Domov Domácnosť Recenzia: Sencor SVC 0825WH

Recenzia: Sencor SVC 0825WH

Zdielať

V oblasti domácich spotrebičov sa taktiež vývoj uberá dopredu a výrobcovia sa snažia sústavne prinášať nové alebo vylepšené riešenia.

Týka sa to aj zariadení, určených na domáce práce, ktoré ich používateľom uľahčujú a zjednodušujú život. V poslednej dobe si získavajú popularitu akumulátorové tyčové vysávače. Tie používateľov oslobodia od problémov s káblami. Sú ľahké, nenáročné na manipuláciu a fungujú na dobíjacie batérie. To znamená, že už netreba kábel pripojiť do elektrickej siete a potom ho vypojiť a znovu zapojiť v ďalšej izbe, keď používateľ upratuje po byte, či dome. Funkcie jednotlivých modelov sa líšia, niektoré majú oveľa väčší výkon ako iné, lepšie nadstavce a čo je rozhodujúce, dlhšiu výdrž batérie.

Na trhu je niekoľko typov vysávačov, konštrukcia bezdrôtového tyčového modelu ponúka väčšie pohodlie a manévrovateľnosť, zvyčajne sa vyznačuje štíhlym „tyčovým“ telom a menšou nádobou, ktorú treba pravidelne vyprázdňovať. Sú kompaktné na skladovanie (niektoré sa dajú namontovať na stenu) a ľahšie ako vertikálne a valcové vysávače, takže ich používanie je vo všeobecnosti pohodlnejšie. Tyčové vysávače sa zvyčajne dodávajú s celým radom užitočných nadstavcov, ako je štrbinový nástroj na nepríjemné miesta, napríklad na autá, nástroj na čalúnenie na odstránenie drobných nečistôt z pohoviek a motorová kefa na zber nepoddajných chlpov domácich zvierat.

Upratovanie môže byť aj zábava

Upratovanie a domáce práce nepatria medzi obľúbené činnosti väčšiny ľudí. Napriek tomu ide o činnosť ktorá je potrebná preto, aby sme mohli bývať, alebo pracovať v čistom a hygienicky vyhovujúcom prostredí. Medzi bežnými vysávačmi dlho dominovali tzv. klasické modely. V súčasnosti vzrastá záujem aj o tyčové vysávače, ktorých koncept je veľmi podobný, avšak prinášajú aj viaceré výhody. Pôsobia moderne, ľahšie sa s nimi manipuluje a aj samotné vysávanie môže byť pre mnohých pohodlnejšie. Pred kúpou zvážte všetky možnosti a tiež potreby členov domácnosti (vrátane mačiek a psov).

Poteší, že všetky popisované funkcie spĺňa nami testovaný Sencor SVC 0825WH. Otestovali sme tyčový vysávač, ktorý okrem praktických funkcií ponúka aj možnosť mopovania. Chválime konštrukčné spracovanie z kovu a plastu, pri ktorom dominuje elegantná kombinácia bielej a šedej farby. Poteší bohaté balenie zahŕňajúce flexibilnú hadicu, kefu s jemnými štetinkami, kombinovanú kefu, motorizovanú rotačnú minikefu a štrbinovú hubicu. Toto príslušenstvo umožňuje vykonávať čistiace práce na rôznych povrchoch alebo miestach. Nasadzovanie jednotlivých dielov na základ vysávača je jednoduché, praktické a rýchle.

V balení sú dve vymeniteľné batérie s kapacitou 2000 mAh, avšak vo vysávači môže byť vložená iba jedna naraz a druhá v dokovacej stanici. Výdrž na jedno nabitie je zhruba 25 minút a po vybití trvá jej plné nabitie štyri hodiny. To považujeme za niekedy obmedzujúce a ocenili by sme, ak by výrobca umožnil nabíjanie oboch batérii súčasne. Výmena batérii je veľmi jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Za výhodu batériového riešenia považujeme tiež absenciu káblov, ktoré nezavadzajú a vysávanie v priestore je tak o niečo príjemnejšie a jednoduchšie. Medzi ďalšími praktickými funkciami je poistka, čo znamená, že ak vysávač nasaje väčšiu vec, tak sa automaticky vypne.

Praktické používanie

Počas používania vysávača oceňujeme veľmi dobrú manévrovateľnosť a nízky profil hubice, vďaka čomu sa možno dostať aj do nižších a ťažšie dostupných miest. Azda jedinou nevýhodou hubice sú trochu pískajúce kolieska, čo počuť najmä na tvrdom podklade (plávajúcej podlahe). Zaujímavým prínosom je viacnásobné LED osvetlenie priamo na hubici, vďaka čomu vidieť všetky nečistoty, prach a iné drobnosti. Toto používateľ ocení v horšie prístupných miestach, pod nábytkom, v rohoch miestností, alebo v tmavých priestoroch.

Počas používania vysávača sme boli príjemne prekvapení vysokým sacím výkonom 380W. Vysávač ponúka dva režimy výkonu sania. Po zapnutí má nastavený klasický výkon, k dispozícii je aj funkcia „Turbo“ ktorá zvýši ťah a tiež aj spotrebu. Za praktickú funkciu považujeme dokovaciu stanicu, kde možno nabíjať batériu, odložiť vysávač, hubicu aj príslušenstvo k nim. Mopovanie je praktické z viacerých dôvodov. Vytierací valec na hubici sa priebežne navlhčuje z prvej nádoby na čistú vodu a nečistoty sa vysávajú do druhej nádoby na použitú vodu. Samočistiaca motorizovaná rotačná kefa vyčistí tvrdé podlahy, avšak treba si sledovať stav oboch nádob na vodu, obe majú objem 0,4 litra. Mopovanie považujeme za vcelku praktické a zaujímavé.

Pre upratovanie vo výške, na hornom okraji okien od prachu poslúži všestranný kefový nástavec. Padne vhod aj na odstraňovanie prachu z vrchnej časti nábytku. Výhodou je tiež dlhá ohybná štrbinová hubica, ktorou možno povysávať aj priamo pod sedadlom auta. Pre používateľov, ktorí majú v domácnosti zvieratá slúži motorizovaná mini kefa Cat&Dog. Využitie nájde najmä pri odstraňovaní chlpov a čistení čalúneného nábytku, alebo autosedačiek. Z príslušenstva sme ocenili aj mäkkú kefu na vysávanie napríklad políc v skrini a kĺbovú spojku do zle prístupných miest. Čerešničkou na torte je HEPA filter vo vysávači, ako aj jednoduché možnosti pripojiteľnosti príslušenstva k tyčovému vysávaču. Za nepraktické však považujeme čistenie a vyprázdňovanie nádoby nečistôt ktoré mohlo byť lepšie riešené.

Akumulátorový tyčový vysávač Sencor SVC 0825WH nás zaujal a urobil na nás veľmi dobrý dojem. Je to praktický pomocník do domácnosti, s ktorým je upratovanie o čosi ľahšie a jednoduchšie. Vďaka praktickým funkciám je to občas aj zábava. Cena je na úrovni 360 eur a považujeme ju za rozumne nastavenú vzhľadom k možnostiam a tiež bohatému príslušenstvu priamo v balení. Odporúčame.

Zapožičal: PLANEO Elektro