Domov Počítače Recenzia: Fractal Design Era ITX

Recenzia: Fractal Design Era ITX

Zdielať

Otestovali sme netradičnú počítačovú skrinku formátu mini ITX, model pod označením „Era“. Skrinka je v predaji v čiernej, modrej a ružovozlatej farbe.

Prekvapením je, že po otvorení krabice je skrinka spolu s príslušenstvom umiestnená na vrch skrinky bez dištančných podložiek, či plastového vrecka. Počas prepravy je však zaistená tak, aby sa nepoškodila. Skrinka má malé rozmery, len 325×166×307 mm (V׊×H) a hmotnosť 4kg, takže sa zmestí taktiež aj na stôl. Nás však zaujal už na prvý pohľad drevený horný panel, ktorý často nevidieť. Predný panel je jemne zakrivený a ponúkne okrem vypínača aj jeden USB-C, dva USB 3.0, ako aj spoločný 3,5 mm jack pre audio. Páči sa nám malá biela LED dióda v tlačidle napájania, ktorá sa rozsvieti, aby používateľa informovala o zapnutom počítači, no zároveň nie je veľká a nepôsobí príliš rušivo.

Vzhľadom na kompaktné rozmery skrinky prekvapí podpora vodného chladenia až pre 240 mm radiátor (2× 120 mm ventilátory). Výrobca pritom dodáva už z výroby osadený zadný 80 mm ventilátor, ktorý možno výškovo nastaviť. Iste, viac by potešil radšej väčší 120 mm ventilátor, ktorý by mohol byť tichší a schladil by viac ako malý ventilátor, ale toto je daň za malé rozmery skrinky. Obe strany šasi sú v podstate rovnaké a sú vybavené diagonálnymi vetracími otvormi, čo je dôležité pre prúdenie vzduchu vo vnútri kompaktnej skrine. Výrobca sa opäť rozhodol navrhnúť otvory tak, aby zapadali do celkového vzhľadu a dojmu zo skrine, namiesto toho, aby jednoducho niekde vznikol štvorec plný otvorov.

V hornej časti je drevený (alebo vetrací) kryt, držaný na mieste pomocou magnetov, takže ho možno ľahko odstrániť a dostať sa k prachovému filtru. Ten možno odstrániť aj bez použitia náradia, aby ho mohol používateľ ľahko vyčistiť a získať prístup k hornému rámu pre aktívne chladiace prvky. Pred osadením komponentov do vnútra skrinky stačí opatrne stiahnuť každý kryt (zo strán) dolu, keďže každý z nich drží na mieste pomocou kolíkov. Zatiaľ čo vnútorný rám skrine je vyrobený z ocele, vonkajšie panely využívajú namiesto toho hliník. Vetracie otvory sú chránené aj prachovými filtrami, ktoré možno pevným ťahom odstrániť a ľahko vyčistiť. Vo vnútri výrobca použil klasické rozvrhnutie komponentov pre malé šasi s doskou smerom dozadu.

Vrchná strana (a jej horný rám) umožňuje nainštalovať dva 120 mm ventilátory, resp. 240 mm vodné AiO chladenie, ktoré sme do skrinky osadili. Smerom dopredu sú dva držiaky, pričom horný držiak je určený pre zdroje ATX plnej veľkosti a spodný pre SFX (tento je menší a v prípade jeho použitia poskytne ďalší priestor). Pri SFX zdroji možno do držiaku nainštalovať buď jeden 3,5“, alebo dva 2,5“ disky. Keďže skrinka nemá resetovacie tlačidlo ani LED diódu aktivity HDD, sú tu len konektory pre napájanie a LED diódu. Všetky káble USB a audio sú v čiernom puzdre a je pekné vidieť, že výrobca používa ploché káble pre konektory USB 3.0 a USB-C. Prekvapením však sú, podľa nás zbytočne dlhé káble, čo môže pokaziť cable management a úhľadnosť vnútra skrinky.

Testovali sme teploty a úroveň hluku systému pri použití konfigurácie ventilátora z výroby, pričom bol pripojený k základnej doske, ktorá ho automaticky reguluje. Pri izbovej teplote 20°C dosahovali procesor aj grafika najvyššie teploty 86°C. Hlučnosť chladenia bola na úrovni medzi 38-52 dB(A). Celkovo tak ide samotná funkcionalita (teploty, hlučnosť) viac do úzadia na úkor minimálnych rozmerov a štýlovosti. Používatelia, ktorí si zakladajú najmä na zaujímavom dizajne a minimálnej ploche počítača na stole a neprekáža im vysoko nastavená cena 160 eur, môžu spokojne siahnuť po testovanom riešení. Skrinke vyčítame vyššiu hlučnosť a nie veľmi efektívne chladenie, tiež cenu, slabé prúdenie vzduchu skrz skrinku (tzv. airflow), ako aj chýbajúce upínacie spony na správu káblov (cable management).

Páči sa nám štýlový dizajn, minimalistické rozmery, päť farebných variantov, spolu s dodanými prachovými filtrami. Z celkového hľadiska ide o pekne navrhnutý interiér pre efektívne využitie priestoru a relatívne dosť veľa možností pri výbere a osadzovaní komponentov (používateľ má tiež na výber, či použije vodné chladenie, ktoré má podporu až do 240 mm). V prípade, ak to používateľ potrebuje, môže použiť aj dlhé grafiky (do 295 mm, pri maličkom SFX zdroji). Fractal Design Era ITX vyzerá zaujímavo, i keď trochu aj na úkor niektorých funkčných detailov.

Zapožičal: Fractal Design