Domov Novinky Samsungu unikli tajné informácie skrz ChatGPT

Samsungu unikli tajné informácie skrz ChatGPT

Zdielať

Môže za to ChatGPT, ktorý zamestnanci používali na zjednodušenie práce.

Samsung zažíva nepríjemný škandál. Za uplynulých 20 dní mu prostredníctvom ChatGPT unikli citlivé dáta až trikrát. Firma začala konať a dokonca vyvíja vlastnú umelú inteligenciu na interné použitie. Na toto si treba dávať pozor aj vo vašej firme alebo zamestnaní. Pri práci s umelou inteligenciou treba byť opatrní, hoci dokáže urobiť veľa jednoduchých úloh za používateľa. Častokrát sa ale skloňuje, aby ste za žiadnych okolností nezadávali do tohto systému (napríklad ChatGPT) citlivé informácie. Zamestnanci kórejskej firmy to však nerešpektovali a podľa zahraničného portálu si zarobili na poriadny problém.

Inžinieri tohto technologického giganta si chceli zefektívniť niektoré procesy, vďaka čomu ušetrili množstvo času a zbavili sa prebytočnej práce. Ako ale upozornil zahraničný web, práve toto zjednodušovanie práce viedlo k tomu, že Samsung zaznamenal tri veľké úniky citlivých údajov v priebehu 20 dní. Firma začala okamžite konať. Všetko to začalo tým, keď zamestnanec využil známeho chatbota na kontrolu chýb v zdrojovom kóde programu databázy meraní polovodičového zariadenia. Tento únik však nepredstavoval žiadne závažné riziko.

To sa ale nedalo povedať o druhom úniku, v rámci ktorého pracovník zadal do ChatGPT kód programu, ktorý vytvoril na identifikáciu chybných zariadení. Následne požiadal umelú inteligenciu, aby jeho kód optimalizovala. Uniknuté dáta sa dostali na servery, ku ktorým Samsung nemá žiaden prístup. Tretí prípad, ktorý bol taktiež veľmi závažný, sa týkal schôdze, ktorú zamestnanec zaznamenal na svojom smartfóne pomocou aplikácie Clova od firmy Naver. Stručné popisy potom vložil do ChatGPT so žiadosťou, aby mu vytvoril zápisnicu. Zamestnanci darovali tajné firemné informácie priamo firme OpenAI. Nikto nevie, čo s nimi bude ďalej. Dáta, ktoré zadali zamestnanci do systému ChatGPT v podstate priamo odovzdali OpenAI, ktorá ich následne môže analyzovať a spracovávať.

Ich súčasťou boli aj obchodné tajomstvá Samsungu, čo pochopiteľne kompetentných nepotešilo. Juhokórejský gigant sa preto rozhodol konať a vydal varovanie pre svojich zamestnancov, že pri zadávaní akýchkoľvek informácií do ChatGPT odosielajú tieto dáta priamo na externý server OpenAI, čo Samsung Electronics znemožňuje ich budúce načítanie alebo odstránenie. Firma preto začala pripravovať opatrenia, ktoré by mali zabrániť úniku akýchkoľvek ďalších citlivých informácií prostredníctvom ChatGPT. Jedným z nich by malo byť obmedzenie veľkosti odosielaných otázok len na 1024 bajtov. Samsung chce tiež vyvinúť svoju vlastnú generatívnu umelú inteligenciu, ktorá bude slúžiť striktne na interné použitie.