Domov Recenzie Recenzia: Oppo Reno 5

Recenzia: Oppo Reno 5

Zdielať

Na trhu je množstvo rôznych výrobcov smartfónov, a hoci značka Oppo je známa skôr v Ázii, už aj v Európe sa dostáva postupne do popredia. Pozrime sa na jej cenovo dostupný 5G smartfón.

Za jeho prednosť považujeme že napriek veľkosti (6,43“) má príjemnú ľahkú konštrukciu – jeho hmotnosť je len 172 gramov. To je v porovnaní s inými porovnateľne rozmernými zariadeniami výrazne menej. Hlavný benefit je najmä pri držaní, ktoré je pohodlné aj vďaka zadnej matnej strane, ktorá je potiahnutá špeciálnym povrchom a nezachytáva odtlačky prstov ani nečistoty. V predaji sú dve farebné verzie – v čiernej  a nami testovanej modrej. Tá sa nám páči, pôsobí netradične a sviežo v porovnaní s „tuctovými“ čiernymi plackami. V balení je spolu so smartfónom 65W rýchla nabíjačka, kábel USB/USB-C a manuály. Oceňujeme, že výrobca pridal do balenia aj ochranné puzdro spolu so slúchadlami.

Hoci má smartfón štandardnú konštrukciu s krycím sklom Corning Gorilla Glass 5 na prednej strane, výrobca tu spravil aj zmeny menej typické pre prémiové modely. Zadné sklo a kovový rám vymenil totiž za plastové prvky, čo vysvetľuje nízku hmotnosť. Dizajn fotoaparátu na zadnej strane je podobný ako aj na iných zariadeniach, najmä ak hovoríme o vystupujúcich snímačoch. Hrany strán sú príjemne zaoblené, čo pomáha pri uchopení. Predná strana ponúka 6,43“ displej s pomerne tenkým rámčekom po celom obvode. Mierne širšia je len spodná časť, v tenkom rámiku hore je umiestnená pomerne veľká mriežka slúchadla. Senzory priblíženia a okolitého svetla sú umiestnené pod displejom. Predný panel je bezproblémový s výnimkou výrezu (diery) pre predný fotoaparát.

V tenkom rámčeku je zvýraznené tlačidlo napájania na pravej strane, dve samostatné tlačidlá na ovládanie hlasitosti na ľavej strane, zatiaľ čo v spodnej časti je ako obvykle USB-C port a mriežka reproduktora. Milým prekvapením je aj prítomnosť 3,5 mm audio konektora, ktorá nie je samozrejmosťou. Tlačidlá sú dobre umiestnené a sú na dosah. Dokonca aj tlačidlá hlasitosti sú ľahko dosiahnuteľné, keď si ich obopnete ukazovákom a prostredníkom. Zásuvka na SIM karty je priamo nad tlačidlami hlasitosti, ponúka len dva sloty pre SIM karty, bez možnosti pamäťovej karty microSD. Umiestnenie čítačky odtlačkov prstov nie je optimálne. Je príliš blízko spodnej hrany čo môže skomplikovať jej používanie. Okrem toho telefón ponúka aj odomykanie tvárou, avšak len 2D (ktoré nie je tak bezpečné ako 3D sken) a jeho nevýhodou je, že má problém v prítmí, či v noci.

Displej testovaného modelu používa obnovovaciu frekvenciu 90 Hz, ktorá postačuje. Super AMOLED panel má pomer strán 20:9 a rozlíšenie 2400×1080 px. Počas používania oceňujeme dobrú čitateľnosť, maximálny jas a jeho hodnoty. Taktiež sa nám páči podanie farieb, ktoré je veľmi dobré, ich prispôsobenie je potom možné v nastaveniach zmeniť podľa preferencie používateľa (studenú, teplú). Tiež tu možno prispôsobiť obnovovaciu frekvenciu, na výber je však (logicky) iba 90 Hz a 60 Hz. Je možné aj zapnúť alebo vypnúť režim AlwaysOn Displej, čo výrobca nazýva „Vždy zapnutý displej (AOD)“. AOD si možno prispôsobiť, sú tu rôzne motívy, vzory, či texty, na výber sú digitálne, ale tiež analógové hodiny.

O výkon sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 765G s podporou 5G sietí. Je to jeden z najvýkonnejších SoC strednej triedy, spolu s grafikou Adreno 620. Možnosti pamäte sú len dve: nami testovaná 8GB/128GB a vyššia 12GB/256GB. Poteší, že aj v „základe“ ide o dostatočne veľké úložisko, avšak bez možnosti ďalšieho rozšírenia (keďže telefón nemá k dispozícii slot na pamäťové karty microSD). Počas testovania sme nezaznamenali problémy s rýchlosťou, ani spúšťanie aplikácii nie je spomalené. Použitý procesor je veľmi dobrý, a na každodenné používanie je ideálny. Výhrady však máme k nadstavbe ColorOS 11.1 v systéme Android 11. Na rozdiel od čistého OS má úplne iné používateľské rozhranie až po funkcie a výkon, no najmä tu možno nájsť zbytočne „preplácané“ a taktiež duplicitné systémové aplikácie, ktoré nemožno odinštalovať. Napríklad načo výrobca „musí“ duplicitne predinštalovať Kalkulačku, Hudbu, Kalendár, Videá, keď toto všetko už Android obsahuje v základe?

V porovnaní s OnePlus, ktorá spolu s Realme patrí pod rovnakú spoločnosť, má oveľa menej prehľadné menu aj nastavenia. A tiež možnosti prispôsobenia. Oppo na rozdiel od OnePlus (OP) prakticky neumožňuje odinštalovať (alebo zakázať) žiadnu výrobcom duplicitnú aplikáciu. Čo nás rozhodne mrzí je, že dokonca OP pri svojich mobiloch si na duplicity dáva pozor, ale Oppo nie. A spolu s duplicitnými appkami je tu aj vcelku otravný asistent Google – aplikácia ktorú v každom testovanom smartfóne vypíname ako jednu z prvých. Rýchlosť a plynulosť systému je však veľmi dobrá, no preplácnutie a duplicita aplikácii je vec, ktorá nám rozhodne veľmi prekáža a navyše zbytočne zaberá miesto v úložisku (a tiež spotrebúva kapacitu z batérie). Výrobca umožňuje prispôsobenie prvkov (ikony, písmo), animáciu odtlačku, rozloženie aplikácie a plochy, farby písma a pozadia, k dispozícii je aj možnosť nastavenia osvetlenia na okraji displeja.

Kapacita batérie je 4300 mAh a výrobca priamo v balení pribalil rýchlonabíjačku, ktorá umožňuje dobíjanie s neuveriteľným výkonom 65W. To znamená, že z nuly na 100% kapacity batérie sa nabije za 40 minút, resp. z 0% na 50% za 14 minút. To je fantastické najmä pre častých cestovateľov a používateľov, ktorí potrebujú nabíjať zariadenie rýchlo. Už teda netreba nabíjať batériu cez noc, ale stačí cez deň. Avšak nepodporuje bezdrôtové nabíjanie, ani reverzné nabíjanie. Prax v našom prípade takisto ukázala, že pri displeji s 90 Hz frekvenciou vydržala batéria jeden deň a pri znížení frekvencie displeja na 60 Hz možno dosiahnuť dva dni. Samozrejme dĺžka výdrže záleží od mnohých faktorov a tiež používania.

Zaujímavosťou je päť fotoaparátov – jeden selfie vpredu a štyri vzadu. Je tu hlavný (široký) 64 MPx snímač s optickou stabilizáciou, ktorý vytvára 16 MPx fotografie. Zábery zhotovené hlavným fotoaparátom za denného svetla sú dobré a nie je im čo vytknúť. Výrobca ponúka aj „AI“, ktorú sme však vypli. Umelá inteligencia pridáva snímkam trochu jasu a farieb, ale nič zásadné. Keďže preferujeme prirodzené zábery, odporúčame AI vypnúť používateľom tak, ako sme to urobili aj my. Pri oboch možnostiach však ponúka snímač živé farby. Prekvapením je, že snímač vôbec neumožňuje zhotovovať zábery v 64 MPx rozlíšení, ale výrobca naopak zabudoval režim upscalingu na 108 MPx. Zrejme podľa sloganu „čím viac megapixelov – tým viac adidas“, ale výsledok takýchto záberov je logicky podpriemerný.

K dispozícii je 2- a 5-násobné priblíženie, ale keďže sa orezáva z hlavného fotoaparátu a nie je tu žiadny poriadny teleobjektív, odporúčame používať maximálne dvojnásobné priblíženie. Druhý ultraširokouhlý objektív má 8 MPx a aj kvalita záberov je dobrá, hoci nedosahuje také dobré výsledky ako hlavný snímač. Ďalej je tu 2 MPx makro a 2 MPx hĺbkový snímač. Makro snímač je len priemerný a skôr do počtu, navyše dostatok svetla je tiež nevyhnutnosťou. V celkovom hodnotení možno konštatovať, že hlavný snímač spolu s ultraširokouhlým sú veľmi dobré a použiteľné, ďalšie dva snímače sú potom skôr do počtu. Selfie snímač má 32 MPx, ale dosahuje skôr priemernú kvalitu. Častým problémom je zaostrovanie a najmä trafiť tú správnu vzdialenosť zaostrenia. Úroveň detailov je však pomerne dobrá, rovnako ako farby a dynamický rozsah.

Oppo Reno 5 je zaujímavý 5G smartfón, ktorý ponúka množstvo funkcií. Je ľahký a kompaktný (v porovnaní s veľkými 6,5“ „lopatami“), rýchlo sa nabíja a dobre fotí (aj v tme). Stále sa však nevyrovná „ostrieľanému“ trhu strednej triedy, kde sú aj stereo reproduktory štandardnou výbavou a častým bonusom je tiež zvýšená odolnosť voči vode (ktorá tu chýba). Za nevýhody považujeme plastové spracovanie a chýbajúci slot pre microSD. Telefón používa výkonný procesor, ktorý je aj energeticky úsporný, má tiež veľmi dobrý a jasný Super AMOLED displej. Cena je pritom na úrovni od 320 eur, v priemere 410 eur. Páči sa nám prispôsobiteľný a plynulý systém (avšak škoda tých duplicitných aplikácií, ktorých je kvantum), veľmi rýchle 65W káblové nabíjanie, výdrž batérie, ako aj malý výrez (diera) v displeji. Zaujímavá je tiež aj nami testovaná modrá farba, ktorú odporúčame zvoliť namiesto nudnej čiernej.

Zapožičal: Oppo