Domov Novinky Microsoft Windows 11 bude fungovať na ARM čipoch

Microsoft Windows 11 bude fungovať na ARM čipoch

Zdielať

Firma autorizovala virtualizačný nástroj Parallels ako oficiálny spôsob virtualizácie Windows 11 na ARM zariadeniach.

Staršie Macy s Intel procesorom obsahujú nástroj Boot Camp, ktorý umožňuje natívne spúšťať operačný systém Windows na počítačoch od Apple. S príchodom Apple Silicon v roku 2020 však tento nástroj z dôvodu zmeny architektúry z nových Macov zmizol a kalifornský gigant nepredstavil alternatívu. Jediná možnosť ako spustiť Windows 11 na ARM je použiť virtualizačný nástroj a ARM verziu Windows 11. Aj keď existuje viacero riešení, Microsoft nedávno autorizoval nástroj Parallels ako najlepší spôsob virtualizácie Windows 11 na týchto počítačoch. Spoločnosť na svojej webstránke uviedla, že podporuje dva spôsoby spúšťania Windows 11 na Macoch s čipmi zo série M1, M2 a M3. Okrem spomínaného Parallels je ním ešte služba Windows 365 Cloud PC.

Oficiálne podporovanou verziou Parallels sú verzie 18 a 19 a samozrejme vyžadujú ARM verziu Windows 11 Pro alebo Windows 11 Enterprise. Používatelia môžu využiť nástroj na nainštalovanie virtuálneho stroja vo svojom Macu, ktorý následne umožní beh Windows 11. Treba však upozorniť na určité obmedzenia, ktoré môžu obmedziť používanie určitého hardvéru, hier a aplikácií. Je to vlastnosť na ARM procesoroch, a je na vývojároch, aby na systéme popracovali. Riešenie teda nie je úplne dokonalé, ale umožní prístup k väčšine funkcií ako hardvérová akcelerácia, mnohé multimediálne technológie a iné vlastnosti systému.

Niektoré obmedzenia Parallels zahŕňajú funkcie, ktoré využívajú vnorené virtualizačné možnosti systému, ako napríklad Windows Subsystem for Android, Windows Subsystem for Linux, Virtualization-Based Security (VBS) a Windows Sandbox. Virtualizačný nástroj pre Mac taktiež nepodporuje 32-bitový verziu, nakoľko gigant ukončil podporu 32-bitový UWP aplikácií pre ARM v januári minulého roka. Aj Apple úplne ukončil podporu 32-bitových aplikácií v macOS Catalina, posledná verzia macOS ktorá podporuje tieto staršie aplikácie je teda macOS Mojave. Parallels môže byť dobré riešenie, ide ale o platený produkt za pravidelné ročné predplatné.

Ďalším spomínaným riešením je použitie nástroja priamo od Microsoftu, Windows 365 Cloud PC. Riešenie umožní streamovať plný Windows 11, a spoločnosť ho popisuje ako „software as a service“ (SaaS) pre organizácie každej veľkosti. Pre individuálnych používateľov je teda (zatiaľ?) nedostupný. Riešenie ale poskytuje možnosti, ktoré virtualizácia neumožňuje, ako vnorená virtualizácia, podpora pre emulátory v rámci virtuálneho Windows, atď. Firma samozrejme chce, aby bol ich systém spúšťaný na počítači, ktorý je na to priamo určený, ideálne na ich vlastnom Surface. Lenže trh je trh, a veľa profesionálnych používateľov experimentuje a zároveň potrebuje svoje nástroje na rôznych strojoch a platformách.

Redmondská firma si uvedomuje, že majiteľov Macov s vlastným macOS a kompletným ekosystémom bude ťažké presvedčiť aby kvôli Windows prešli z Macu na klasické PC. Apple svoj macOS nelicencuje pre iné značky počítačov, ani neponúka virtualizácie macOS na Windows PC. Licencia beh macOS na ne-Apple počítačoch priamo zakazuje. V každom prípade, Parallels a Windows 365 Cloud PC je to najlepšie, čo sa dá použiť na beh Windows na ARM Macoch pre používateľov, ktorý potrebujú či už operačný systém samotný, alebo niektorú aplikáciu, ktorá nemá pre iný operačný systém dostatočnú, alebo dokonca žiadnu náhradu.

Zdroj