Domov Domácnosť Recenzia: Lauben Multi Cooker 18SB

Recenzia: Lauben Multi Cooker 18SB

Zdielať

Otestovali sme zaujímavý tlakový hrniec s 18 prednastavenými programami.

Jeho najväčšou výhodou je úspora času a energie. Vyspelejší typ hrncov, ktorý by sme mohli nazvať „inteligentný“, sa v súčasnosti stáva populárnym nielen v domácnosti, pretože nahradí viac kuchynských prístrojov. Lauben Multi Cooker umožňuje používateľom nastaviť teplotu, čas a spôsob prípravy. Okrem funkcie tlakového hrnca disponuje možnosťami pomalého varenia či ryžovaru, a dokáže tiež nahradiť varič vajec, parný hrniec, jogurtovač aj ohrievač.

Páči sa nám, že hrniec sa ľahko ovláda vďaka dotykovému displeju a dokáže komunikovať aj v slovenčine. Príkon zariadenia ovplyvňuje rýchlosť varenia, obvykle sa pohybuje v rozmedzí 600 – 1500W, testovaný model ponúka „zlatý stred“ – 1000W. Pri varení treba počítať s tým, že štvrtina nádoby musí zostať voľná, takže náplň môže zaberať maximálne tri štvrtiny objemu nádoby.

Hrniec má hlavnú nádobu s kapacitou 6 litrov, čo je dostatočné prakticky pre všetky varené jedlá aj prílohy pre štyri osoby. Je vyrobená z nepriľnavého materiálu a možno ju vložiť do umývačky riadu. Oceňujeme funkciu odloženého štartu a udržovanie teploty najviac do 12 hodín. To znamená, že možno nastaviť, aby hrniec začal variť v presne stanovený čas, a potom udržiaval jedlo teplé až do doby, kedy ho používateľ chce konzumovať.

A ako funguje varenie? Potraviny sa vložia do hrnca a používateľ nastaví požadovaný program. Výhodou je, že tlak vo vnútri sa nezvýši, pokiaľ nie je bezpečne uzavretý. Hrniec je vhodný tiež na varenie gulášu. Napríklad pri prenášaní hotového jedla v hrnci na chatu sa netreba obávať vyliatia obsahu, lebo hrniec sa dá bezpečne uzavrieť. Výrobca do neho implementoval aj technológiu Cool Touch, ktorá sa postará o bezpečnosť používateľa počas varenia, aby sa nepopálil o horúci hrniec.

Oceňujeme jednoduchú a tichú prevádzku testovaného modelu, za cenu na úrovni 95 až 110 eur ponúka veľmi dobrú kvalitu. Je ľahký, skladný a má zároveň aj prémiový dizajn. Za nevýhodu považujeme absenciu vypínacieho tlačidla „off“, takže po skončení ho používateľ vždy musí vytiahnuť zo zásuvky.

S multifunkčným hrncom je príprava jedla rýchla a jednoduchá, navyše aj zdravá. Priaznivci zdravého životného štýlu ocenia funkciu varenia v pare. My sme si hrniec vďaka jeho mnohým programom obľúbili – poslúži na jogurty, ryžu, vajíčka, koláče, rôzne druhy mäsitého a bezmäsitého jedla. Možností je veľa. Čerešničkou na torte je, že súčasťou balenia sú recepty, ktoré možno pripraviť.

Zapožičal: Lauben