Domov Recenzie Recenzia: Xiaomi Hongmi

Recenzia: Xiaomi Hongmi

Zdielať

Konštrukcia smartfónu je plastová, napriek tomu je však pomerne pevná, neprehýba sa ani pri silnom stlačení. Zadný kryt je odnímateľný. Pod ním sa nachádzajú tri sloty – jeden na pamäťovú kartu microSD (do 32 GB) a dva sloty na SIM karty klasického formátu, nie na microSIM karty. Ak teda prechádzate z modernejšieho smartfónu, budete potrebovať redukciu, ktorou si z microSIM karty spravíte SIM. Ide o dvojsimkový smartfón. Tie nie sú u nás úplne bežné, vidno ich skôr ojedinele, v Číne a celkovo na trhu v Ázii je to však pomerne bežný trend. Prvý slot možno použiť na 3G, druhý slot slúži len na 2G sieť. Toto riešenie sa hodí najmä vtedy, ak máte zvlášť dátovú SIM kartu, ktorú vložíte do prvého slotu a druhú na všetko ostatné, ktorú vložíte do druhého slotu. Samozrejme je možné používať aj druhú SIM kartu na dáta, avšak v tom prípade sa musíte uspokojiť len s dátami EDGE siete.

Xiaomi_Hongmi_09

Bohužiaľ, problém sme zaznamenali pri národnom roamingu v prípade mobilného internetu. Ani pri rôznych nastaveniach, aké možno použiť medzi konkurenčnými spoločnosťami, nebol smartfón schopný pristupovať na internet cez 2G/3G sieť cez národný roaming. My sme testovali smartfón so SIM kartou od FunFónu, ktorý ide cez sieť Orangeu, predpokladáme, že podobný problém by mohol nastať pri mobilnom interenete Tesco Mobile cez sieť O2 alebo pri mobilnom internete od O2 v národnom roamingu od Telekomu. Hovory a SMS však fungovali. Smartfón má šikovný SIM management, kde sa dá nastaviť farba a názov pre obe SIM karty.

Xiaomi_Hongmi_12

Pod krytom sa potom nachádza ešte batéria krikľavej oranžovej farby, ktorá má kapacitu 2000 mAh. Výdrž batérie je veľmi dobrá. Hoci pri aktívnom hraní sa dá smartfón vybiť aj za jeden deň, pri bežnej činnosti vydrží s prehľadom dva dni. Počas testovania sme však používali len jednu aktívnu SIM kartu naraz, je teda možné, že v prípade dvoch aktívnych SIM kariet sa výdrž skráti. Nie je to však nič tragické, najmä ak zoberieme do úvahy vybavenie smartfónu – či už sa jedná o štvorjadrový procesor, alebo veľký HD displej.

Xiaomi_Hongmi_14

Z rozložení prvkov na smartfóne to vyzerá nasledovne. Ľavá hrana je prázdna, na náprotivnej pravej hrane sa nachádza dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti a vypínač. Na hornej hrane nachádzame 3,5 mm audio jack konektor pre pripojenie slúchadiel, na spodnej sa nachádza mikrofón a microUSB konektor na nabíjanie, alebo komunikáciu s PC, ktorý podporuje OTG. Zadná hrana obsahuje 8 MPx fotoaparát s prisvetľovacím LED bleskom, jeden mono reproduktor a logo výrobcu – MI. Predná hrana obsahuje okrem samotného displeja predný fotoaparát nad displejom, notifikačnú diódu pod tlačidlom domov a tri tlačidlá pod displejom – nastavenia, domov a späť. Tie nie sú podsvietené, čo je škoda najmä v tme, majú však dostatočnú vibračnú odozvu. Tú možno v nastaveniach meniť podľa troch úrovní – slabé, stredné a silné. My sme používali štandardne danú strednú úroveň, ktorú považujeme za dostatočnú. Zo začiatku možno bude užívateľ tlačidlá nahmatávať podobne ako my, no po istom čase si na tento fakt možno zvyknúť a tlačidlá nahmatať aj v tme.

Xiaomi_Hongmi_03

Rozmery smartfónu sú 137×69×9,9 mm a hmotnosť 158 gramov. Displej smartfónu má uhlopriečku 4,7 palcov. Je hranatý, čo môže znamenať horšie držanie a aj rámy okolo displeja sú dosť široké. Hoci konkurencia na takto veľkom displeji ponúka aj Full HD rozlíšenie, avšak za oveľa vyššiu cenu, na Hongmi sa nachádza HD rozlíšenie. Znamená to rozlíšenie 1280×720 pixelov pri pomere strán 16:9 a 312 PPI. Displej používa technológiu IPS, a má vynikajúce a vyrovnané farby, čo v tejto cenovej kategórii nie je bežné. Pozorovacie uhly, ako aj čitateľnosť na slnku je tak na výbornej úrovni. Displej je pri maximálnom podsvietení jasný, automatický jas displeja funguje dobre. Reakcia na dotyk je veľmi dobrá. Krytý je ochranným sklom Gorilla Glass 2. Vďaka kvalitnému a veľkému displeju je tak smartfón vhodný na multimediálne účely. S prehrávaním videí sme nemali žiadne problémy, na prehrávanie sme používali dobre známy MX player. Reprodukcia zvuku je priemerná, môže za to jeden malý, monofónny reproduktor na zadnej hrane, ktorú si navyše možno nechtiac ľahko zakryť. Pripojením externého audia, alebo zapojením slúchadiel však možno tento problém vyriešiť.

Xiaomi_Hongmi_04

Xiaomi Hongmi poháňa štvorjadrový procesor MediaTek MTK6589T, taktovaný na 1,5 GHz. Procesor je založený na jadre Cortex A7. Dopĺňa ho operačná pamäť vo veľkosti 1 GB a grafika PowerVR SGX544. Vnútorná pamäť smartfónu je malá, má veľkosť len štyri gigbabajty, pričom reálne použiteľný priestor pre používateľa je necelý gigabajt. Pamäťová karta je tak nutnosťou. Operačný systém Google Android je vo verzii 4.2.2 s nadstavbou MIUI v5. Smartfón Xiaomi Hongmi nepodporuje OTA (over-the-air) aktualizácie, tie treba inštalovať zo stiahnutých ZIP súborov. Vývojári však na stránke informujú, že podpora OTA pribudne od verzie MIUI v6. Pozitívom je taktiež aktualizácia MIUI, ktorá vychádza pomerne často, no pri modeli Hongmi to nie je každý týždeň v piatok večer (tak ako je to pri modely Mi2/2S a Mi3). Prostredie MIUI je plynulé, nič neseká, s reakciami sme nezaznamenali žiadne problémy. Odladené MIUI prostredie je vyvíjané mnohými vývojármi, aj u nás je pomerne veľká komunita MIUI Czech & Slovak. Prostredie je rýchle a intuitívne. Podobne ako v nadstavbe od Huawei (Emotion UI), ani tu nenájdeme zoznam aplikácii a všetky aplikácie sa ukladajú priamo na plochu. S pribúdajúcim množstvom aplikácii nám rastie následne aj počet plôch. Prehľadné zoradenie aplikácii je možné vďaka zložkám.

Xiaomi_Hongmi_Homesceen_01 Xiaomi_Hongmi_Homesceen_02
Prostredie MIUI je jednoduché a navyše má aj početnú komunitu (MIUI Czech & Slovak)

Smartfón obsahuje viaceré vlastné užitočné aplikácie. Antivírus, ktorý umožňuje urobiť antivírusový test na aplikácie nainštalované v smartfóne, je vyvolaný na základe požiadavky používateľa. Antispam kontroluje SMS správy a hovory, prehľadne zobrazuje blokované hovory a SMS, nechýba ani čierna listina. Oceňujeme aj aplikáciu Povolenia, v ktorej možno sledovať a upravovať práva aplikáciám, ako aj jedným kliknutím zapínať a vypínať práva root. Na smartfónoch od Xiaomi sú práva root úplne triviálnou záležitosťou, spraviť root sa dá veľmi jednoducho. Pri štarte je taktiež užitočná funkcia, ktorou sa dá nastavovať zoznam aplikácii,  spúšťajúcich sa po štarte. V nej sa dajú existujúce aplikácie vypínať, alebo naopak, aj manuálne nové pridávať. Okrem toho sú tu aj ďalšie aplikácie – MIUI Stats, MiKredity, Aktualizácia, Sťahovanie, Hlásiť chybu, alebo Spotreba dát. Záloha je zas veľmi dobrá aplikácia, keďže vie zálohovať na pamäťovú kartu všetky dáta a nastavenia zo smartfónu. Či už ide o zoznam aplikácii, ich nastavení, nastavenia plochy, zložiek, sietí a podobne, všetko toto sa dá zálohovať a obnoviť jedným kliknutím. Oceňujeme.  Okrem toho tu potom ešte nájdeme MiCloud, čo je cloudová služba od spoločnosti Xiaomi. Do MiCloudu je možné zálohovať fotografie, adresár, SMS správy (až po overení SMS správy), alebo kalendár.

Xiaomi_Hongmi_07

Smartfón obsahuje 8 MPx zadný fotoaparát s prisvetľovacím LED bleskom a autofókusom. Prekvapí viacerými nadštandardnými funkciami vrátane natáčania videa v rozlíšení 1080p. Kvalita snímok je dobrá. Cez deň pri dobrých svetelných podmienkach sú fotky dobré, pri tmavších scénach sú však dosť tmavé. Fotografie obsahujú pomerne veľa šumu a to aj pri snímkach z exteriéru za dobrých svetelných podmienok. Pri prezeraní fotografií na smartfóne vyzerajú dobre, no pri ich sledovaní na počítači už badať šum. Videá natáča smartfón predvolene v kvalite HD, podporuje však aj Full HD pri 30 fps. Formát záznamu je na dnešné pomery zvláštny, keďže ide o 3GP formát. V súčasnosti je už dlhodobo zaužívaný MP4 formát videa v smartfónoch či tabletoch. Poteší však aspoň funkcia fotenia popri natáčaní videa. Predný fotoaparát má 1,3 MPx a poslúži skôr na videohovory v HD kvalite. Oceňujeme aj rýchlu fixáciu GPS polohy. V exteriéri je to otázka pár sekúnd, v budove o čosi dlhšie.

Xiaomi_Hongmi_02

Xiaomi Hongmi je zaujímavý smartfón od čínskeho výrobcu. Nejedného používateľa zaujme svojou cenou. Hoci v zahraničí ho možno kúpiť za 150 eur aj s dopravou, u našich predajcov si priplatíme navyše zhruba stovku, takže cena smartfónu je tak okolo 250 eur. Rozdiel v cene však čiastočne kompenzuje dvojročná záruka, ak by sme smartfón kupovali v zahraničí, záruka je len jeden rok. Komu je teda smartfón určený? Je najmä pre používateľov, ktorí sa neboja skúšať aj u nás menej známe značky z Číny a chcú ušetriť. A čo je najlepšie? Root na smartfóne sa dá spraviť jednoducho. Je to len na pár kliknutí v nastavení.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.2.2 Jelly Bean + nadstavba MIUI 5
Chipset: MediaTek MTK6589T
Procesor: štvorjadrový 1,5 GHz
Grafika: PowerVR SGX544
Frekvencie: GSM 900 / 1800 / 1900 MHz, HSDPA 1900 / 2100 MHz
Rozmery: 137×69×9,9 mm
Hmotnosť: 158 gramov
Displej: IPS LCD, dotykový, 16 mil. farieb, 1280×720 px, 312 ppi, 4,7“, Gorilla Glass 2
Fotoaparát: 8 MPx LED blesk, autofókus, HDR, nahrávanie Full HD videí pri 30 fps
Predná kamera: 1,3 MPx s nahrávaním HD videa, 30 fps
Pamäť: 1 GB RAM + 4 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), MHL
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, akcelerometer, informačná dióda
Batéria: Li-Ion batéria 2 000 mAh

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Svižný a plynulý OS
+ Štvorjadrový procesor
+ Kvalitný IPS displej
+ Výdrž batérie
+ Dobrý pomer cena/výkon
+ Dva sloty na SIM karty
+ Jednoduchý root
+ Užitočné aplikácie
+ Pravidelná aktualizácia OS

Mínusy
– Ostré hrany
– Malá vnútorná pamäť
– Nepodsvietené ovládacie tlačidlá
– Horší fotoaparát, formát videa 3GP
– Nedostupné OTA aktualizácie (budú až od verzie MIUI v6)
– Nefungujúci národný roaming pri mobilnom internete

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Xiaomi Hongmi poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Xiaomi_Hongmi_Antutu_Benchmark_01Xiaomi_Hongmi_Antutu_Benchmark_02
Xiaomi_Hongmi_Antutu_Benchmark_03Xiaomi_Hongmi_Antutu_Benchmark_04
Xiaomi_Hongmi_Antutu_X_Benchmark_01Xiaomi_Hongmi_Antutu_X_Benchmark_02
Xiaomi_Hongmi_Antutu_X_Benchmark_03Xiaomi_Hongmi_Antutu_X_Benchmark_04
Xiaomi_Hongmi_CF_Benchmark_01Xiaomi_Hongmi_CF_Benchmark_02
Xiaomi_Hongmi_NenaMark_01
Xiaomi_Hongmi_NenaMark_02
Xiaomi_Hongmi_QuadrantXiaomi_Hongmi_Vellamo_01
Xiaomi_Hongmi_Vellamo_02Xiaomi_Hongmi_Vellamo_03
Zapožičal: Levnesmartphony.cz