Domov Domácnosť Recenzia: Krups EA877D10 Intuition Experience+

Recenzia: Krups EA877D10 Intuition Experience+

Zdielať

Pripraviť si doma espresso v kaviarenskej kvalite bolo v minulosti márnou túžbou mnohých. Terajší trend smeruje k tomu, že kávovar sa stáva postupne bežnou výbavou domácich kuchýň. Ako túto úlohu plní testovaný kávovar?

Pre domácnosti alebo malé gastronomické prevádzky sú vhodné automatické kávovary, pri ktorých netreba mať veľké znalosti ohľadom kávy. Azda každý používateľ tak môže byť svojím spôsobom dobrý barista. Testovaný automatický kávovar patrí k najviac vybaveným bežne dostupným modelom na trhu, jeho cena sa pohybuje na úrovni 960 až 990 eur. Už na prvý pohľad pri rozbaľovaní nás zaujal prepracovaným dizajnom z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a chrómu. Vďaka tomu pôsobí veľmi dobrým (luxusným) dojmom. Avšak leštená spodná časť (podnos) pre hrnčeky je dosť náchylná na poškriabanie, už po pár kávach možno vidieť prvé škrabance, čo môže trochu kaziť celkový dojem. Potešia kompaktné rozmery, elegantná čierna a šedo-strieborná farba, podsvietenie, ako aj zabudovaný displej.

Malý farebný dotykový 3,5“ LCD displej v strede hornej časti čelného panela umožňuje jednoduché ovládanie aj výber nápojov. Podobne ako na smartfóne, aj tu môže používateľ jednoducho prstom prechádzať v menu (lokalizované v slovenčine) a pomocou záložiek listovať a vyberať medzi jednotlivými druhmi kávy. Pri každom rohu sú tiež dotykové tlačidlá, ktoré fungujú ako skratky ku dôležitým funkciám. Za praktickú považujeme možnosť uložiť si osobné profily s príslušným nastavením preferovaného druhu kávy. Osem prispôsobiteľných profilov používateľovi umožňuje uložiť si obľúbené nápoje pre každého člena rodiny. Pri uložení si možno vybrať aj nastavenia displeja a farbu podsvietenia, takže každý si môže personalizovať prípravu kávy po svojom. Príprava a pitie kávy sú takto spájané s vytváraním príjemných pocitov. Je to podobné ako pri počítačoch, aj tu si môže používateľ nastaviť 10 farieb, ktoré si prispôsobí podľa seba.

Oceňujeme, že štandardne je predvolená biela, ktorá má decentný nádych a ani počas prítmia nenarúša dobrú atmosféru. Používateľ si ju však môže zmeniť na inú, ak to považuje za prínosné. Okrem efektu má podsvietenie aj informačnú pridanú hodnotu, ak kávovar vyžaduje zásah používateľa. Podsvietenie sa rozsvieti na sýto červeno a displej informuje o potrebne údržby. Deje sa tak vtedy, ak treba vyprázdniť nádobu na odpadovú kávovú usadeninu (zvyšky po zomletej káve) či objem zvyškovú vodu, prípadne doplniť čerstvú vodu. Nádržka pre vodu je vzadu a má objem tri litre. Obe tieto časti sú odnímateľné.

Na rozdiel od lacných modelov ponúka Krups EA877D10 viaceré pokročilé funkcie. Automatický kávovar používateľovi umožní prípravu až 21 prednastavených nápojov. Vychutnať si možno okrem klasických kávových a kávovo-mliečnych aj šesť horúcich a studených nápojov: frappé, nitro káva, ľadová káva, talianske cappuccino, filtrovaná káva alebo kanvica. Napríklad v rámci jedného espressa si možno vybrať štyri možné objemy vody alebo štyri intenzity chuti. Výberom nápoja to ale nekončí. Kávovar ponúka možnosť okrem objemu nastaviť aj hrubosť mletia až po silu kávy, takže si môžu vybrať aj náročnejší používatelia. Pre milovníkov silnej kávy sa dá zvoliť nastavenie extra silnej kávy, keď prístroj zomelie o 15% viac zŕn.

Výber zŕn do kávovaru je veľmi dôležitý. Najčastejšie a najznámejšie druhy sú Arabica (jemnejšia, menej horká) a Robusta (tmavšia a horkejšia, výraznejšia chuť). Na trhu sú v predaji aj rôzne výberové modely, či mix. Často záleží od preferencie používateľa, ktorú si vyberie. Arabica sa pestuje prevažne v Južnej Amerike považuje sa za zrno vyššej kvality, je svetlejšia s menej kyslou chuťou. Zrno Robusty je charakteristické oveľa silnejšou a horkejšou chuťou, bôby majú dvojnásobné množstvo kofeínu, v porovnaní s bôbmi Arabicy. Pri výbere treba zohľadniť vlastné nároky na kávu a jej požadovanú (preferovanú) chuť. Je možné si kúpiť niekoľko vzoriek, ktoré používateľ skúša, kým príde na tú „svoju“ chuť. Prípadne si kúpiť mix, alebo výberové zrná.

Hoci pri pákových kávovaroch (ktoré sú drahšie) je nutné nastaviť manuálnu úroveň mletia na mlynčeku aj tlak vody, pri testovanom modeli tieto starosti odpadajú. Je to jednoduchšie, menej prácne a vo výsledku sme boli veľmi spokojní. Mlynček umožňuje päť úrovní jemnosti  mletia, používateľovi to dáva možnosti experimentovať a kombinovať rôzne možnosti nastavení. Rozhodne za výhodu možno považovať kvalitnejší mlynček s ostrím na zomletie kávy. Lacnejšie čepeľové nemôžu zaručiť rovnakú kvalitu mletia ako mlynčeky s ostrím. Je to preto, že čepeľové melú kávové zrná hrubým a nepravidelným spôsobom. Naopak mlynčeky s ostrím zrná rozdrvia na konštantne veľké častice a dokážu namlieť kávu na rôzne spôsoby. My sme počas testovania používali zrná Arabica, ktoré nám chuťovo vyhovujú a úroveň mletia sme nastavili na tretí až štvrtý stupeň. Z káv s mliekom boli najviac žiadané Caffe Latte a Latte Macchiato. K dispozícii je pritom možnosť vybrať si tri veľkosti (M, L, XL) a štyri intenzity chuti (označené na displeji množstvom zŕn).

Páči sa nám, že výrobca ku kávovaru dodáva aj extra nádobu na mlieko a to s veľkým objemom, až 0,6 litra. Za nevýhodu však považujeme nemožnosť nastaviť si úroveň napenenia mlieka v káve. To najmä pri kávach s mliekom akými sú Caffe Latte a Latte Macchiato môže viacerým chýbať. Konkurencia v tejto triede to už bežne umožňuje. Viac by sme ocenili priame pripojenie nádoby na mlieko k šasi kávovaru. Nádoba je samostatne mimo kávovaru a je s ním prepojená trubičkou. Má to aj výhody: je ľahko a jednoducho umývateľná a v balení dodáva výrobca hneď dve trubičky, keďže prístroj umožňuje podávanie dvoch káv naraz. Mať doma automatický kávovar je rozhodnutie, ktoré je úzko spojené s pocitmi určitej výnimočnosti. Ide o zážitok nielen chuťový, ale aj vizuálny a prináša mnohým pôžitok. Aj my sme s viacerými blízkymi ľuďmi ocenili lahodnú a príjemnú chuť podávanej kávy, ktorá nám spríjemnila deň. Vďaka takémuto kávovaru sa kuchyňa premení na malú kaviareň, kde cítiť vôňu kávy, ktorá po zomletí v miestnosti ostáva a umocňuje gurmánsky zážitok.

Automatický kávovar Krups EA877D10 Intuition Experience+ je výborný doplnok do domácnosti, ktorý takmer úplne sám vytvára vynikajúce šálky obľúbeného nápoja, či už s mliekom alebo bez neho. Má zabudovaný kvalitný mlynček na spracovanie zŕn, ktoré rovnomerne namelie, vďaka čomu má káva príjemnú a lahodnú chuť. Cena za testovaný model je vyššia, ponúka však široké možnosti. Za praktické doplnky považujeme automatické vypnutie, načasovanie zapnutia podľa času a dátumu aj veľký objem zásobníku na kávové zrná (250 gramov). Výborným doplnkom je filtračný systém na vodu priamo v balení, ktorým možno zmäkčiť viac mineralizovanú vodu.

Testovaný kávovar uspokojí azda každého a rozhodne ho odporúčame. Snáď jedinú pripomienku máme ku samostatnej nádobe na mlieko a nemožnosti nastavenia jeho napenenia. Poteší luxusný dizajn a kvalitné spracovanie s nemeckou precíznosťou. Konštatujeme, že záverečné prianie, ktoré sa na displeji ku pripravenej šálke kávy objaví, je pravdivé: Príjemný zážitok.

Vďaka zaujímavým a prínosným funkciám udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Krups EA877D10 Intuition Experience+ ocenenie TIP Šéfredaktora

Zapožičal: Krups