Domov Periférie Recenzia: Samsung Gear S2

Recenzia: Samsung Gear S2

Zdielať

Posledných niekoľko rokov je na trhu s smart hodinkami veľký ošiaľ. To, čo niekedy bolo veľkým kvádrom na zápästí, sa čoraz viac začína podobať ručičkovým hodinkám. Medzi takéto modely patrí aj model Samsung Gear S2.

Samsung Gear S2 01

V modrej krabičke sme našli samotné hodinky, napájací kábel na nabíjaciu podložku, samotnú podložku, náhradný náramok menšej veľkosti a samozrejme aj manuály. Samotné hodinky neevokujú úplný pocit prémiovosti, aj napriek pomerne vysokej cenovke a použitej nerezovej oceli 316L. Pre tých, ktorí naozaj chcú elegantné hodinky, je tu ale drahšia verzia Gear S2 Classic, ktorú sme do redakcie nedostali.

Samsung Gear S2 02 Samsung Gear S2 03

Čierne telo športovej verzie ale vyzerá nenápadne a to sa hodí. Rozmery 42×50×12 mm tomu takisto nasvedčujú, ako aj hmotnosť 47 gramov, ktorá je dokonca nižšia, ako pri iných analógových hodinkách. Zameranie na šport je viditeľné aj po odolnostnej stránke – Gear S2 ponúkajú certifikáciu IP67, to znamená, že sú odolné voči prachu a vode až do hĺbky 1,5 metra na 30 minút. Sprchovanie a ani plávanie by im veľký problém robiť nemalo. Chlór a slaná voda môžu ale vonkajšok rozožrať.

Samsung Gear S2 04 Samsung Gear S2 05

Celé spracovanie je pevné a kvalitné, čo platí ako o ráme displeja či oceľovom tele, tak aj o gumenom náramku. Ten je pripevnený pomocou konektoru, ktorý vymyslel Samsung a aj keď je teda jednoducho možné ho vymeniť za iný, ako druhú veľkosť v balení, použitie obyčajných náramkov je možné len pri variante Classic, či pri tejto športovej v spojení s adaptérom buď od Samsungu samotného, alebo od tretej strany.

Samsung Gear S2 06

Okrúhly displej ponúka rozlíšenie 360×360 na veľkosti 1,2“. Hustota pixelov je teda 302 ppi, čo patrí k rekordom pri inteligentných hodinkách vôbec. Viditeľnosť je veľmi dobrá, a chválime aj prítomnosť senzora svetla, ktorý sa zapne spolu s exteriérovým módom a upravuje teda automaticky jas. Keďže displej ponúka AMOLED technológiu, je veľmi šetrný, keďže čierna sa zobrazuje úplným vypnutím pixelov.

Samsung Gear S2 07

Softvérom je operačný systém Tizen upravený pre tieto hodinky. To znamená, že je v ňom veľký podiel čiernej farby pre ušetrenie čo najväčšieho množstva energie a prvky sú uspôsobené na orientáciu pomocou otočného rámu a dotykového displeja zároveň, pričom prvý je hlavným spôsobom orientácie. Takisto je veľmi užitočný a veľmi rýchlo sa naň zvyká, čo ale nemôžeme povedať o dvoch tlačidlách na pravej hrane. Vrchné slúži na návrat späť a spodné ako napájacie, domovské a okrem toho otvára ponuku s aplikáciami.

Samsung Gear S2 08

Tie sú jediným problémom Tizenu, teda presnejšie ich počet. Nejde o Android Wear, ktorý má čoraz väčšie množstvo užitočných aplikácii – tu ich je fakt málo a chýbajú aj rôzne známe firmy. Nás ale zaujala hra Snake Classic na štýl starých Nokii, ktorá sa ovláda pomocou otočného rámu. Dalo by sa teda povedať, že čím menej aplikácii, tým inovatívnejšie je ich spracovanie. Gear S2 slúžia dobre aj ako krokomer. V aplikácii S Health je možné nastaviť si denný počet krokov a hodinky následne upozornia na dosiahnutie polovice a celej tejto hodnoty.

Samsung Gear S2 09

Okrem toho sa pri chôdzi dlhšej ako 10 minút spustí režim Zdravý pohyb, ktorý už meria aj rýchlosť jednotlivých „tréningov“ a po asi polminútovom zastavení zobrazí informácie o prechádzke. Systém takisto obsahuje aj veľké množstvo widgetov, ako je počasie, kalendár, meranie pitného režimu, či dokonca aj najnovšie správy poháňané službou Flipboard. Tie sú všetky po pravej strane hlavnej obrazovky s ručičkami. Po ľavej strane sú zas prichádzajúce notifikácie.

Samsung Gear S2 10

Na niektoré z nich je možné aj odpovedať, čo sa robí buď odoslaním emotikonu ako reakcie, nadiktovaním odpovede cez mikrofón alebo jej ručným napísaným pomocou T9 klávesnice. Samozrejme, sú tu aj preddefinované odpovede, ale tie sú užitočné len málokedy. Hodiny ponúkajú aj také zaujímavé funkcie, ako meranie tepu srdca či budík, ktorý jemne vibruje a tak sa snaží používateľa zobudiť.

Samsung Gear S2 11

Okrem toho je možné z nich ovládať hudbu na smartfóne, či nejakú nahrať do samotných hodiniek a tú púšťať cez Bluetooth slúchadlá. Do hodiniek sa dajú nahrať aj fotografie, ktoré je následne možné prezerať v galérii. Táto funkcia na väčšine smart hodiniek pomaly vedie k zákazu ich používania na vysokých a možno aj stredných školách. Hardvérová výbava je takisto dosť veľká.

Samsung Gear S2 12

Procesor má dve jadrá a takt 1,0 GHz, čo je síce menej, ako pri konkurencii, ktorá väčšinou používa štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 400, ale spolu s 512 MB RAM a 4 GB úložiskom to stačí. Senzory zahŕňajú gyroskop, akcelerometer, barometer a už vopred spomínaný merač srdcového tepu, zatiaľ čo pripojenie je prevádzkované buď cez Bluetooth 4.1 alebo Wi-Fi. Ak sa niekedy na Slovensko dostane Samsung Pay, pomocou NFC čipu vnútri bude možné hodinkami platiť a nahradiť nimi tak kreditnú kartu.

Samsung Gear S2 13

Výhodou je aj nastavovací proces. Ten je jednoduchý a poprvýkrát nie je obmedzený len na najnovšie zariadenia od Samsungu. Postačí akýkoľvek Android smartfón, ktorého verzia systému je 4.4 alebo vyššia a ktorý má viac, ako 1,5 GB RAM. Čoskoro sa kompatibility možno dočkajú aj majitelia iPhonov, avšak tí s Windows Phonom majú smolu. Pri Androide je ale nastavenie jednoduché, stačí navštíviť web Samsungu, stiahnuť niekoľko aplikácii, spárovať hodinky s telefónom a proces je dokončený.

Samsung Gear S2 14

Ukážka Android aplikácie Gear Manager (Lenovo A6010 Plus)

Tu ale chvála nekončí. Výdrž batérie je totiž aj napriek iba 250 mAh kapacite veľmi dobrá a v porovnaní s konkurenciou priam až excelentná. V móde so vždy zapnutým displejom vydržali hodinky vždy viac ako deň, niekedy až dva. Keď sme tento režim vypli, z Gear S2 sme boli schopní dostať až tri dni výdrže. Nabitie je potom veľmi príjemné, pretože v balení je nabíjacia kolíska, v ktorej sú hodinky držané magnetom. Samotná indukcia prebieha pomocou štandardu Qi, postačia teda aj nabíjačky tretej strany. Celkovo trvá nabitie niečo vyše hodiny.

Samsung Gear S2 15

Nevýhodou je ale pre niektorých dosť vysoká cena. Tá sa pri nami testovanej športovej variante pohybuje medzi 250 a 300 eurami, zatiaľ čo varianta Classic začína na 310 eurách. Táto cena má ale svoje opodstatnenie. Štýlové vyhotovenie, nádherný displej, dobre spracovaný systém, veľká podpora Android smartfónov, široká konektivita a rekordná výdrž batérie v tejto kategórie robia z týchto hodiniek asi jedny z najlepších, ktoré boli doteraz vytvorené.



Parametre a špecifikácie:

Chipset: Exynos 3250 Dual
Procesor: 2× Cortex-A7  na 1,0 GHz
Grafika: Mali-400MP2
Pamäť: 512 MB RAM + 4 GB ROM
Operačný systém: Tizen
Displej: 1,2“, Super AMOLED, 360×360 px., 302 ppi, Corning Gorilla Glass 3
Rozmery: 50×43×12 mm
Hmotnosť: 47 gramov
Batéria: Li-Ion, 250 mAh
Konektivita: Bluetooth 4.1, Wi-Fi (802.11 b/g/n), NFC, indukčné nabíjanie Qi
Ostatné: akcelerometer, gyrometer, barometer, merač srdcového tepu, odolnosť IP67

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalitné spracovanie
+ Nádherný displej
+ Rozumne navrhnutý systém
+ Široká podpora Android smartfónov
+ Dostatočná konektivita
+ Rekordná výdrž batérie
+ Odolnosť voči prachu a vode IP67
+ Indukčné nabíjanie cez kolísku v balení

Mínusy
– Zatiaľ chýba podpora iOS
– Málo aplikácii v ekosystéme Tizen
– Pomerne vysoká cena

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung Galaxy Gear S2 SM-R720 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Samsung Galaxy Gear S2 Classic SM-R732 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Samsung