Domov Domácnosť Tipy a triky: Ako si nastaviť domácu sieť?

Tipy a triky: Ako si nastaviť domácu sieť?

Zdielať

Každá domáca sieť je svojim spôsobom jedinečná. Najčastejšie obsahuje router a koncové zariadenia, teda počítače, pracovné stanice a ostatné klientské zariadenia. Pokiaľ má však používateľ viac požiadaviek, chce svojou sieť vylepšiť, alebo sa dozvedieť niečo zaujímavé, určite odporúčame práve tento článok.

TP-link AC1750

Router bude základom domácej siete a tak je nutné ho vyberať starostlivo. Vďaka nášmu portálu a portfóliu recenzií sieťových prvkov si môžete vybrať. Za redakciu DigitalPortal odporúčame routery značiek TP-Link, ZyXEL, D-Link a ASUS. To sú značky, ktoré majú prehľadnú ponuku a majú modely ako v nižšom tak i vyšším cenovom rozsahu a ponúknu dobrú výbavu, ktorá zodpovedá cene. Pre menšie domácnosti s menšou rozlohou, využitím okolo dvomi až tromi menej náročnými používateľmi, odporúčame routery s cenou okolo 20 eur.

Pre rodiny v bytoch 3+1, či pre väčšie domy s niekoľkými poschodiami odporúčame routery v cenovej kategórii okolo 50 eur. Je potrebné myslieť aj na to, že dnes už jeden človek môže zastupovať hneď niekoľko zariadení v sieti – počítače, notebooky, chytré telefóny, tablety, weareables, televíziu a hŕbu ďalších zariadení a tak môže byť na router vyvíjaný veľký tlak a ak by bol router lacnejší , mohlo by to spôsobiť výpadky siete, znižovanie rýchlosti, väčšiu latenciu alebo nestabilitu siete.

ZyXEL Armor Z1 NBG6816 01

Po vybalení routeru a jeho sprevádzkovaní podľa rýchlych návodov vnútri balenia sa už môžeme pustiť do konfigurácie. Do tej sa pristupuje špeciálny IP adresou, ktorá môže byť rôzna – podľa výrobcu. Po úspešnom pripojení káblom alebo WiFi k routeru, adresu zistíte nasledovne:

  • Stlačte Win + R
  • Zadajte „cmd“
  • Do okna zadajte „ipconfig / all“ (bez úvodzoviek)
  • Nájdite váš bezdrôtový alebo drôtový sieťový adaptér
  • Nájdite položku „Predvolená brána“ alebo „Default gateway“ a opíšte si jej IP adresu
  • Túto adresu zadajte do internetového prehliadača

Následne sa už používateľ dostane do konfigurácie routera. Predpokladáme, že používateľa nezastavila tabuľka na zadanie mena a hesla. Pri väčšine výrobcov je to kombinácia mena admin a hesla admin, alebo admin/1234, admin/administrator a ďalšie. Tieto údaje nájde používateľ na nálepke, ktorá je umiestnená na routeri, alebo na internete.

D-Link DIR-880L 01

Ak sa nemôže používateľ do konfigurácie dostať, odporúčame dlhšie podržať tlačidlo reset na routeri po dobu 10 sekúnd a router sa obnoví do továrenského nastavenia (toto hrozí iba v prípade, že ste router zakúpili z druhej ruky a predchádzajúci používateľ po svojej konfigurácii router nevyresetoval).

Jedna z prvých vecí, ktorú je potrebné nastaviť je meno Wi-Fi siete (SSID), pričom záleží len na používateľovi, aké zvolí. Odporúčame nepoužívať veľké písmená, čísla a špeciálne znaky. Vo finále to problémy robiť nebude, ale istota je istota. Jej skrývanie je podľa nás pri domácej sieti zbytočné. Potom nastavte región siete a to buď na EÚ, alebo priamo na štát, v ktorom používateľ žije, keďže router nastaví vysielací výkon tak, aby bol v súlade s miestnymi vyhláškami.

ASUS RT-AC87U 01

Zaujímať nás bude zabezpečenie. Heslo odporúčame čo najdlhšie, kombináciou veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov a to s dĺžkou minimálne osem znakov. Heslo by nemalo mať žiadny zmysel a tak nenastavujte čísla dokladov, mená rodinných príslušníkov a domácich maznáčikov. Heslo si odporúčame niekam starostlivo zapísať a mať tak istotu, že ho používateľ nezabudne. Šifrovanie nastavte na WPA/WPA2-PSK a rozhodne nenastavujte WEP, keďže toto je už staršie šifrovanie, ktoré ľahko možno prelomiť.

Ak má používateľ na výber z protokolov TKIP, AES alebo ich kombináciu, bezpodmienečne nastavte AES, ďalej si nájdite nastavenia WPS (áno, aj táto funkcia môže byť jednoducho zneužitá). Ak má používateľ možnosť vybrať vysielací kanál a šírku pásma, odporúčame vybrať automatický kanál. Firewall bude na routeri zapnutý už z výroby a tak už nastavíme len čas, prístupové heslo a celé toto nastavenie si zálohujeme.

Hacker utok

Ak máme router v angličtine, väčšinou nastavenie času nájdeme pod „System tools“. Je dôležité ho nastaviť správne (vrátane časového pásma) alebo povoliť automatickú reguláciu času z NTP servera. Tu tiež možno zmeniť aj prístupové heslo do administrácie routeru, aby sa prípadný útočník nedostal do administrácie a tým používateľovi nepoškodil. Po nastavení si všetku konfiguráciu zálohujeme, aby sa dalo v prípade resetu opäť nahrať a tento návod ste nemuseli vykonávať od znova. K dispozícii sú tiež ďalšie tipy a triky na zlepšenie Wi-Fi signálu.