Domov Recenzie Recenzia: Samsung Galaxy Note 7

Recenzia: Samsung Galaxy Note 7

Zdielať

Kórejský výrobca smartfónov Samsung po ročnej odmlke predstavuje nový tabletofón – Note 7. Zatiaľ čo minuloročný model Note 5 nebol dostupný v Európe, aktuálny model bude v predaji od 16. septembra aj na slovenskom trhu. Poďme sa pozrieť čo všetko prináša.

samsung-galaxy-note-7-01

Tabletofóny zo série Note patria medzi tie zariadenia, ktoré sa odlišujú od ostatných modelov. Či už spracovaním, hardvérom, ale najmä stylusom, ktorý pridáva telefónu novú funkcionalitu. Ako je na tom najnovšia generácia? Pre úplnosť ešte dodávame, že sa výrobca rozhodol v značení preskočiť Note 6 a predstavený model nesie názov Note 7. Je to z dôvodu zachovania číslovania vlajkových lodí – tento rok sú aktuálne modely zo série 7, či už ide o modely S7 a S7 Edge, ale tiež aj Note 7.

samsung-galaxy-note-7-03 samsung-galaxy-note-7-04

Pri konkurenčnom boji nestačí výrobcovi zariadenie len s papierovými parametrami. Azda každý predpokladá, že ponúkne výhody, ktoré nemá nik iný, aby vyčnieval z davu a to najmä pri vysoko nastavenej cene 850 eur, za ktorú sa bude predávať Note 7.  Hoci sa dizajn smartfónov kórejského výrobcu príliš nemení, mierne úpravy sa pri testovanom modeli udiali. Celá predná a zadná strana je pokrytá sklom, kvalita konštrukcie je na výbornej úrovni a nemáme k nej žiadne výčitky.

samsung-galaxy-note-7-05 samsung-galaxy-note-7-06

Na pohľad je tabletofón veľmi pekný, problémom je potom už samotné používanie a to najmä vďaka povrchu na zadnej strane, ktorý je extrémne náchylný na nečistoty a odtlačky prstov. Aj vďaka tomu bude čistenie na dennom poriadku. Povrch je navyše veľmi klzký, takže pri kúpe odporúčame dokúpiť aj puzdro, aby nedošlo k pádom a rozbitiu displeja alebo poškodeniu zadnej povrchovej úpravy.

samsung-galaxy-note-7-07 samsung-galaxy-note-7-08

Zakrivený displej síce ponúka lepšiu ergonómiu zariadenia ako S6 Edge či S7 Edge, napriek tomu sa často stane, že pri pevnom úchope dôjde k nechcenému dotyku, na ktorý Note 7 reaguje. Umiestnenie ovládacích prvkov ostáva rovnaké, keďže tlačidlo zapnutia/vypnutia nájdeme na pravej strane, ovládanie hlasitosti na ľavej. Na spodnej strane je 3,5 mm jack na slúchadlá, mikrofón, miesto na stylus, reproduktor a tiež nový USB C konektor.

samsung-galaxy-note-7-09 samsung-galaxy-note-7-10

Prednú stranu chráni ochranné sklo, nad displejom je fotoaparát, notifikačná dióda a senzory. Pod displejom je hardvérové tlačidlo „Domov“ s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov a dvojicou senzorových tlačidiel „Multitasking“ a „Späť“. Na zadnej strane je fotoaparát, LED blesk a snímač tepu. Horná strana ukrýva spoločný šuplík pre nanoSIM a microSD kartu, Hoci je to spoločný šuplík, nejde o hybrid (používateľ si nemôže vybrať kombináciu SIM1+SIM2 alebo SIM1+microSD).

samsung-galaxy-note-7-11 samsung-galaxy-note-7-12

O zobrazovanie sa stará 5,7“ Super AMOLED displej s rozlíšením 2650×1440 pixelov Quad HD (QHD), čo je hustota bodov 518 ppi. Rozlíšenie je veľmi jemné, má to však negatívny vplyv na vyššiu spotrebu energie z batérie. Displej má krásny ostrý obraz, viditeľnosť na slnku a široké pozorovacie uhly sú výborné. Poteší vysoký maximálny jas, ktorý je na špičkovej úrovni. Vďaka AMOLED panelu dokážu pixely úplne zhasnúť v prípade potreby a ponúknuť tak skutočne čiernu farbu bez sivastého nádychu, ako aj špičkový kontrastný pomer.

samsung-galaxy-note-7-13 samsung-galaxy-note-7-14

Pri zhasnutých bodoch sa navyše šetrí aj elektrická energia v akumulátore, čo príde vhod najmä pri jemnom rozlíšení. Aktuálny model prináša funkciu aktívneho displeja – funkciu „Always on display“. Ide o rovnakú funkciu ako v S7/S7 Edge a teda, že displej smartfónu dokáže byť stále zapnutý a zobrazovať čas, dátum a notifikácie. Vďaka tomu, že čierna je zhasnutá, Always on display nespotrebúva veľa energie z integrovanej batérie. Niekoho však funkcia môže vyrušovať, jej vypnutie je však na pár kliknutí v nastavení systému.

samsung-galaxy-note-7-15 samsung-galaxy-note-7-16

Note 7 má rovnako ako S7 Edge funkcionalitu zakriveného displeja. Je v podstate o widgetoch – na okraji displeja je lišta, ktorú možno pohybom vytiahnuť spoza zakrivenia. Následne sa zobrazí strana s widgetmi a medzi nimi možno listovať. Na prvej strane možno zvoliť najpoužívanejšie aplikácie, na druhej kontakty, v tretej počasie a v štvrtej kompas. Výhodou je, že jednotlivé strany bočného panelu s widgetmi možno personalizovať (teda meniť, upravovať, usporiadať) podľa chuti.

samsung-galaxy-note-7-17 samsung-galaxy-note-7-18

Prvý widget sa volá „Moje aplikácie“ a ide v podstate o rozšírenú ponuku s odkazmi k aplikáciám. V dvoch radoch možno vedľa seba zobraziť maximálne 10 aplikácií. Ďalšou z dostupných funkcii sú „Moji ľudia“. Ponuka sa voči iným zakriveným modelom výrobcu nezmenila – umožňuje pridať päť farebne odlíšených kontaktov s fotkami, pričom po kliknutí na kontakt je možné osobe zavolať, alebo poslať SMS. Šikovná je voľba počasia, ktorá zobrazí miesto, aktuálne počasie a tiež aj grafický prvok.

samsung-galaxy-note-7-19 samsung-galaxy-note-7-20

Možností prispôsobenia bočného panelu je veľa. Medzi funkciami je aj kompas, ktorý možno nájsť pod funkciou „Rýchle funkcie“. Kompas je na naše prekvapenie veľmi presný a kalibrácia trvá pomerne krátko. Počas používania kompasu však treba nechať zapnutú lokalizáciu cez GPS, bez ktorej kompas nefunguje korektne. Okrem toho sú dispozícii aj funkcie News, Finance a Sports od Yahoo – avšak tie sú dostupné iba v angličtine.

samsung-galaxy-note-7-21 samsung-galaxy-note-7-22

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Exynos 8890 z vlastnej dielne, ktorý sa skladá z dvojice štvorjadrových procesorov. Štyri jadrá sú taktované na 2,1 GHz a štyri jadrá sú taktované na 1,6 GHz. Operačnú pamäť 4GB LPDDR4 dopĺňa grafika Mali-T880 MP12. Operačný systém Android Marshmallow 6.0.1 používa nadstavbu TouchWiz. Plynulosť systému aj jednotlivých aplikácií je výborná, počas používania sme nezaznamenali žiadne problémy.

samsung-galaxy-note-7-23 samsung-galaxy-note-7-24

TouchWiz prešiel posledné roky inováciou a vylepšeniami, je o niečo odľahčený. V systéme sú tiež okrem veľkého množstva aplikácii od Google aj nejaké aplikácie od Microsoftu, ktoré nemožno odinštalovať. K dispozícii je tiež vnútorná pamäť na dáta s kapacitou 64GB, ktorú možno rozšíriť pomocou kariet microSD až do 2TB. To je veľký priestor aj pre veľmi náročných používateľov a preto po pamäťovej karte siahnu zrejme len tí najnáročnejší.

Samsung Galaxy Note 7 04 Samsung Galaxy Note 7 07

Hoci nami testovaná predprodukčná vzorka obsahuje Android Marshmallow, počíta sa s aktualizáciou na najnovší Android 7 Nougat. Problém v aktuálnom systéme však vidíme v „zjednodušovaní“ nadstavby, čo sa podpísalo na kompletnom prehodení funkcií a redizajne možností v nastaveniach. Používatelia, ktorí sú doteraz zvyknutí na nadstavbu, si preto najmä zo začiatku budú musieť zvykať na iné usporiadanie. Výhodou je možnosť vybrať si požadované rozlíšenie. Hoci výrobca ponúka Quad HD, v nastaveniach možno vybrať aj dva nižšie stupne – Full HD a HD.

Samsung Galaxy Note 7 08 Samsung Galaxy Note 7 09

Integrovaná batéria má kapacitu 3500 mAh, čo je o 100 mAh menej ako S7 Edge. Napriek tomu považujeme kapacitu za dostatočnú, v tomto modeli dosť veľa miesta zaberá stylus. Pri tejto hodnote možno dosiahnuť výdrž jeden celý deň pri aktívnom používaní, pri striedmejšom používaní ostane na druhý deň okolo 30-35% kapacity. V prípade menej náročného dňa (prípadne pri vypnutých dátach a Bluetooth) možno dosiahnuť aj dva dni.

samsung-galaxy-note-7-25 samsung-galaxy-note-7-26

Používateľov neprekvapí prítomnosť šetriacich režimov, funkciu si plnia veľmi dobre. Po aktivácii dôjde k podtaktovaniu procesora a v prípade potreby možno zvoliť aj extrémne šetrenie, čím sa stane telefón takmer nepoužiteľným, keďže v tomto režime umožňuje len funkciu volania a pár základných funkcii. Šetriaci režim príde skôr ako núdzové riešenie. Telefón umožňuje aj rýchle nabíjanie, poteší široká konektivita, ktorá zahŕňa Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth 4.2, podporu pre NFC a plnú podporu LTE pre všetky používané pásma.

samsung-galaxy-note-7-27 samsung-galaxy-note-7-28

K dispozícii je čítačka odtlačkov prstov, ktorá je umiestnená v domovskom tlačidle. V tomto modeli použil Samsung prvýkrát USB konektor typu C a pribalil k nemu aj redukciu. Hoci v modeli najviac púta pozornosť stylus, premiéru tu má aj odomykanie snímaním dúhovky. Princíp fungovania je veľmi jednoduchý, dúhovku sníma predný fotoaparát nad displejom, pričom pomáha aj prítomná LED dióda.

samsung-galaxy-note-7-29 samsung-galaxy-note-7-30

Stylus S Pen obsahuje podobne ako v predchádzajúcich generáciách viacero funkcií, dostupné sú v spodnej časti. Stačí len stlačiť koniec stylusu a pero samé sa povytiahne. Zhruba v polovici cesty sa zastaví, aby nechcene nevypadlo. S Pen je síce z plastu, nevadí mu však voda, podobne ako smartfónu. Umožňuje tiež jednoduché písanie po displeji a to aj na zamknutom displeji, keďže nie je potrebné odomykať displej pre uloženie poznámky. Systém tiež rozpozná, kedy je stylus od zariadenia vzdialený a upozorní na to používateľa.

samsung-galaxy-note-7-31 samsung-galaxy-note-7-32

Fotoaparát je vynikajúci, ponúka rozlíšenie 12 MPx, svetelnosť f/1.7 a tiež aj optickú stabilizáciu (OIS). Foťák patrí medzi to najlepšie, čo možno v súčasných smartfónoch nájsť, patrí medzi absolútnu špičku, rovnako ako v modeli S7/S7 Edge. Dovolíme si tiež tvrdiť, že v mnohých prípadoch môže používateľom nahradiť klasický fotoaparát – teda kompakt určite, zrkadlovky majú však stále navrch. Úplnou novinkou je HDR video, ktoré Note 7 umožňuje prehrávať a tiež aj nahrávať.

samsung-galaxy-note-7-33 samsung-galaxy-note-7-34

Prítomná je aj podpora pre nahrávanie 4K videa, ktorá je vo vlajkových lodiach samozrejmosťou. Prítomný je aj LED blesk a automatické zaostrovanie, čo dotvára vynikajúce fotky. Oceňujeme aj rýchlosť zhotovenia fotografie, vďaka čomu možno stihnúť každodenné momentky. Fotiť možno rýchlo aj keď je displej vypnutý. Stačí dvakrát stlačiť tlačidlo „Domov“. K dispozícii je automatický režim s podporou HDR, aj manuálny režim, kde si možno nastaviť ISO.

samsung-galaxy-note-7-36 samsung-galaxy-note-7-37

Samsung Galaxy Note 7 tvorí špičku medzi mobilnými zariadeniami, odlišuje sa však zaujímavými funkciami ako sú stylus S Pen, odomykanie snímaním dúhovky a tiež zvýšenou odolnosťou voči vode a prachu (IP68). Tabletfón zatiaľ nie je v predaji, zrejme však mnohých odradí vysoko nadsadená cena pri predobjednávkach – 849 eur. Túto cenu neznížili ani internetové obchody a preto si pri výrazne nižších ponukách treba dať pozor na to, či ide skutočne o Note 7.

samsung-galaxy-note-7-38

Tabletofónu sa hľadajú ťažko negatíva. Okrem ceny ho trápi v poslednej dobe nespoľahlivosť integrovanej batérie. Počas nášho krátkeho týždenného testu sme sa však so žiadnym problémom nestretli v nami testovanom predprodukčnom kuse. Pre záujemcov, ktorí chcú vlajkovú loď, je okrem Note 7 aj viacero zaujímavých alternatív, ako sú už spomenuté modely S7/S7 Edge.Parametre a špecifikácie:

Chipset: Samsung Exynos 8890
Procesor: osemjadrový (4× Cortex-A57@2,3 GHz + 4× Cortex-A53@1,6 GHz)
Grafika: Mali-T880 MP12
Pamäť: 4 GB RAM + 64 GB ROM + microSD karty (do 2 TB)
Operačný systém: Android 6.0.1 Marshmallow + nadstavba TouchWiz UI
Displej: 5,7“, Super AMOLED, 2560×1440 px. 518 ppi, Corning Gorilla Glass 5
Fotoaparát: zadný – 12 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Ultra HD 4K videí, f/1.7, optická stabilzácia obrazu; predný – 5 MPx
Rozmery: 154×74×8 mm
Hmotnosť: 169 gramov
Batéria: Li-Ion, 3500 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC
Formát SIM: nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer, snímač odtlačku prsta, snímač tepu srdca, odolnosť voči vode a prachu IP68, bezdrôtové nabíjanie Qi, snímač očnej dúhovky

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné celohliníkové spracovanie
+ Špičkový hardvérový výkon a rýchlosť
+ Vynikajúci a jemný Quad HD displej
+ Výborný a extrémne rýchly fotoaparát
+ Rýchle nabíjanie smartfónu, podpora Qi
+ Zvýšená odolnosť voči vode a prachu
+ Stylus S Pen, snímač očnej dúhovky
+ Zakrivený displej a widgety na boku
+ Prijateľné a pomerne kompaktné rozmery

Mínusy
– Zadná strana zachytáva nečistoty
– Veľmi klzký povrch zadnej časti
– Vysoká cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Samsung Galaxy Note 7 N930F poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Samsung Galaxy Note 7 Duos 64GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

samsung-galaxy-note-7-antutu-benchmark-01samsung-galaxy-note-7-antutu-benchmark-02
samsung-galaxy-note-7-antutu-benchmark-03samsung-galaxy-note-7-antutu-benchmark-04
samsung-galaxy-note-7-3d-mark-01samsung-galaxy-note-7-3d-mark-02
samsung-galaxy-note-7-3d-mark-03samsung-galaxy-note-7-3d-mark-04
samsung-galaxy-note-7-geekbench-01samsung-galaxy-note-7-geekbench-02
samsung-galaxy-note-7-geekbench-03samsung-galaxy-note-7-geekbench-04
samsung-galaxy-note-7-vellamo-01samsung-galaxy-note-7-vellamo-02
samsung-galaxy-note-7-vellamo-03samsung-galaxy-note-7-vellamo-04
samsung-galaxy-note-7-vellamo-05samsung-galaxy-note-7-vellamo-06

Zapožičal: Samsung

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Samsung Galaxy Note 7 nájdete na Recenzie.SME.sk