Domov Počítače Recenzia: Antec Edge 550W

Recenzia: Antec Edge 550W

Zdielať

Antec je spoločnosť, ktorá sa vždy zameriavala na kvalitnejšie a účinnejšie zdroje, než na tie s veľmi vysokým výkonom. Na recenziu sa k nám dostal zdroj EDG550W, ktorý zastupuje triedu naozaj veľmi kvalitných zdrojov pre drvivú väčšinu zostáv.

Zdroj k nám prišiel v krabici, na ktorej sú vyobrazené všetky informácie o ňom. Vo vnútri balenia je samotný zdroj, napájací kábel do elektrickej zásuvky s koncovkou pre náš trh, návod na použitie, vrecúško so všetkými modulárnymi káblami a sada dvoch antivibračných gumových podložiek v čiernej a červenej farbe.

Zoznam modulárnych káblov v vrecúšku – jeden PCI Express (6+2 pin), osem SATA, jeden 24 pin ATX a tiež jeden CPU (4+4 pin) a dva MOLEX. Vzhľad zdroja rozhodne vystupuje z davu. Aktívne chladených zdrojov so všetkými dierovanými stranami je málo, avšak nemyslíme si, že by to nejako aktívne pomáhalo chladeniu. Zdroj má na dĺžku 170 mm; čo je o trochu viac, než klasický ATX štandard. V niektorých menších zostavách to môže spôsobiť problémy.

Z ďalších dizajnových prvkov tu nájdeme skôr maličkosti, ako je paralelná mriežka chrániča ventilátora a biely podsvietený ventilátor. Ten si vie regulovať rýchlosť podľa aktuálneho zaťaženia, čo robí prevádzku tichšou. LED podsvietenie ventilátora svieti bielou farbou a malým prepínačom na zdroji ho možno vypnúť. Ventilátor má priemer 135 mm a jeho maximálne otáčky sú až 2000 RPM ku ktorým sa viaže maximálny prietok vzduchu až 70,5 CFM.

Vnútorné usporiadanie komponentov zdroja chválime za naozaj kvalitné spájkovanie, dostatočne široké cesty, kadiaľ môže ísť vysoký prúd a výber značkových kvalitných súčiastok. Pri súčiastkach, ktoré môžu generovať viac tepla, je inštalovaný pasívny chladič a tie, pri ktorých sú možné akékoľvek vibrácie, sú zalepené lepidlom. Ani pri vysokej záťaži sme nedokázali zdroj donútiť roztočiť ventilátor na maximálne otáčky. Testovali sme ho v zostave s nasledujúcimi parametrami.

Ako procesor sme použili najnovší AMD Ryzen 7 1700 osadený na základnej doske ASUS Prime X370, ktorý chladí kvalitné vzdušné chladenie Noctua NH-U12S. Výbavu dopĺňa grafická karta NVIDIA Geforce GTX 1080 a operačná pamäť G.SKILL 32GB DDR4 RGB. Ako systémový disk na operačný systém slúži Samsung 960 Pro SSD 500GB, na dáta je k dispozícii Western Digital Black 2TB. Celá zostava je vsadená do počítačovej skrinky Cooler Master Master Case Pro 5, ktorá je doplnená o ventilátory Cooler Master Silcencio FP 120 PWM. Zostava vo svojej maximálnej záťaži zaťažila zdroj na maximum, avšak najviac bola počuť grafická karta.

Antec sériu zdrojov Edge definuje ako vrchol počítačových zdrojov, čomu zodpovedá aj pomerne vysoká cena, za ktorú ale dostane používateľ naozaj kvalitný zdroj. Za rovnakú cenu je však možné od konkurenčných značiek kúpiť aj parametrovo lepšie zdroje, avšak Antec svoj EDG550 s certifikáciou účinnosti 80 PLUS GOLD radí do kategórie „definovaná tichosť“. Cieľom tohto modelu je teda poskytnúť vysokú účinnosť, kvalitu, tichosť a nízke rušenie pre mainstreamové použitie.

Výrobca teda ponechal priestor aj pre ešte lepšie modely. Ak však hľadáte zdroj do počítača s niekoľkými grafickými kartami pre neustálu záťaž (čo sú napríklad zostavy pre ťaženie kryptomien), poobzerajte sa inde a to už len kvôli jednej napájacej vetve pre grafiku. Vzhľadom k špičkovej kvalite produktu nás neprekvapuje, že Antec poskytuje aj nami testovaný model záruku päť rokov. Zdroj však môžeme odporúčať tým, ktorí chcú tichý počítač so zameraním na kancelárske nasadenie. Zdroj je tiež vhodný pre príležitostných hráčov, ktorí raz kúpia lepší procesor a inokedy grafickú kartu.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 86×150×170 mm
Hmotnosť: 1800 gramov
Účinnosť: 80 PLUS GOLD
Výkon: 550W
Veľkosť ventilátora: 135 mm
Modularita: plná
Ďalšie funkcie: ovládateľné LED podsvietenie

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné komponenty
+ Plná modularita PSU
+ Tichý chod aj pri záťaži
+ LED podsvietenie
+ Antivibračné prúžky
+ Vysoká účinnosť

Mínusy
– Vyššia cena za zdroj

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je k dispozícii )

Zapožičal: Antec