Domov Novinky Recenzia: SJCAM SJ5000X Elite

Recenzia: SJCAM SJ5000X Elite

Zdielať

Azda každý športovec, či nadšenec túži svoje zážitky zdieľať s ostatnými.

Výrobcovia sa snažili využiť tento fenomém a pred niekoľkými rokmi sa začali objavovať prvé outdoorové kamery. SJCAM SJ5000X Elite je najvyšším zástupcom takýchto zariadení od tohto výrobcu. Za priaznivú cenu ponúkne odolné prevedenie, vstavaný LCD displej a predovšetkým možnosť natáčať až v 4K rozlíšení alebo vo Full HD. Čo kamere môže ešte chýbať? Začiatok éry outdoorových kamier začala spoločnosť GoPro, ktorá je doteraz v tejto kategórii lídrom. Medzičasom však veľká časť výrobcov ponúka podobnú odolnosť a zároveň kompaktné rozmery, ktoré umožňujú použitie kamier v rôznom odvetví. SJCAM má v portfóliu už spomínanú kameru, nás však potešilo bohaté príslušenstvo už priamo v balení. K dispozícii je vodotesné puzdro (odolné až do 30 metrov pod vodou), sada držiakov aj s možnosťou pripevnenia statívu, microUSB kábel, napájací adaptér a batéria s kapacitou 900 mAh.

Vďaka kompaktným rozmerom 59×42×30 mm a hmotnosti 74 gramov je kamera veľmi dobre prenosná, nezaberie veľa miesta. Iste, po nasadení vode odolného puzdra mierne vzrastú rozmery, pričom hmotnosť vzrastie na stále prijateľných 125 gramov. Páči sa nám konštrukčné spracovanie, hoci je z plastu, je pevné a nikde nič nepuká a neprehýba sa. Nevýhodou je však matný povrch, ktorý zachytáva odtlačky prstov a nečistoty. Všetky konektory sú na ľavej strane kamery. Pre používateľa je k dispozícii microUSB konektor na nabíjanie, ktorý však možno použiť aj na prenos dát – teda fotografií a videí do počítača. Na prepojenie s televízorom slúži microHDMI konektor, ktorý dopĺňa slot na pamäťové karty microSD. Žiaľ, pamäťová karta nie je súčasťou balenia a hoci je balenie široké, karta medzi príslušenstvo výrobcu neplatí. Kamera má tiež dve LED diódy indikujúce stav. Z prednej strany modrá bliká, ak nahráva video a zo zadnej strany (displeja) je červená LED, ktorá signalizuje nabíjanie batérie.

Na pravej strane sú zas všetky tri ovládacie tlačidlá. Dve tlačidlá (prvé dve zhora) slúžia pre navigáciu v menu a tiež pre priblíženie a oddialenie (pričom ide o digitálny a nie optický zoom). Tretím tlačidlom možno aktivovať Wi-Fi, alebo stabilizáciu. Používateľ po stlačení tlačidla aktivuje Wi-Fi a v prípade, ak tlačidlo podrží po dobu viac ako dve sekundy, tak aktivuje alebo deaktivuje stabilizáciu obrazu. Oceňujeme, že zmenu v stabilizácii možno zrealizovať aj počas nahrávania videa. Nepotešia však malé tlačidlá, ktoré sú pomerne tesne na sebe natlačené. Za nepraktické považujeme zložité odňatie krytu batérie a tiež ťažkopádne otváranie vode odolného (outdoorového) krytu. SJ5000X Elite je k dispozícii v siedmych rôznych farbách, pričom je vyrobená z plastu a má dizajn aj hrany v rovnakom štýle ako aj iné modely od výrobcu. Páči sa nám 2“ LCD displej, ktorý je vhodný na prehliadanie a vzhľadom na zameranie je veľkosť nastavená rozumne – displej nie je ani veľký a zároveň dostatočne veľký na prezretie vytvoreného obsahu v kamere.

O snímanie objektov sa stará 12 MPx snímač IMX078CQK od spoločnosti Sony. Medzi ďalšie komponenty potom patrí procesor Novatek NTK96660 a širokouhlý objektív so siedmimi sklami. Napájanie kamery je realizované pomocou 900 mAh batérie, ktorú možno aj vybrať (ale dosť ťažkopádne), fotografie a videá možno ukladať na microSD pamäťovú kartu do maximálnej kapacity 128GB. Šošovka kamery má uhol záberu 140°. Vďaka tomu možno nahrávať dostatočne široký priestor naokolo. Kvalita videa aj fotografií je celkom dobrá, zaujímavé sú zábery pod vodou a to najmä v dovolenkových destináciách, kde je more čisté a priehľadné. Použitie outdoorovej kamery počas letnej dovolenky je tak jedna z možností využitia tejto kamery. Hoci okrem videí možno realizovať aj fotografie (s rozlíšením 4000×3000 px), ich kvalita je však zlá, chýbajú im detaily aj ostrosť.

Kamera však nájde svoje využitie aj pri bicyklovaní či horskej turistike, vďaka množstvu násad priamo v balení možno kameru jednoducho upevniť na bike a zaznamenávať tak cyklistický výlet. Na výlete však treba dbať na výdrž batérie – 900 mAh vydrží podľa slov výrobcu 90 minút záznamu. Podľa nášho testu sme však reálne dosahovali okolo 65 minút výdrže po plnom nabití batérie. Za nevýhodu považujeme jej nabíjanie, batéria totiž musí byť priamo v kamere, cez ktorú sa nabíja. Pokiaľ sú natáčané videá počas denného svetla, majú veľmi dobré farebné podanie, ponúkajú tiež slušné vyváženie bielej aj ostrosť. Horšie je to s vykreslením detailov, ktoré často splývajú. Tak, ako pri väčšine smartfónov, tak aj pri tejto kamere znamená postupné znižovanie svetla aj postupné zhoršovanie kvality videozáznamov. Páči sa nám však malý šum aj počas tmy, ktorý je v porovnaní so smartfónmi rozhodne lepší.

Kamera si dobre poradila aj s rýchlymi prechodmi medzi svetlom a tmou. Problémy sme však zaznamenali pri videách priamo voči slnku, čo je však problém aj drahých smartfónov. Zatiaľ čo záznam videa hodnotíme veľmi dobre najmä vzhľadom k cene, kvalita zvuku je nedostatočná. Hlasitosť bez puzdra je slabá, avšak s nasadeným puzdrom už takmer nič nepočuť. Tento problém so zvukom je však problém azda každej outdoorovej kamery. Za danú cenu ponúkne outdoorová kamera SJCAM SJ5000X Elite veľmi zaujímavé funkcie, spracovanie a množstvo vylepšení na čele s Wi-Fi pripojením, LCD displejom a 4K rozlíšením alebo Full HD pri 60fps. Kvalita výsledného videa nás však príliš neprekvapila, podobné výsledky sme očakávali. Sklamaním sú však fotografie a ich kvalita, ktoré je dosť nízka. Ak však vezmeme do úvahy danú cenu, kamera ponúkne prijateľný pomer medzi funkciami a cenou, ktorá je stanovená na 140 eur.

Parametre a špecifikácie:

Displej: 2“ TFT LCD
Rozhranie: 1× microUSB 1× microHDMI, 1× microSD slot
Napájanie: 1× Li-Ion batéria 900 mAh
Rozmery: 59×42×30 mm
Hmotnosť: 74 gramov
Formát súborov: 
MOV, H.264 (pre video), JPEG (pre fotografie)
Pamäťové médiá: microSD, max. 32 GB
Typ snímača: Sony IMX078CQK
Zameranie: outdoorové

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Veľmi dobré spracovanie
+ Bohaté príslušenstvo
+ Prijateľná cena/kvalita
+ Kvalita videozáznamu
+ Odolnosť voči vode
+ Full HD záznam pri 60 fps
+ Prítomný LCD displej

Mínusy

– Ťažkopádne odoberanie krytu
– Zlá kvalita fotografií aj zvuku

Zapožičal: Kamerov.cz