Domov Novinky Samsung chystá prvý notebook so Snapdragon X Elite

Samsung chystá prvý notebook so Snapdragon X Elite

Zdielať

Cieľom je vytvoriť konkurenciu pre MacBook Air na čipe s architektúrou ARM.

Aj keď to zatiaľ nie je oficiálne potvrdené, Microsoft plánuje uviesť prvé zariadenia založené na týchto čipoch už 20. mája. Prvým vlastným produktom by mal byť notebook zo série Surface. Na základe uniknutých informácii bude poháňaný čipom SD X Plus, teda slabšou verziou X Elite. Má slabší CPU (len desať jadier oproti dvanástim vo výkonnejšej verzii) a taktiež slabšiu GPU, čo však ostáva rovnaké je 5G modem.

Engine na akceleráciu AI bude zrejme jeden z hlavných argumentov na kúpu práve tohto zariadenia. Konkurenčné firmy Samsung a Lenovo sa zameriavajú na výkonnejší Elite variant. Notebook Samsung Galaxy Book 4 Edge má byť prvým zariadením s čipom zo série Snapdragon X. Výrobca už pred pár rokmi uviedol svoj ARM notebook Book S, bez ventilátorový model založený na Snapdragone 8cx, a neskôr Book Go založenom na SD 7c, tiež bez nutnosti používania aktívneho chladenia.

Čip X Elite sľubuje o 68% nižšiu spotrebu ako konkurencia z radov architektúry x86 a škálovateľnosť medzi rôznymi dizajnami odvodu tepla a form-factoru zariadení, tak ako je to v prípade priamej konkurencie Apple Silicon. Má to byť prvý procesor pre PC, ktorý má stále snímajúci ISP, ktorý nájde využitie v autentifikácii cez tvár. Je vyrábaný 4 nm procesom a používa pamäte LPDDR5x s priepustnosťou 136 GB/s.

Pre porovnanie, súčasný MacBook Air s čipom M3 má priepustnosť pamäte na úrovni 150 GB/s. Na druhej strane Snapdragon X Elite sľubuje podporu až 64GB RAM oproti 36GB v kalifornskej konkurencii. Taktiež ponúka bleskovo rýchle 5G a podporu najnovšej Wi-Fi 7. Hlavným ťahákom má byť akcelerátor NPU s výkonom 45 biliónov operácii za sekundu, čím prekonáva Neural Engine v M4 iPade Pro.

Na internete sa objavila diskusia ohľadom slovíčka Edge v názve. Samsung použil toto označenie na zakrivené displeje v starších modeloch S-kovej série jeho smartfónov, a keďže firma nemá z minulosti jasnú konzistenciu označovania jej laptopov z ARM čipom, význam zatiaľ ostáva otázkou špekulácii. Mohol by naznačovať napríklad zaoblenie rohov displeja ako to majú MacBooky Pro, prípadne tenký dizajn laptopu, alebo aj použitie špičkových pokrokových technológii v zariadení.

Zdroj