Domov Novinky Koľko stoja komponenty Vision Pro?

Koľko stoja komponenty Vision Pro?

Zdielať

Omdia uvádza odhadované náklady na komponenty jedného kusu Vision Pro.

Headset Applu sa okrem technológií či použitých 5000 patentov preslávil aj svojou cenovkou. Za model s úložiskom 256GB si záujemca zaplatí neuveriteľných 3500 dolárov. Hneď sa vynorili špekulácie o nadhodnotení ceny, hlavne v súvislosti s porovnávaním headsetov iných spoločností. Výskumná firma Omdia sa rozhodla rozlúsknuť tento oriešok, a ponúkla odhad ceny komponentov použitých v zariadení, ktorá je podľa jej odhadov niečo málo nad hranicou 1500 amerických dolárov.

Najdrahším komponentom je dvojica hlavných micro-OLED displejov, ktoré dokopy stoja 456 dolárov. Za nimi nasleduje dvojica čipov v zariadení, hlavného procesoru M2 a špeciálny R1 čip. Podľa údajov Apple, čip R1 slúži na spracovanie obrazu z kamier, senzorov a mikrofónu a zároveň na prenášanie obrazu na displej s odozvou nižšou ako 12 milisekúnd. Ich spoločná cena je 240 dolárov a tvoria tak vyše 15% z ceny komponentov. Medzi veľkú položku patrí aj kamera, ktorá stojí 150 dolárov.

Zhodne po 70 dolárov stoja sekundárny displej a optické šošovky. 3D senzor má cenovku 81 dolárov a pamäťové čipy stoja o niečo menej, 50 dolárov. Najlacnejšia súčiastka je batéria, jej cena sa odhaduje na 20 dolárov. Hlavný konštrukčný prvok, ktorý to všetko drží pohromade, stojí 120 dolárov a zvyšné výdavky v sume približne 285 dolárov zahŕňajú napr. Wi-Fi čip a káble. Samozrejme, toto je len cena samotných komponentov. Do celkovej ceny headsetu sa musia zarátať aj náklady na vývoj, výskum, predaj, marketing, balenie, distribúciu a samotné zostrojenie produktu.

K vyššej cene prispieva aj fakt, že počet kusov Vision Pro je na pomery spoločnosti dosť nízky, odhaduje sa predaj 400-tisíc kusov v roku 2024. Keďže ide o produkt prvej generácie, ktorý navyše cieli na dosť špecifický trh, nedá sa očakávať jeho masové nasadenie medzi bežnými spotrebiteľmi ako to bolo v prípade iPhonu, čomu bráni aj vysoko nastavená cena. Podľa Marka Gurmana z agentúry Bloomberg, Apple neplánuje vydať novú verziu Vision Pro minimálne v najbližších 18 mesiacoch. Možné je však, že kalifornský gigant vydá lacnejšiu, odľahčenú verziu vlajkového headsetu.

Zdroj