Domov Novinky Čo sa zmenilo na trhu so smartfónmi v roku 2023?

Čo sa zmenilo na trhu so smartfónmi v roku 2023?

Zdielať

Predaje smartfónov dosiahli celkovo 1,142 miliardy, čo je najhorší výsledok za posledných 11 rokov.

Tvrdí to Canalys vo svojej najnovšej analýze trhu. Apple sa prvýkrát dostal na prvé miesto vďaka stagnujúcemu roku, počas ktorého jeho hlavný konkurent, Samsung, zaznamenal pokles o 13%. Sviatočné obdobie bolo pre priemysel pozitívnym, s 8% nárastom, čo je podľa analytikov znakom stabilizácie. Trh so smartfónmi zažíval vážne problémy, ale oživenie dopytu na rozvíjajúcich sa trhoch viedlo k celosvetovému zotaveniu v druhej polovici roka.

Latinská Amerika, Afrika a Blízky východ skutočne zaznamenali medziročný rast dodávok, čo do značnej miery kompenzovalo pokles v zvyšku sveta (Ázijsko-tichomorská oblasť, pevninská Čína, Európa a Severná Amerika). Transsion (majiteľ značiek iTel, Infinix a Tecno) a Xiaomi sa tešili z tohto oživenia, pričom v období október-december 2023 dosiahli výrazný nárast. Zvýšený dopyt posunul Transsion na štvrté miesto za štvrtý kvartál 2023.

Rozvíjajúce sa trhy zostanú kľúčovým bojiskom pre všetkých výrobcov, ktorí hľadajú rast, keďže rozvinuté regióny, ako sú Severná Amerika a Európa, čelia zmierneným výdavkom spotrebiteľov a zníženým investíciám do kanálov. Trh síce klesol, ale prebytok zásob už nie je hlavným problémom a nízke ceny komponentov by mali umožniť dodávateľom podporovať flexibilnejšie stimulačné opatrenia pre spotrebiteľov.

Pohľad na čisté čísla ukazuje, že Apple a Samsung zostávajú globálnymi lídrami trhu, za nimi nasleduje Xiaomi na treťom a Oppo na štvrtom mieste. Vivo a Honor uviedli na trh svoje vlajkové lode a očakáva sa, že budú súperiť s Transsionom o miesto v Top 5. Rok 2024 by mal priniesť výrobcov v dvoch strategických smeroch – buď investovaním do AI na zariadení alebo rozširovaním dodávok v segmente strednej a nižšej triedy.

Zdroj