Domov Návody Čo robiť, keď utopíte svoje zariadenie?

Čo robiť, keď utopíte svoje zariadenie?

Zdielať

Smartfóny sú našimi dennými pomocníkmi a prakticky sa už bez nich nezaobídeme. K tomu patria aj nepríjemnosti, ktoré sa môžu stať. Jednou z nich je aj vykúpanie v kvapaline a portál DigitalPortal.sk pre svojich čitateľov nachystal jednoduchú prvú pomoc pre prípady, keď sa vám podarí vášho miláčika utopiť.

Utopeny_smartfon_01

Pri poliatí zariadenia vodou je potrebné ho okamžite zvonku vysušiť a vypnúť (v prípade, že sa vypne sa ho nepokúšajte zapnúť – môže dôjsť ku skratu a nenávratnému zničeniu). V prípade poliatia mastnou či sladkou lepivou kvapalinou odporúčame zariadenie zľahka utrieť čistou vodou, aby sa zamedzilo zalepeniu tlačidiel.

Pokiaľ je zariadenie rozoberateľné, vysušte (tričkom, handrou,..) ho i vo vnútri a predovšetkým čo najrýchlejšie vyberte batériu, pokiaľ je to možné. Neodporúčame použitie fénu, pretože ten by mohol vodu zafúkať ešte viac do zariadenia.

Utopeny_smartfon_02

K ďalšiemu kroku bude potrebná ryža – áno, čítate správne. Tá má totiž výbornú vlastnosť – vysúša a viaže na seba vodu. Ďalej bude potrebná uzatvárateľná nádoba či sáčok, kam nasypte kúsok ryže, vložte telefón bez batérie a krytu a kompletne ho zasypte ryžou. Potom nádobu (sáčok, …) zatvorte, aby nebola vysoká šanca výmeny vzduchu.

Zariadenie potom nechajte v takom stave 2-3 dni. Po dôkladnom očistení od ryže zariadenie skompletujte a zapnite. Ak telefón naštartuje a bude fungovať, ešte nie je vyhraté.

Oxidácia (korózia) sa rovnako môže prejaviť a preto nebude isté, či zariadenie odíde zajtra či bude fungovať ešte dva roky. V prípade, že sa nezapne, odporúčame navštíviť pokojne aj neoficiálny servis, kde zariadenie ošetria isopropylalkoholom a tým sa zamedzí vzniku korózie.