Domov Novinky Qualcomm predstavil odľahčenú verziu high-end čipu

Qualcomm predstavil odľahčenú verziu high-end čipu

Zdielať

Nový čipset prinesie funkcie prémiového čipu do nižšej cenovej hladiny.

Qualcomm predstavil nový čip, ktorý nesie pre firmu netypické označenie Snapdragon 8s Gen 3, a ponúkne vybrané funkcie z prémiovej triedy pre lacnejšie zariadenia. Ide o čip založený na 4 nm výrobnom procese s primárnym Cortex-X4 jadrom na takte 3 GHz, štyrmi výkonnými jadrami na takte 2,8 GHz a trojicou efektívnych jadier na frekvencii 2 GHz. Podporuje až 24 GB RAM do frekvencie 4200 MHz a úložisko štandardu UFS 4.0. Fyzickú konektivitu zabezpečuje USB radič s rozhraním USB 3.1 Gen 2, čo zodpovedá maximálnej rýchlosti 10 Gbps. Aj napriek označeniu „s“ nejde o typickú odľahčenú verziu konfigurácie jadier, nakoľko „originálny“ Snapdragon 8 Gen 3 má síce o jedno výkonné jadro viac, ale chýba mu jedno úsporné jadro.

Výrobca šetril na nákladoch aj použitím staršieho 5G modemu X70, ktorý sa nachádza v Snapdragone 8 Gen 2, namiesto novšieho X75. Zdôraznil však, že 5G čip bude podporovať štandard 3GPP Release 17 a technológie na šetrenie energie, ktoré čip Gen 2 nemá. Rovnako je pripravený aj na nadchádzajúci Wi-Fi štandard, Wi-Fi 7. Témou dnešných dní je generatívna AI, a Snapdragon 8s Gen 3 podporuje väčšinu populárnych nástrojov ako Llama 2, Baichuan-7B a Gemini Nano. Čip podporuje modely do 10 miliárd parametrov. Hoci „s-kový“ model nie je taký rýchly ako jeho „plnohodnotná“ verzia, jeho on-device AI je stále rýchlejšia ako v prípade modelu Snapdragon 8 Gen 2. Čip sa taktiež zameriava na fanúšikov mobilnej fotografie.

Obsahuje trojitý 18-bitový ISP (Image Signal Processor), ktorý pracuje spolu s NPU na spracovaní fotografií a obrazu, čo umožňuje napríklad funkciu „stále snímajúcej kamery“, ktorá urýchľuje odomykanie tvárou a skenovanie QR kódov, alebo aj vylepšiť kvalitu tmavých fotografií či dopočítať chýbajúce okolie. Maximálne podporované rozlíšenie pre fotografie je 200 MPx, a podporuje 10-bitový HEIC a HEVC kódek spolu so 4K HDR videom so snímkovou frekvenciou 60 FPS. Nakoľko ide o odľahčený čip, výrobca nepridal podporu 8K videa a ani 4K videa pri 120 fps. Tieto funkcie sú rezervované pre čip najvyššej triedy.

Ako mobilný GPU bol použitý čip Adreno 735. Okrem dnes už pre vlajkové čipy pomerne štandardnej podpory Ray Tracingu tu nájdeme technológie ako Frame Motion Engine 2.0, ktorá umožní až zdvojnásobiť počet snímok za sekundu pri hrách alebo aj Snapdragon Game Super Resolution, ktorý pridá extra pixely do obrazu bez reálneho dopadu na výkon a spotrebu. Čip podporuje integrovaný displej do rozlíšenia Quad HD+ do frekvencie 144 Hz alebo 4K displej do 60 Hz a taktiež je prítomná technológia variabilnej obnovovacej frekvencie v rozpätí od 1 Hz do 240 Hz. Maximálne podporované rozlíšenie externých displejov je 8K pri 30 Hz alebo 1080p pri vysokej obnovovacej rýchlosti, až 240 Hz.

Prítomná je samozrejme aj podpora H.265 a nádejný kandidát na presadenie sa v budúcnosti, kódek AV1, všetko do rozlíšenia 4K pri 60 FPS, vrátane podpory HDR (HDR10+, Dolby Vision a HLG). Viacero veľkých výrobcov oznámilo, že použije tento čip pre niektoré zo svojich smartfónov, patria medzi nich mená ako Honor, IQOO, Realme a Xiaomi. Aj keď oficiálne budú údajne predstavené v najbližších mesiacoch, je veľká šanca že smartfóny s novým čipom prídu výrazne skorej.

Zdroj