Domov Novinky Nový AI model od Applu umožní upraviť fotky

Nový AI model od Applu umožní upraviť fotky

Zdielať

Netreba mať skúsenosti s grafikou, postačí ľudský jazyk.

Po veľkom boome, ktorý prišiel s ChatGPT, sa na trhu začali objavovať nové nástroje založené na umelej inteligencii. Okrem chatbotov prišli aj nástroje ako DALL-E slúžiace na generovanie obrázkov na základe textových príkazov. Výskumníci z Applu nedávno predstavili nový open-source AI model, ktorý dokáže editovať obrázky na základe textových príkazov. Jeho názov je MGIE, čo je skratka od MLLM-Guided Image Editing. Používa multimodálne veľké jazykové modely (MLLM) ktoré prekladajú používateľom zadané príkazy na úpravu obrázkov na úrovni pixelov. Model dokáže editovať viaceré aspekty obrázkov. Medzi tie celoobrázkové patria funkcie ako úprava jasu, kontrastu, ostrosti, ale aj rôzne umelecké efekty.

Lokálne úpravy zahŕňajú úpravu tvaru, veľkosti, farby a textúry v špecifických oblastiach alebo objektoch na obrázku. Technológia zahŕňa aj klasické bežné úpravy, ako orezanie, zmeny veľkosti, otáčanie objektov, pridávanie efektov, a pridáva aj pokročilú funkciu nahradenia pozadia objektu. Zaujímavá funkcia, ktorú jazykový model umožňuje, je napríklad možnosť použiť obrázok pizze a dať príkaz, aby jedlo vyzeralo zdravšie. AI model ako výsledok môže pridať paradajky alebo zeleninu. Ďalší príklad využitia je použitie príkazu v štýle „pridaj kontrast na simuláciu zvýšenej svetelnosti“, alebo príkazov slúžiacich na odstránenie ľudských bytostí z fotografie. Apple pri vývoji technológie spolupracoval s výskumníkmi z Kalifornskej univerzity a jej zdrojové kódy, dáta a pred-trénované modely sú dostupné na GitHube.

Gigant taktiež testuje rivala pre ChatGPT. Umelá inteligencia je, podľa Marka Gurmana z agentúry Bloomberg, pre firmu prioritou a navrhuje si vlastný framework s označením „Ajax“ pre veľké jazykové modely. Viacero zdrojov uvádza, že Apple predstaví nejaký druh generatívnej AI pre svoje iPhony a iPady niekedy koncom roku 2024, čo by sedelo s predstavením iOS 18. Okrem iného, nová verzia iOS má obsahovať výrazne vylepšenú asistentku Siri s funkciami podobnými ChatGPT, a aktualizácia mobilného operačného systému tak má potenciál stať sa najväčšou aktualizáciou v histórii iPhonu.

Zdroj