiu úroveň zabezpečenia bez toho, aby to ovplyvnilo výkon a rýchlosť zápisu dát alebo výkon procesoru. Na tieto účely je k dispozícii utilita od výrobcu, ktorú možno nájsť priamo na disku. Výhoda šifrovania celého zariadenia alebo jeho časti sa ukáže najmä v prípade odcudzenia disku alebo jeho straty.

Druhý testovaný – externý SSD – má síce oveľa nižšiu kapacitu (256GB), ponúkne však podstatne lepšie rýchlosti. Či už ide o rýchlosti čítania a zápisu, sekvenčné rýchlosti a tiež nižšiu odozvu. Navyše je aj odolnejší pri prenášaní a má nižšiu spotrebu. Tieto faktory hovoria v prospech externého SSD a platia rovnako ako pri interných SSD. Testovaný produkt sa predáva za cenu okolo 120 eur.

Na trhu je technológia SSD úložísk dosť dlho, avšak až v poslednej dobe sa dostáva do popredia aj medzi bežnými používateľmi, čo je dané predovšetkým znížením cien týchto diskov. Veľa používateľov však vyžaduje vysoké prenosové rýchlosti (a to najmä ak prenášajú veľké množstvo malých súborov) aj pri externých zariadeniach. Chcete veľký externý disk na dáta a zálohy – alebo je dôležitejšia rýchlosť napríklad pri fotkách z dovolenky, ktoré chcete rýchlo ukázať známym a priateľom?

Externý pevný disk (SSD) My Passport je decentne ladený do čierno-striebornej farby, k dispozícii je v troch kapacitách – 1TB, 512GB a nami testovanej 256GB verzii. Je taktiež spracovaný z plastu, jeho činnosť však neindikuje žiadna LED dióda (keďže nie je na šasi prítomná). SSD ponúka USB-C konektor, v balení je klasický prepojovací USB-C – USB-C konektor a tiež redukcia z USB-C na klasický USB 3.0 port, ktorý je aj spätne kompatibilný so starým štandardom USB 2.0.

Externý SSD sme tiež testovali aplikáciami na zmeranie rýchlostí. V CrystalDiskMark, ktorý považujeme za smerodajný, sme dosiahli rýchlosti čítania na úrovni 496 MB/s a rýchlosť zápisu 486 MB/s. Na externý disk je to priam fantastické. Na test sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon.

Pre náročných používateľov, vyžadujúcich vysoké rýchlosti na externých diskoch, môže byť riešením práve testovaný externý disk. Rovnako ako bežné externé disky sa pripája jednoducho pomocou USB 3.0 portu. Za nevýhodu však považujeme vyššiu cenu za gigabajt. Aj to je dôvod, prečo má externý SSD nižšiu kapacitu ako externý pevný disk (HDD). Oba testované disky si však nájdu svoje uplatnenie a priaznivcov. Ak sa používateľ rozhodne pre jeden alebo pre druhý, vyberie si veľmi dobre. Oba disky môžeme rozhodne odporúčať.Parametre a špecifikácie – porovnanie externých diskov:

 

Parameter My Passport 2TB HDD My Passport 256GB SSD
Rozmery 110×82×22 mm 110×90×45 mm
Hmotnosť 250 gramov 40 gramov
Formát disku externý, 2,5“ externý, 2,5“
Kapacita disku 2TB (alt. 1TB, 3TB a 4TB) 256GB (alt. 512GB, 1TB)
Rozhranie USB 3.0 USB-C (redukcia USB 3.1)
Spracovanie plast plast
Ďalšie výhody pomer cena/výkon, dizajn výborné rýchlosti, rozmery
Cena 80 eur 120 eur

 

Western Digital My Passport 2TB HDD

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Pomerne rýchly zápis a čítanie
+ Prijateľné rozmery a hmotnosť
+ Pevné konštrukčné spracovanie
+ Prijateľný pomer cena/výkon

Mínusy
– Plastové spracovanie pevného disku
– Škrabance už po veľmi rýchlom čase

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Western Digital My Passport 2TB, USD 3.0, WDBYFT0020 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Western Digital My Passport 256GB SSD

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Veľmi rýchly zápis a čítanie
+ Kompaktné rozmery SSD
+ Priaznivá spotreba disku
+ Pekný a zaujímavý dizajn
+ USB-C s redukciou na USB

Mínusy
– Vyššia cena voči konkurencii

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Western Digital My Passport 256GB, 2,5″, USB 3.1, WDBK3E2560PSL-WESN poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Western Digital