Domov Periférie Recenzia: TP-Link M5350

Recenzia: TP-Link M5350

Zdielať

Spoločnosť TP-Link má na trhu niekoľko vreckových 3G modemov. Jedným z nich je aj model M5350. Dizajnovo vyzerá veľmi dobre, umožňuje pripojenie 10 zariadení. Pre vytvorenie hotspotu stačí do zariadenia vložiť SIM kartu a začať používať mobilný internet na miestach, kde je dostupná 3G sieť.

TP-Link M5350 02

Zadný kryt je odnímateľný. Pod ním sa nachádza dvojica slotov: štandardná miniSIM karta a slot na pamäťové karty microSD (do 32 GB). Modem napája vymeniteľná batéria, ktorá má kapacitu 2000 mAh. Výrobca udáva výdrž sedem hodín, my sme v reálnych podmienkach namerali okolo päť hodín aktívneho používania, pričom sme mali iba jedno pripojené zariadenie. Používateľ zrejme ocení malé rozmery výrobku 94×56,7×19,8 mm a hmotnosť 93 gramov.

TP-Link M5350 05

Nastavenie modemu je jednoduché. Po otvorení zadného krytu, vložení SIM karty, pamäťovej karty microSD, batérie a zatvorení krytu možno zariadenie hneď používať. Nevýhodou je ťažšie otvárateľný kryt a pamäťová karta vnútri modemu, ktorej obsah nemožno zdieľať medzi pripojenými zariadeniami. Potešilo by nás, ak by bolo možné obsah karty zdieľať. Na nabíjanie slúži microUSB konektor.

TP-Link M5350 07

Po zapnutí sa všetko nastavilo automaticky a následne sa modem pripojil k mobilnému internetu poskytovateľa. Nemali sme žiadny problém s pripojením, pričom hneď nato sme si zmenili základné prístupové heslá k modemu i heslo Wi-Fi siete. Tento postup odporúčame každému používateľovi.

TP-Link M5350 06

Zapnutie alebo vypnutie modemu sa realizuje pomocou jediného tlačidla. Treba ho podržať po dobu piatich sekúnd. Dlhšie podržanie je dobre vymyslené, zabraňuje sa tým náhodným zapnutiam a vypnutiam vo vrecku používateľa pri prenášaní. Pri vzdialenosti 20-25 metrov je Wi-Fi signál z modemu stabilný, my sme ho však väčšinou nosili vo vrecku.

TP-Link-M5350-08

Monochromatický OLED displej poskytuje všetky informácie, o ktorých potrebujeme vedieť: sila mobilného signálu, názov poskytovateľa mobilného internetu a množstvo dát použitých, aktuálnu rýchlosť sťahovania a odosielania alebo počet neprečítaných správ. Na zariadení možno čítať aj správy, dá sa to po prihlásení do administrácie modemu v sekcii „SMS“. Všetky nastavenia sú dostupné v angličtine a niektorých svetových jazykoch, slovenčina alebo čeština chýba.

TP-Link M5350 12TP-Link M5350 13
Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

TP-Link uvádza maximálne prenosové rýchlosti v sieti 3G, ktoré vie modem M5350 dosiahnuť. Maximálna rýchlosť sťahovania je 21,6 Mbps, odosielanie je možné do maximálne do 5,76 Mbps. Hoci to nie je veľa, nás by potešila podpora najnovších mobilných sietí LTE. Ako záložné riešenie v zahraničí, či pre streamovanie internetu z jednej dátovej SIM karty medzi viacero zariadení sú to postačujúce rýchlosti.

TP-Link M5350 14TP-Link M5350 15

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Mnoho používateľov má svojho operátora, ktorý je fér a má dobrú ponuku v rámci všeobecných služieb, avšak má slabé a pomalé pokrytie mobilného internetu či v prípade využívania národného roamingu internet výrazne obmedzuje. Riešením aj pre týchto ľudí môže byť vreckový 3G modem.

TP-Link M5350 16TP-Link M5350 17

Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Stačí si kúpiť ľubovoľnú SIM kartu (aj bez viazanosti) a využívať výhody rýchleho a lepšie pokrytého mobilného internetu. Zatiaľ čo doterajšiu SIM kartu v smartfóne možno použiť na všetko, na dáta použijeme druhú SIM kartu z ktorej si pomocou 3G modemu streamujeme internet cez Wi-Fi do smartfónu či tabletu. V prípade cesty do zahraničia môže odpadnúť aj problém predražených roamingových dátových prenosov. Stačí si zadovážiť SIM kartu v danej krajine, ktorá bude slúžiť iba na tento účel.

TP-Link M5350 10

TP-Link M5350 je zaujímavé zariadenie, ktoré funguje veľmi dobre. Ide o zaujímavý vreckový 3G modem, jeho cena  sa pohybuje okolo 50 eur. Oceňujeme pomerne malé rozmery a nízku hmotnosť, veľký dosah Wi-Fi siete ako i prehľadný OLED displej spolu s jednoduchým nastavením, ktoré však nie je lokalizované. Výdrž batérie mohla byť lepšia, chýba nám aj podpora pre LTE. Napriek tomu však považujeme vreckový 3G modem za veľmi dobré riešenie, odporúčame.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 94×56,7×19,8 mm
Hmotnosť: 93 gramov
Batéria: Li-Ion 2000 mAh
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), 2,4 GHz
Formát SIM: miniSIM
Zabezpečenie: WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Ďalšie výhody: OLED displej zobrazuje informácie o sile signálu, typ siete, stave bezdrôtovej siete, prenesených dát a úrovni nabitia batérie

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Malé rozmery a hmotnosť
+ OLED displej s informáciami
+ Veľký dosah Wi-Fi siete
+ Jednoduché nastavenia
+ Kvalitné spracovanie
+ Slot na pamäťovú kartu
+ Podpora pre 10 zariadení
+ Vymeniteľná 2000 mAh batéria
+ Nabíjanie cez microUSB

Mínusy
– Absencia lokalizácie
– Slabá výdrž batérie
– Chýba podpora pre LTE

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu TP-Link M5350 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: TP-Link