Domov Počítače Recenzia: Be quiet! Pure Power 11 FM 750W

Recenzia: Be quiet! Pure Power 11 FM 750W

Zdielať

Nemecký výrobca predstavil cenovo dostupné zdroje s rôznym príkonom. Otestovali sme najvybavenejší z tejto novo uvedenej série zdrojov.

Podľa spoločnosti pracujú všetky modely Pure Power 11 FM potichu. Boli sme zvedaví, ako to je v skutočnosti. Vďaka plne modulárnym káblom je inštalácia ako aj správa káblov jednoduchšia v porovnaní so semi-modulárnymi alebo nemodulárnymi zdrojmi. Pri stavbe počítača odporúčame používať zdroje s príkonom 600W až 800W. Podľa nás je 750W zdroj navrhnutý ako cenovo dostupnejšia možnosť, a ponúka certifikáciu (účinnosti) 80 Plus Gold, čo znamená, že má účinnosť 90% pri 20% zaťažení, 94% pri 50  zaťažení a 89% pri 100% zaťažení.

Napájací zdroj je jednou z najdôležitejších súčastí každého počítača, pretože je to zariadenie, ktoré zabezpečuje napájanie všetkého vo vnútri (aj mimo) šasi. Lacným výberom zdroja môžu používatelia riskovať nestabilitu systému, ako aj zriedkavé potenciálne zlyhanie systému, pri ktorom môže byť potrebné vymeniť procesor alebo grafickú kartu. Biely akcent okolo ventilátora je pekný detail. V prednej časti je mriežka výfuku v štýle včelieho plástu. Štítok so špecifikáciami je na jednej zo strán zdroja. Modulárny panel má desať konektorov, všetky káble okrem ATX káblu sú čierne a ploché. Testovaný zdroj má obvyklý dizajn. S dĺžkou 160 mm sa zmestí do väčšiny skriniek ATX, pričom o chladenie sa stará 132 mm ventilátor. Výrobca dáva na zdroj päťročnú záruku, čo je solídne.

V praxi sme zdroj otestovali počas prevádzky a merali na test záťaže, hlučnosti, ako aj rýchlosti ventilátora. Hoci zdroj nemá žiadnu funkciu bez ventilátorovej prevádzky (teda zastavenie ventilátora pri nízkych teplotách bez záťaže), ventilátor sa pri malom a strednom zaťažení točí veľmi nízkymi otáčkami, takže ho nepočuť. Pri zaťažení 300W sa rýchlosť ventilátora začne zvyšovať, aby sa vyrovnal so zaťažením. Zdá sa, že vysoké zaťaženie nemá vplyv na profil otáčok ventilátora, čo je dobré. Rovnako ako pri testoch vysokých teplôt sa rýchlosť ventilátora začína zvyšovať pri zaťažení 340-350W a pri zaťažení nad 590W sa hluk ventilátora pohybuje v oblasti 30-35 dB(A). A to pri otočení ventilátora smerom dole v spodnej časti PC skrinky znamená prakticky nepočuteľnú prevádzku, čo hodnotíme veľmi pozitívne.

Nový zdroj je príjemným prekvapením v portfóliu. Azda jedinú výčitky máme k použitým kondenzátorom Teapo SC s maximálnou teplotou 85 °C. Oveľa viac by tu svedčili japonské kondenzátory, ktoré znesú viac (105 °C) a sú kvalitnejšie. Rozhodne oceňujeme tichý ventilátor, stabilné hodnoty a prevádzku zdroja, modulárnu kabeláž, ako aj veľmi dobrú účinnosť zdroja. Celkovo možno konštatovať, že Be quiet! Pure Power 11 FM 750W je veľmi dobrý zdroj s vysokým výkonom takmer vo všetkých oblastiach pri zachovaní nízkej hlučnosti. Cena je nastavená na zhruba 110 eur. Odporúčame.

Zapožičal: Be quiet!