Domov Periférie Recenzia: Moshi IonBank 5K a 10K

Recenzia: Moshi IonBank 5K a 10K

Zdielať

Otestovali sme dve zaujímavé powerbanky, určenú primárne pre Apple iPhone.

Používateľom umožňuje cestovať a nabíjať zariadenie bez dodatočných káblov, najmä však so zabudovaným Lightning portom. Azda každý používateľ smartfónov zažil situáciu, keď mu energia v batérii dochádza, ale zdroj energie nemá k dispozícii. Veľmi populárnymi pomocníkmi sú v súčasnosti powerbanky, teda externé batérie, ktorými možno dobiť mobilné zariadenia práve vtedy, keď nie je na dosah elektrická sieť. Powerbanky sú takmer nevyhnutnosťou na každú cestu, ale ako veľmi sa môžu líšiť? Všetky majú vstavanú batériu a port USB, ku ktorému používateľ pripojí telefón, keď to potrebuje. Pripomeňme, že najmä pri iPhonoch je problém výdrže viac než jeden deň vďaka dlhodobo podhodnoteným batériám. Jednou z vecí v zariadení Moshi je integrovaný kábel Lightning, ktorý umožňuje nabíjanie zariadenia so systémom iOS bez toho, aby používateľ musel hľadať kábel.

V portfóliu má pritom dva veľmi podobné modely, ktoré sa iba mierne líšia rozmermi a svojou výbavou: IB 5K ponúka 5150 mAh kapacitu, IB 10K potom 10300 mAh. IonBank je predovšetkým o dizajne. Kovový, medený povrch, odklopná časť z umelej kože a niektoré pekne zaoblené rohy však nie sú jediným dôvodom, prečo sa nám táto powerbanka páči. Zaujímavá je predovšetkým zabudovanými káblami pre Apple Lightning a USB. Odklápateľná časť ukrýva oba a každý z nich sa rozvinie na dĺžku niekoľko cm. Káble sa podľa potreby otáčajú dovnútra a von, takže sa nič nezamotá. Všetko je veľmi elegantné a dobre premyslené. Použité materiály sú veľmi dobré a konštrukcia je pevná. V predaji sú v sivej farbe. Pri väčšom modeli (IB 10K) za nevýhodu považujeme vyššiu hmotnosť, ktorá je až 269 gramov a pomerne veľké rozmery 137×82×18 mm. Testovaný model je vhodný do príručnej batožiny alebo v tašky počas cestovania.

IB 5K je menší, jeho rozmery sú 121×82×13 mm a hmotnosť 101 gramov, čo je pri malej cestovnej taške na krátky výlet lepšia voľba. Obe powerbanky majú na jednej strane port USB na pripojenie druhého telefónu alebo iPadu, ktorý ponúka výstup 2,4A. Priebeh nabíjania ako aj stav batérie powerbanky zobrazujú štyri LED diódy, ktoré indikujú štyri úrovne približného nabitia batérie (100–75–50–25%). Zaujímavá je aj ďalšia funkcia. IB funguje aj ako bežný kábel Lightning, možno ho použiť na pripojenie telefónu k notebooku na synchronizáciu a nabíjanie, alebo len k USB. Powerbanky sa hodia častým cestovateľom, ktorí nemajú vždy dostupnú elektrickú sieť, ale tiež aj používateľom, ktorí používajú zariadenia aktívne a nestačí im výdrž batérie.

Moshi IB 5K má vysokú cenu – 80 eur, a IB 10K dokonca až 110 eur, čo je veľa. Veď takmer rovnakú funkcionalitu, možno docieliť s hocijakými inými powerbankami. Avšak jej kľúčový dizajn, nepochybné pohodlie a jedinečná funkcia synchronizácie a nabíjania dát znamenajú, že IonBank umožňuje cestovateľom nechať káble doma. Medzi prednosti zaraďujeme elegantný dizajn a použitie materiálov, šikovné výklopné káble a zaujímavý dizajn v tmavosivej farbe; a naopak, v neprospech hovorí vysoká cena, ako aj vyššie rozmery a hmotnosť. V tomto ohľade je tak pomerne špecifická pre konkrétnu skupinu ľudí, ktorej veľmi dobre poslúži.

Vďaka zaujímavým funkciám udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Moshi IonBank 5K a 10K ocenenie TIP Šéfredaktora

Zapožičal: Moshi