Domov Domácnosť Recenzia: HP OfficeJet Pro 8022e

Recenzia: HP OfficeJet Pro 8022e

Zdielať

Otestovali sme rýchlu kancelársku atramentovú tlačiareň so všetkými funkciami, ktoré by sme očakávali. Zaujímavým bonusom je predplatné HP Instant Ink.

Namiesto toho, aby bola zameraná na tlač fotografií a príležitostných dokumentov, je určená pre časté tlačenie a je tak vhodná pre domácnosti alebo do malých kancelárií. V minulosti by sme si zrejme pre podobné využitie vybrali skôr laserovú tlačiareň. Aj atramentové však prešli za posledné roky vylepšeniami a výrobca dokonca hovorí o tom, že tento model je schopný zvládnuť tlač až 20-tisíc strán mesačne. Podľa parametrov a špecifikácii ide o solídnu kancelársku tlačiareň typu „všetko v jednom“ s rýchlou čiernobielou tlačou a nízkymi prevádzkovými nákladmi. Aká je však realita?

Tlačiareň je zladená farebne do bielej a sivej, vďaka čomu pôsobí jednoducho a pracovne, ale na funkciách nešetrí. Dokáže tlačiť a skenovať v rozlíšení až 1200×1200 dpi. Má veľkorysý zásobník na 225 listov papiera a automatický podávač dokumentov na 35 listov pre vytváranie kópií viacstránkových dokumentov. Páči sa nám veľký 2,6“ farebný dotykový displej, ktorý umožňuje jednoduchý prístup k nastaveniam a kontrolu stavu. Jediné fyzické tlačidlo slúži na zapnutie a vypnutie. Tlačiareň má aj veľa možností pripojenia, okrem štandardných portov USB a Wi-Fi má aj port Ethernet, ktorý používateľovi poskytne viac možností zdieľania, ak uvažuje o inštalácii v malej kancelárii. Za nevýhodu považujeme nevhodne zasunutú krytku, ktorá nám pri odnímaní poškodila RJ45 konektor. Ale ide skôr o kozmetickú vadu.

Aplikácia HP Smart pre mobilné zariadenia

Za výhody tlačiarne považujeme ľahké ovládanie a správu. Na počiatočné nastavenie a každodenné používanie možno použiť appku HP Smart pre iOS, Android a Windows, ktorá funguje dobre. Poteší praktická mobilná aplikácia, ktorá používateľom umožní tlačiť priamo zo zariadenia, v ktorom je nainštalovaná. Možno tak tlačiť veľmi jednoducho z mobilu, tabletu, notebooku či počítača. Umožňuje tiež „naskenovať“ a následne vytlačiť čokoľvek, na čo používateľ namieri fotoaparát telefónu. Aplikácia umožňuje použiť funkciu Tlačiť kdekoľvek, čo znamená, že používateľ môže zadať tlačovú úlohu na diaľku, napríklad cestou zo stretnutia do práce. Ďalšia funkcia Súkromné vyzdvihnutie umožňuje dokumenty načítať do cloudu, ale vytlačia sa až keď tú úlohu potvrdí používateľ – napríklad keď bude pri tlačiarni, takže bude mať istotu že nikto neuvidí v tlačiarni citlivé dokumenty.

Zaujímavosťou je registrácia tlačiarne, ktorou používateľ získa navyše 1 rok záruky. To znamená, že namiesto dvoch, bude mať tri. Výhodou registrácie je aj program HP Instant Ink, čo je predplatné a znamená, že používateľ tlačí určitý čas iba za cenu papiera. Prvých šesť mesiacov je zdarma, následne používateľ platí mesačne poplatok za konkrétny počet strán a je alternatívou k štandardnému spôsobu nákupu spotrebného materiálu. Výhodou tohto riešenia je, že si tlačiareň sama kontroluje vytlačené strany a spotrebný materiál a podľa potreby posiela informáciu na HP server. Automaticky sa spracuje objednávka na končiace príslušné tonery. Tie HP posiela kuriérom alebo poštou na adresu.

Aplikácia HP Smart pre mobilné zariadenia

Oproti štandardným tonerom sa líšia. Náplne sú väčšie, čo znamená že pokryjú viac strán. Druhým rozdielom je, že ich nemožno použiť do inej tlačiarne, iba v tej, ku ktorej boli poslané. V prípade ak používateľ zruší predplatné, HP mu ich „deaktivuje“ a nebudú sa dať použiť, bude si musieť kúpiť klasické tonery. Výhodou riešenia je aj v tom, že spolu s doručenými novými tonermi je súčasťou tiež obálka na bezplatné poslanie prázdnych tonerov späť do HP na ekologické zlikvidovanie.

Tlačiareň používa štyri samostatné farebné kazety (čiernu, azúrovú, purpurovú a žltú), takže v prípade vyčerpania jednotlivých farieb nedochádza k zbytočnému plytvaniu. Pre používateľov, pre ktorých je viac rozhodujúca rýchlosť než kvalita tlače, stojí tento model za zváženie. S rýchlosťou 17,4 strany za minútu v monochromatickom štandardnom režime predbehne aj niektoré laserové tlačiarne. Aj jej štart je rýchly, prvá strana sa vytlačí za 12 sekúnd. Keď užívateľ potrebuje rýchlo čitateľný dokument, nie je veľa atramentových tlačiarní, ktoré by sa jej vyrovnali. Pri farebnej tlači dosahuje rýchlosť tlače 4 strany za minútu a podobný výkon sme zaznamenali aj pri testoch obojstrannej tlače a tlače fotografií.

Kvalita tlače je uspokojivá pre bežnú domácu alebo kancelársku potrebu. Fotografické výtlačky vyzerajú relatívne dobre, vytvára dobrú rovnováhu medzi tmavými a svetlými farbami a primerane presne reprezentuje farby. Kvalita vytlačených fotografii na fotopapier taktiež uspokojí väčšinu používateľov. Výrobca tento model zameral skôr na tlačenie veľkého množstva strán v malých firmách. Jedinou oblasťou, kde tlačiareň nenaplnila naše očakávania (a to aj vzhľadom k firemnému zameraniu) je kopírovanie jednej strany cez plochý skener, kde to trvalo veľmi dlho. Nezáleží, či išlo o monochromatický alebo farebný obsah, proces trval cca dve minúty. O niečo rýchlejšie bolo kopírovanie cez automatický podávač.

HP OfficeJet Pro 8022 odporúčame najmä používateľom, ktorý potrebujú tlačiť väčšie množstvo najmä čiernobielych (menej často aj farebných) strán. Oceňujeme aj zaujímavú a praktickú aplikáciu, funkcie Tlačiť kdekoľvek a Súkromné vyzdvihnutie. Bonus vo forme predplatného HP Instant Ink výrazne uľahčuje každodenné používanie bez nutnosti sledovať stav náplní. Kvalitu tlače fotografií považujeme za solídnu, máme menšie výhrady voči pomalšiemu skenovaniu cez plochý skener. Na väčšinu bežných potrieb testovaný model poslúži veľmi dobre. Jeho cena je na úrovni 104 až 135 eur.

Zapožičal: HP