Domov Domácnosť Recenzia: Navitel T757 LTE

Recenzia: Navitel T757 LTE

Zdielať

Na trhu je veľa spoločností, ktoré ponúkajú navigácie a tablety. Poľský výrobca spája obe do jedného zariadenia. Navitel T757 LTE je teda tablet vybavený 7“ displejom a systémom Android, spolu s navigáciou. Tá obsahuje mapy Európy a balík príslušenstva, ktorý umožňuje používať tablet v aute. Je toto riešenie praktické? Poďme to zistiť.

V balení je okrem zariadenia rukoväť na montáž do auta, stojan, nabíjačka do auta, nabíjačka do elektrickej zásuvky, kábel microUSB-USB a návod na použitie. Sada príslušenstva je aj vzhľadom na cenu 100 eur veľmi dobrá, po vybalení navigácie z krabice v podstate pripravená na okamžité používanie a to sa nám páči. Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni – zadná strana je z odolného kovu. Navigácia sa príjemne drží v ruke, má totiž zaoblené rohy. Azda jediné čo zamrzí sú veľké a široké okraje okolo 7“ IPS displeja s rozlíšením 1200×800 px. Každý sa totiž v súčasnosti snaží stále viac minimalizovať rámčeky a využívať celý priestor naplno.

Zariadenie má ovládacie tlačidlá na pravej strane – vypínač a dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti. Na hornej strane je 3,5 mm audio jack pre slúchadlá a microUSB port pre nabíjanie, zospodu potom mikrofón a reproduktor. Pre používateľa je k dispozícii slot na pamäťovú kartu microSD do kapacity 128 GB a dual SIM pre nanoSIM karty. Na 16 GB vnútornú pamäť sa zmestí dostatok máp, avšak keďže toto zariadenie slúži aj ako tablet s operačným systémom Android 8.1 Oreo, možno ho využívať aj na iné účely. O chod sa stará štvorjadrový procesor MediaTek MTK8735W, taktovaný na 1,3 GHz. Pri väčšine činností na zariadení cítiť slabý, málo výkonný procesor ako aj nízku kapacitu pamäte, čo je, žiaľ, značná nevýhoda, ktorá ovplyvňuje celkový komfort používania zariadenia.

Keďže je v zariadení systém Android, umožňuje používateľovi nainštalovať aj iné ako výrobcom dodávané navigačné riešenie. Kompatibilné sú s MapaMap, iGO, iGO Primo Sygic, TomTom, NaviExpert alebo Automapa, alebo s ďalšími aplikáciami, dostupnými v obchode Google Play Store. Počas nášho dlhodobého testovania sme však používali výrobcom predinštalovaný navigačný softvér Navitel Navigator. Ten sa automaticky spustí po zapnutí tabletu. V zariadení sú už predinštalované mapy 47 európskych krajín vrátane Ruska, Bieloruska, Kazachstanu a Ukrajiny. Mapy všetkých štátov obsahujú obytnú a priemyselnú infraštruktúru miest a obcí, adresné informácie, súpisné čísla, podrobnú cestnú sieť vrátane ulíc a ciest, informácie o dopravnej situácii, križovatky a kruhové objazdy.

K dispozícii je tiež obsiahla databáza bodov záujmu POI (čerpacie stanice, bankomaty, reštaurácie a pod.) a  databáza Speedcam, upozorňujúca vodičov na radary, dopravné kamery a spomaľovacie prahy. Pre používateľov je k dispozícii aj možnosť výberu z alternatívnych trás či asistent jazdných pruhov. Poteší, že aplikácia aj hlasové povely sú kompletne dostupné v slovenčine. Navigačný softvér umožňuje vytváranie trás a poskytuje hlasové pokyny aj v mnohých iných jazykoch. Pripomeňme, že zariadenie má doživotnú podporu máp a teda ak vyjde aktualizácia, používateľ ju môže ľahko stiahnuť cez program Centrum aktualizácií Navitel Navigator.

Výhodou zariadenia je niekoľko druhov komunikácie, vďaka ktorej možno pristupovať na internet takmer v každej situácii. Tablet má dva sloty na SIM karty s modulom 4G LTE. Vďaka duálnej SIM je jednoduchšie udržiavať nepretržité pripojenie na internet aj mimo krajiny. Vďaka tomuto riešeniu máme možnosť do tabletu nainštalovať karty SIM dvoch operátorov, napríklad slovenskú aj zahraničnú, čím sa zaistia atraktívnejšie sadzby pre prenos údajov do zahraničia. Okrem toho má tablet vstavaný bezdrôtový modul Wi-Fi a Bluetooth. Treba dodať, že predinštalované mapy na tablete sú k dispozícii offline, prístup na internet teda nie je nutný. Ale v prípade potreby poteší ak tu sú aj iné možnosti pripojenia.

Zariadenia ako je Navitel T757 LTE je potrebné prenášať vo vhodnej taške. Na tento účel veľmi dobre poslúži napríklad ruksak White Shark Dark Nomad, ktorý má nosnosť do 10 kg. Umožňuje prenášať okrem už tradičných vecí na výlety napríklad aj notebooky do 17“. Je vyrobený z polyesterového materiálu, má tri priehradky, predné a zadné vrecká na zips ponúkajú ďalšie miesto.

Na trhu existuje veľa podobných zariadení, teda tablety založené na systéme Android, avšak málo z nich ponúka aj pohodlné používanie v aute, dosť bohaté príslušenstvo a predinštalované mapy pre celú Európu s doživotnými aktualizáciami. Iste, zariadenie má rezervy vo výkone, čo je dané slabším hardvérom, ale zaujme priaznivou cenou na úrovni 100 eur. Navigáciu možno nabíjať cez zastaraný microUSB konektor, dodaný v balení. Kapacita vstavanej batérie je 2500 mAh a nabíjanie je možné aj z auta vďaka autonabíjačke. Hľadáte hybridné riešenie na občasnú zábavu na doma, na dovolenke alebo v aute? Navitel T757 LTE bude dobrou voľbou.

Zapožičal: AGEM