Domov Novinky Vedci objavili nádejný liek proti rakovine

Vedci objavili nádejný liek proti rakovine

Zdielať

Nový experimentálny liek vykazuje sľubné výsledky pri ničení mnohých typov rakoviny.

Liek, ktorý by dokázal účinne liečiť viacero typov rakoviny, by bol jednou z najväčších medicínskych inovácií v histórii. Vedci v City of Hope už roky pracujú na niečom, čo by nás mohlo k takémuto revolučnému prelomu veľmi priblížiť. Profesorka Linda Malkasová a ďalší výskumníci z kalifornského onkologického centra venovali dve desaťročia vývoju AOH1996, potenciálne revolučného lieku, ktorý sa zameriava na kľúčový proliferačný mechanizmus vyskytujúci sa v mnohých typoch solídnych nádorov. Tento liek, ktorý v súčasnosti prechádza klinickými skúškami na ľuďoch, by sa mohol ukázať ako vysoko účinná terapia proti jednej z najhrozivejších chorôb, akej kedy ľudstvo čelilo. Je sľubný ako samostatná liečba aj v kombinácii s inými chemoterapeutikami. Malkas uviedol, že väčšina terapií sa zameriava na jednu cestu, čo umožňuje „zákerným“ formám rakoviny mutovať a nakoniec sa stať odolnými voči liekom.

AOH1996 bol navrhnutý tak, aby sa zameriaval na rakovinový variant proliferačného bunkového jadrového antigénu (PCNA), proteínu, ktorý vo svojej zmutovanej forme napomáha replikácii DNA a opravám vo všetkých expandujúcich nádoroch. Profesor Malkas prirovnal PCNA k „veľkému terminálnemu uzlu leteckej spoločnosti, ktorý obsahuje viacero leteckých brán“, a údaje naznačujú, že rakovina sa spolieha na „jedinečnú“ zmutovanú formu tohto proteínu. Vyzbrojení týmito poznatkami vyvinuli výskumníci v sieti amerických výskumných centier zameraných na život ohrozujúce ochorenia terapiu zameranú špeciálne na tento konkrétny typ mutácie. AOH1996 je malá molekula inhibítora PCNA, ktorá bráni bunkám s poškodenou DNA v delení a množení. Počas laboratórnych testov liek účinne vyvolával apoptózu (bunkovú smrť) v rakovinových bunkách a zároveň zabraňoval prerušeniu reprodukčného cyklu v zdravých kmeňových bunkách.

Vedci testovali liek na viac ako 70 rakovinových bunkových líniách a niekoľkých normálnych kontrolných bunkách, pričom dosiahli veľmi sľubné výsledky proti bunkám pochádzajúcim z rakoviny prsníka, prostaty, mozgu, vaječníkov, krčka maternice, kože a pľúc. Okrem ovplyvnenia mechanizmu PCNA sa zistilo, že AOH1996 zvyšuje aj citlivosť rakovinových buniek na chemické látky, ktoré spôsobujú poškodenie DNA alebo chromozómov. Inými slovami, AOH1996 by sa teoreticky mohol používať ako monoterapia alebo v kombinácii s inými silnými chemoterapeutikami, ako je cisplatina. Podľa Longa Gu, hlavného autora štúdie a docenta výskumu, teraz, keď sme identifikovali problémovú oblasť (poškodený variant PCNA), môžeme sa ju ďalej pokúsiť inhibovať a „kopať hlbšie“, aby sme lepšie pochopili tento proces. V súčasnosti sa AOH1996 podrobuje klinickým skúškam fázy 1 s cieľom preskúmať jeho bezpečnosť a účinnosť u ľudských pacientov.

Zdroj