Domov Novinky Lockheed Martin plánuje vyrábať malé satelity

Lockheed Martin plánuje vyrábať malé satelity

Zdielať

Zariadenie s rozlohou 20000 metrov štvorcových v Denveri v štáte Colorado, USA bolo navrhnuté tak, aby mohlo vyrábať až 180 satelitov ročne.

Spoločnosť ktorá už desaťročia vyrába pre americkú vládu vesmírne lode veľkosti školského autobusu, otvorila nový závod na montáž malých satelitov, po ktorých je v súčasnosti väčší dopyt. Továreň má šesť paralelných montážnych liniek a kapacitu na výrobu 180 malých satelitov ročne, uviedol Kevin Huttenhoff, senior manažér Lockheed Martin pre transport vesmírnych dát. Prvé satelity, ktoré sa v zariadení vyrobia, sú určené pre Agentúru pre vesmírny rozvoj amerických vesmírnych síl. SDA plánuje vybudovať sieť stoviek satelitov na prenos údajov a senzorov na detekciu rakiet na nízkej obežnej dráhe Zeme. Firma vo februári 2022 získala zákazku v hodnote 700 miliónov dolárov na výrobu 42 komunikačných satelitov pre transportnú vrstvu SDA Tranche 1. V novembri 2020 získala aj zákazku v hodnote 187,5 milióna dolárov na výrobu 10 satelitov Transport Layer Tranche 0, ktoré majú byť vypustené koncom tohto mesiaca. Satelity Transport Layer Tranche 1 (ktorých štart sa predpokladá koncom roka 2024) sa budú vyrábať v novej továrni. Satelity Tranche 0 boli zmontované v inom zariadení, v ktorom spoločnosť vyrába kozmické lode globálneho polohového systému (GPS).

Huttenhoff uviedol, že možnosti továrne na malé satelity zahŕňajú tepelný cyklus a elektromagnetické komory, ktoré možno škálovať na stavbu a testovanie satelitov rôznych veľkostí. Firma sa rozhodla investovať do novej továrne v reakcii na meniace sa požiadavky, povedal Huttenhoff. „V prvom rade vidíme, že priemysel celkovo smeruje k rozšíreným architektúram. Malé satelity začínajú v celom odvetví uprednostňovať veľké satelity. Počúvame, že naši vládni zákazníci chcú prejsť od niektorých znamenitých systémov k menším, viac rozšíreným systémom.“ Zariadenie pre malé satelity môže byť nakonfigurované na montáž utajovaných satelitov pre ministerstvo obrany a spravodajskú komunitu, súbežne s komerčnými satelitmi alebo satelitmi pre zákazníkov mimo americkej vlády, povedal Huttenhoff.

Zdroj