Domov Novinky Samsung Galaxy S25 Ultra príde o jeden fotoaparát

Samsung Galaxy S25 Ultra príde o jeden fotoaparát

Zdielať

Má byť ňou 3× teleobjektív a bude nahradený výrezom z hlavného snímača.

Aj keď vlajková séria telefónov S24 bola predstavená len nedávno, už sa objavujú informácie o nadchádzajúcej generácii. Novinka, ktorá bude zrejme predstavená až začiatkom roka 2025, má údajne prísť o teleobjektív s 3× zoomom, čím sa počet zadných objektívov kamier zníži zo štyroch na tri. Samsung sa snaží presvedčiť zákazníkov, že hlavný snímač s vysokým rozlíšením dokáže nahradiť teleobjektív. Spomínaný teleobjektív má rozlíšenie 10 MPx.

Na dosiahnutie 3× digitálneho zoomu pri rozlíšení 3× optického zoomu z 10 MPx snímača by hlavný snímač musel mať rozlíšenie aspoň 160 MPx, súčasný hlavný snímač v S24 Ultra má rozlíšenie 200 MPx, takže čo sa týka rozlíšenia, podmienka je splnená. Tradičnou nevýhodou takto vysokého rozlíšenia fyzicky malého snímača na smartfóne je svetelnosť. Jednotlivé pixely sú totiž menšie a tak vedia zachytiť menej svetla, čo sa prejavuje hlavne v zhoršených svetelných podmienkach.

Vysoké rozlíšenie sa teda dá využiť na tzv. pixel binning, keď sa využijú susedné pixely a spoja sa do jedného za účelom zvýšenia svetelnosti, alebo pomocou výrezu (digitálny zoom) vytvoriť akýsi teleobjektív. Podobnou cestou šiel aj hlavný konkurent Galaxy S24. Apple iPhone Pro od série 14 má hlavný snímač s rozlíšením 48 MPx, ktorý možno použiť na 12 MPx fotografie s vyššou svetelnosťou, alebo ako teleobjektív s 2× zoomom s výslednými footgrafiami tiež v rozlíšení 12 MPx.

Samozrejme, možnosť vytvárania fotografií v plnom rozlíšení 48 MPx bola zachovaná. Kalifornský výrobca taktiež zväčšil fyzické rozmery snímača z dôvodu spomínanej svetelnosti, správa však hovorí že v prípade Samsungu zostane zachované ako rozlíšenie tak aj rozmer hlavného snímača. Schopnosť zachytávať svetlo sa však zlepší pomocou iného parametra, taktiež je v hre lepšie softvérové spracovanie cez pokročilý NPU.

Ultraširokouhlý snímač fotoaparátu sa zatiaľ nezmenil, telefón S25 Ultra je však stále v štádiu prototypu a situácia sa môže kedykoľvek zmeniť. Periskopický fotoaparát sa má tiež dočkať zmien, a má poskytnúť dve fixné fokálne dĺžky, jedna zodpovedajúca zoomu medzi 4× a 5×, a druhá v rozpätí 6× až 7×. Spoločnosť sa ešte presne nerozhodla, aké presné ohniskové vzdialenosti použije, budú však dve, čiže nepôjde o kontinuálny zoom ako v prípade Sony Xperia 1 V.

Zdroj