Domov Periférie Recenzia: SanDisk iXpand a Ultra

Recenzia: SanDisk iXpand a Ultra

Zdielať

Otestovali sme už na prvý pohľad elegantne a zaujímavo vyzerajúce tri USB kľúče pre mobilné zariadenia aj počítače zároveň.

Veľký rozmach majú vďaka cloudu už zrejme USB kľúče za sebou, avšak treba uznať, že často padne vhod skôr USB kľúč ako cloud. Napríklad v zahraničí, mimo dostupnej Wi-Fi siete, alebo pokiaľ ide o komfort pri prenášaní a kopírovaní dát. Možno ho schovať prakticky kamkoľvek. Prvé dva testované kľúče sú iXpand Flash Drive Go a Flash Drive Luxe. Majú rozmery iba 50×15×9 mm a hmotnosť 5 gramov. Šasi je kvalitné, napriek tomu, že ide o kombináciu kovu a plastu s otočným reverzibilným krytom. Ten podľa potreby zaklapne a odhalí konektor typu USB-C (port do počítača, či Android smartfónov), alebo Lightning (pre iPhony). Port, ktorý sa práve nepoužíva, je čiastočne chránený odolným kovovým rámom. Je v ňom aj otvor na pútko, aby ho mohol používateľ prenášať spolu s kľúčmi a nestratil ho.

Dizajn a spracovanie sú veľmi dobré, prémiové a hoci sa nám páči kovovo-plastová konštrukcia, má aj nedostatky. Sčasti je práve kovová časť náchylná na poškriabanie, či už od pravidelného pripájania a odpájania, alebo taktiež vďaka otočnému krytu, ktorý však zanecháva po čase určitú stopu. Dokonca po viacnásobnom použití má otočná krytka voľnosť, takže hoci pôsobí dizajnovo luxusne, spracovanie má z praktického hľadiska medzery. Počas letných dní sme si všimli, že sa USB kľúč veľmi ľahko zohreje a teploty sú vysoko nad rozumné akceptovateľné hodnoty a nepôsobí to zrovna príjemne. Testy nám však ukázali, že vysoká teplota nemá vplyv na výkon a teplo je zvládnuteľné, len je nepríjemné. Hoci sme otestovali 128GB verziu, v predaji je ešte 64GB a 256GB kapacita.

Keď sme pripojili USB kľúč k smartfónu Apple iPhone 13 Pro, telefón nás vyzval, aby sme si stiahli potrebnú aplikáciu iXpand Flash Drive z App Store. To považujeme za užitočné. Android smartfón nás po pripojení nevyzval na stiahnutie aplikácie, ale porovnateľnú appku SanDisk Memory Zone možno ľahko nájsť a stiahnuť z obchodu Google Play. Treba dodať, že iPhone bez nainštalovanej aplikácie neumožnil prácu so súbormi a ich presúvanie, ale v Androide sa kľúč medzi dostupnými úložiskami ukázal a bolo možné presúvať súbory aj bez dodatočne nainštalovanej aplikácie. To je ale daň za uzavretý iOS systém a aj za jeho lepšiu stabilitu a bezpečnosť.

V zariadeniach iPhone aj Android je používanie USB kľúča pomerne jednoduché. Na vykonanie všetkých činností vrátane zálohovania fotografií, videí, kontaktov alebo iných súborov možno použiť príslušnú aplikáciu. Súbory z kľúča možno prenášať aj do telefónu v prípade, že sa používateľ snaží presúvať súbory medzi zariadeniami, ako aj prezerať médiá priamo z flash disku. V prípade potreby možno súbory chrániť heslom. K dispozícii sú možnosti manuálneho aj automatického zálohovania a možno dokonca nastaviť plán opakovaného zálohovania, hoci na vykonanie úlohy musí byť zariadenie pripojené.

USB kľúč má z výroby formátovanie systému exFAT, ktorý zaručuje kompatibilitu s počítačmi so systémom Windows, macOS a dokonca aj so zariadeniami so systémom Android a iOS. Výrobca uvádza, že flashka má rozhranie USB 3.1 Gen 1, deklarované rýchlosti neuvádza. V praxi sme namerali v CrystalDiskMark rýchlosť 94 MB/s pri čítaní a 45 MB/s pri zápise, čo považujeme za menej než sme očakávali. Kľúč podporuje appku a pre funkčnosť s mobilnými platformami (iOS) je žiaľ nutná. K dispozícii je pre iOS aj Android, slúži ako správca súborov, ktorý používateľovi umožňuje kopírovať, alebo presúvať súbory z interného úložiska mobilného zariadenia na kľúč. Tiež je možné manuálne aj automatické zálohovanie a spravovanie úložiska USB pomocou ľahko použiteľnej aplikácie.

Tretím testovaným je Ultra Eco. Ide o tradičný USB kľúč s USB-A portom, prednosťou je ale šetrenie životného prostredia. Na výrobu bolo totiž použitých 70% recyklovaných materiálov. Producent tvrdí, že výroba tohto disku produkuje menej emisií ako pri výrobe bežných kľúčov. S rovnakou 128GB kapacitou poskytuje používateľom dostatok miesta na ukladanie fotografií, videí, dokumentov a ďalších dát. Dizajn je jednoduchý a funkčný. Hoci nie je najrýchlejším kľúčom na trhu, ponúka dostatočne slušnú rýchlosť pre bežné úlohy s USB 3.0 rozhraním.

Dodávaný je so softvérom SecureAccess, ktorý používateľom umožňuje jednoducho a bezpečne chrániť svoje dáta heslom. Softvér vytvorí šifrovaný oddiel na USB kľúči, do ktorého možno ukladať citlivé súbory. SanDisk Ultra Eco 128GB je ideálny pre tých, ktorí požadujú cenovo dostupné a spoľahlivé úložisko pre svoje súbory počas ciest. Vďaka ekologickému prístupu a softvéru na zabezpečenie dát ide o solídnu voľbu pre každodenné použitie. Používatelia hľadajúci jednoduchý a efektívny USB flash disk môžu siahnuť po tomto modeli. Jeho cena je na úrovni 15 až 25 eur.

Modely SanDisk iXpand Luxe aj iXpand Flash Drive Go sú zaujímavé 128GB USB kľúče, ktoré ponúkajú možnosť ukladania dát pre mobilné zariadenia aj počítače. Keďže ponúkajú klasický USB-C aj Lightning konektor, sú tak kompatibilné s mnohými zariadeniami. Aj cena je priaznivá, pohybuje sa na úrovni 35 až 45 eur (Drive Go), resp. 40 až 50 eur (Luxe). Oba považujeme za zaujímavé a odporúčame ho najmä používateľom, ktorí majú veľké množstvo fotografií a videí, ktoré potrebujú zálohovať a cloud nie je pre nich riešením. Škoda len pomalších prenosových rýchlostí.

Zapožičal: SanDisk