Domov Počítače Recenzia: WD Black SN850 a Blue SN570

Recenzia: WD Black SN850 a Blue SN570

Zdielať

V dnešnom rýchlo meniacom sa svete digitálnych úložísk sa ponuka SSD neustále rozrastá. Otestovali sme dva disky – modely WD Black SN850 a Blue SN570.

Produkt SN850 ponúka vysoké prenosové rýchlosti a zameriava sa najmä na hráčov a nadšencov. Ideálny je tiež pre strihačov videa a tých, ktorí často prenášajú veľké súbory dát. Výrobca deklaruje rýchlosť čítania na úrovni 7000 MB/s a rýchlosť zápisu 4100 MB/s. V predaji sú celkovo tri kapacity: nami testovaný 500GB, ktorú dopĺňa 1TB a 2TB. Disk je vybavený prepracovanou implementáciou vyrovnávacej pamäte SLC, nCache 4.0. Dodáva sa s hybridnou vyrovnávacou pamäťou SLC, ktorá je podobná technológii TurboWrite, ale má väčšiu kapacitu (podobne ako pri diskoch s najnovšími radičmi Phison). Celková dynamická kapacita SLC pokrýva približne tretinu dostupnej kapacity (150GB na 500GB) s malou a rýchlo obnoviteľnou statickou vyrovnávacou pamäťou SLC (6GB na 500GB modeli), ktorá je navrhnutá tak, aby poskytovala čo najväčší výkon a výdrž.

Spoločnosť poskytuje na disk päťročnú záruku a uvádza, že vydrží až 300TB zápisov na 500GB kapacity. SSD síce podporuje bezpečné vymazanie, ale chýba mu dnes už bežná bezpečnostná funkcia: hardvérovo akcelerované 256-bitové AES šifrovanie celého disku. Rovnako ako pri väčšine hardvéru, aj pri testovanom disku si možno stiahnuť utilitu z webu výrobcu, ktorá umožňuje jeho personalizáciu. Ponúka aj nástroje na analýzu, aktualizáciu firmvéru a ovládanie osvetlenia RGB na modeli s chladičom. Taktiež tu možno zobraziť informácie o výkone či teplote. A veľmi praktická funkcia je možnosť klonovať systém zo starého (pôvodného) disku na nový. Výrobca poskytuje aj aplikáciu Acronis True Image WD Edition na klonovanie a zálohovanie dát. Ďalej je k dispozícii aj „herný režim“, ktorý možno vypnúť alebo zapnúť. Tým sa vypne režim nízkej spotreby disku, aby bol čo najrýchlejší a jeho azda jedinou nevýhodou je, že sa mierne zvýšia teploty.

WD Black SN850 je jedným z top modelov vo svojej kategórii. Ponúka rýchle načítanie dát a je určený predovšetkým pre náročných používateľov, ktorí očakávajú vysoký výkon od ich úložného riešenia. Cena disku je na úrovni 80-90 eur. Na dosiahnutie čo najlepšieho výkonu používa disk PCIe Gen 4×4 M.2, je tiež spätne kompatibilný so staršími štandardmi (disk možno plnohodnotne používať, ale s nižšími rýchlosťami). Jeho hmotnosť je 8 gramov, rozmery sú 80×9×24 mm (Š×V×H). Disk počas testu dosahoval fantastické hodnoty – výkon pri čítaní 6990 MB/s a zápise na úrovni 3964 MB/s. Hlavnou výhodou disku je jeho výkon. Je ideálny pre používateľov, ktorí potrebujú rýchly prístup k svojim dátam a rýchlu odozvu počítača. Je vhodný pre náročné aplikácie, ako je napríklad video editovanie alebo hranie hier, kde rýchlosť čítania a zápisu môže významne ovplyvniť celkovú výkonnosť.

Druhým testovaným diskom je WD Blue SN570, ktorý možno zaradiť do strednej triedy diskov a je vhodný od bežných domácich používateľov až po niektorých profesionálov. Je k dispozícii v štyroch kapacitách: 250GB, nami testovanej 500GB, 1TB a 2TB. Na model SN570 sa vzťahuje päťročná záruka a má rovnaké parametre výdrže ako najvyšší model Black SN850. Disk používa klasický formát M.2 2280 a vďaka svojim kompaktným rozmerom sa hodí do väčšiny moderných notebookov či desktopov. Rýchlosť čítania je na solídnej úrovni 3500 MB/s a zápis 2300 MB/s (pri 500GB verzii). Tieto rýchlosti ho radia medzi strednú triedu NVMe SSD, čo z neho robí dobrú voľbu pre bežné použitie a tiež aj pre menej náročné hry. Aj pri tomto disku možno použiť aplikáciu od výrobcu, ktorá umožňuje monitorovať SSD a vykonávať ďalšie funkcie.

Blue SN570 je slušný disk, ktorý poskytuje rýchly a svižný výkon počas bežných operácií a načítavania hier, ale počas dlhodobého kopírovania a zápisu zaostáva za mnohými svojimi konkurentmi. Problémom môže byť aj trvalé pracovné zaťaženie pri zápise, ale to nie je prekvapujúce vzhľadom na jeho štvorkanálovú architektúru bez DRAM a menšiu vyrovnávaciu pamäť SLC. Je to ale veľmi solídna voľba pre väčšinu nízkorozpočtových herných zostáv. Rozhodne veľkým prínosom je cena, ktorá sa pohybuje na úrovni 35 až 45 eur. Oceňujeme veľmi dobrý pomer cena/výkon, softvérovú podporu cez samoobslužnú aplikáciu, päťročnú záruku a tiež jednostrannú dosku plošných spojov.

Black SN850 vďaka robustnej konštrukcii a významným vylepšeniam nCache 4.0 patrí medzi najvýkonnejšie disky v poslednej dobe. Exceluje v rýchlosti a výkone. Vďaka vysokým rýchlostiam pri čítaní aj zápise je ideálnou voľbou pre náročných používateľov a tiež profesionálov, ktorí pracujú s veľkými súbormi alebo hráčov, ktorí hľadajú maximálny výkon pri hraní hier. Za nevýhody považujeme vysokú spotrebu energie pri nečinnosti na stolových počítačoch, chýbajúce 256-bitové hardvérové šifrovanie AES a tiež fakt, že sa disk môže zahrievať pri veľkom zaťažení. Riešením však môže byť pasívny chladič; alebo príplatok za WD Black SN850 s pasívnym chladičom. Ide o totožný model s oveľa lepšími prevádzkovými teplotami.

Blue SN570 je cenovo dostupný disk, ktorý stále poskytuje slušný výkon. Rýchlosť je viac než dostatočná pre bežné každodenné použitie, vhodný je aj pre menej náročných hráčov. Najviac oceňujeme prijateľnú cenu, vďaka čomu je produkt atraktívnou voľbou pre tých, ktorí chcú získať výkon za rozumnú cenu. Pri výbere medzi dvoma diskami záleží najmä na používateľských preferenciách a rozpočte. Oba odporúčame.

Zapožičal: Western Digital