Domov Novinky Samsung predstavil BritCell senzor pre mobilné fotoaparáty

Samsung predstavil BritCell senzor pre mobilné fotoaparáty

Zdielať

Fotoaparáty sú jednou zo špecifikácii na smartfónoch, ktoré sa zlepšujú každým rokom, keďže niekoľko rokov dozadu mali tieto fotoaparáty síce veľké množstvo pixelov, ale kvalita fotografii nebola až taká vysoká. Keď pred dvomi rokmi Samsung predstavil svoj senzor IcoCell určený pre fotoaparáty v smartfónoch (ktorý využil v Galaxy S5), pomaly začal zvyšovať dôležitosť fotoaparátu v smartfónoch. Minulý rok tento senzor vylepšil a osadil ho do svojich vlajkových lodí ako Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+ a Note 5.

Samsung BRITECELL 01

Teraz Samsung predstavil novú generáciu svojho senzoru pre fotoaparáty v smartfónoch, tentokrát ale s názvom BritCell. Tento senzor je oproti predchádzajúcemu ISOCELL menší, má viac menších pixelov, ale aj napriek tomu prináša ostrejšie, svetlejšie a farebnejšie fotografie, aj v miestach s nízkym osvetlením.

Samsung BRITECELL 02

Hlavným cieľom vývinu tohto senzora bolo priniesť perfektné fotografie aj s malým množstvom svetla. Samsungu sa to podarilo a to tak, že pozmenil typické rozloženie v Bayerovom filtri. Zelená časť tohto filtra totiž blokuje časť svetla, ktoré sa dostáva do senzora, a keďže Samsung túto zelenú časť nahradil bielou, malo by to znamenať lepšie fotografie v tme a zle osvetlených priestoroch.

Samsung BRITECELL 03

Keďže sa do senzora dostane viac svetla, je možné vytvoriť menšie pixely a teda buď menší senzor alebo väčšie rozlíšenie. Samsung sa rozhodol pre pomer obidvoch riešení naraz, a podarilo sa mu vytvoriť senzor s rozlíšením až 20 megapixelov a veľkosťou pixela iba 1µm. To je od dnešných 16 MPx fotoaparátov s 1,12µm pixelmi porovnateľný rozdiel. Navyše, vďaka spôsobu výroby BritCell senzorov bolo možné stenčiť ich o 17%, čo by pomohlo odstrániť vytŕčajúce fotoaparáty na mnohých zariadeniach.

Samsung BRITECELL 04

Okrem tohto senzora Samsung vylepšil aj dve svoje technológie. Jednou je technológia Smart WDR, ktorá funguje podobne ako HDR, keďže odfotí niekoľko fotografii s rôznymi expozíciami a spojí ich, čím vytvorí svetlú a farebnú fotografiu. Druhou je vylepšený autofókus s detekciou fáz, ktorý dokáže rýchlo a presne zaostriť na objekty, aj keď sa hýbu alebo sú ďaleko.

Zdroj: Samsung