Domov Periférie Recenzia: ROCCAT Kiro

Recenzia: ROCCAT Kiro

Zdielať

Spoločnosť ROCCAT má v portfóliu viacero myší, pričom my sme testovali model Kiro. Ten zaujme jednoduchým, ľahkým a štýlovým telom, poteší tiež univerzálnosť pre pravákov a ľavákov, pričom túto univerzálnosť možno upravovať podľa potrieb. Čo to však znamená?

Roccat Kiro 01

Myš používa modulárny systém zostavovania, vďaka čomu si ju možno ergonomicky prispôsobiť presne pre ľavákov alebo pravákov. V balení sú totiž výmenné bočné strany – ľavá s tlačidlami, pravá s tlačidlami a zároveň prázdna ľavá strana a prázdna pravá strana. To dáva používateľom výhodu v tom, že si podľa potreby môžu upraviť  univerzálnosť.

Roccat Kiro 02 Roccat Kiro 03 Roccat Kiro 04

Pravák si ponechá ľavú stranu s dvomi tlačidlami (dopredu, dozadu) a pravú stranu s tlačidlami nahradí prázdnou bez tlačidiel, aby zbytočne neprekážali. Okrem tvaru si možno nastaviť aj podsvietenie loga a nápisu – ROCCAT Kiro, pričom k dispozícii je 16,8 miliónové spektrum farieb.

Roccat Kiro 05 Roccat Kiro 06 Roccat Kiro 07

Podobne ako nedávno testovaná ROCCAT Kova, aj Kiro ponúka netradičné balenie. Je totiž uložená v krabičke, ktorá nemá zvyčajný tvar kvádra, ale na jednej strane je mierne skosená. V balení je samotná myš, ktorá je dostupná v typicky čiernej farbe spolu s manuálmi. Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, pričom oceňujeme matnú povrchovú úpravu, ktorá je príjemná na dotyk, môže však ľahko zachytávať nečistoty a časom sa zrejme aj vyšúcha.

Roccat Kiro 08 Roccat Kiro 09 Roccat Kiro 10

Funkčné tlačidlá sú čierne, koliesko je pogumované, bočné tlačidlá na vymeniteľných krytoch po stranách sú z lesklej farby. Zaujímavosťou je odlišný zvuk kliknutia ľavého a odlišný klik pravého tlačidla. Myš pôsobí solídnym dojmom, oceňujeme, že ani po uchopení nič nevŕzga a celá plastová konštrukcia spolu sedí stabilne.

Roccat Kiro 11 Roccat Kiro 12 Roccat Kiro 13

Tlačidlá majú správny odpor a aj tie bočné na odnímateľnom kryte sú pevné, pričom sme neznamenali problémy. Celkovo má myš osem tlačidiel – pravé, ľavé a koliesko, tlačidlo pre nastavenie DPI pod kolieskom a dve tlačidlá naľavo a dve napravo. Pri testovaní sme používali reálne len šesť tlačidiel, dve tlačidlá napravo sme nahradili bočnou prázdnou stranou.

Roccat Kiro 14 Roccat Kiro 15 Roccat Kiro 18

Čierna farba je veľmi príjemná na pohľad, samotné koliesko je príjemné, ale pri rýchlom točení je hlučnejšie. Kábel je dlhý 1,8 metra, je obyčajný, takže aj tu cítiť nižšiu cenovú kategóriu myši. USB port obsahuje nápis Roccat Kiro, čo znamená, že ak má používateľ aj viacero zariadení od spoločnosti Roccat, nestratí sa v nich, keďže každý nápis je doplnený ešte aj o názov produktu.

Roccat Kiro 16 Roccat Kiro 17 Roccat Kiro 19

Hmotnosť väčšiny herných myší sa pohybuje okolo 130 – 150 gramov. Oceňujeme, že Kiro má iba 103 gramov, čo je pri priamom porovnaní s konkurentmi ihneď cítiť. Na chrbte myši je logo spoločnosti, ktoré je podsvietené. Myš nemá žiadne ďalšie zóny na podsvietenie, škoda. Výhodou je možnosť nastavenia farieb podsvietenia podľa potreby, pričom sú farby živé a prirodzené, nerušia okolie počas používania.

Roccat Kiro Swarm software settings 01 Roccat Kiro Swarm software settings 02 Roccat Kiro Swarm software settings 03 Roccat Kiro Swarm software settings 04

Prostredie softvéru ROCCAT Swarn. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Na nastavenie slúži už známa aplikácia výrobcu – ROCCAT Swarm. V aplikácii možno nájsť všetky aktuálne pripojené periférie (myšky, klávesnice), ktoré možno meniť a personalizovať podľa potrieb používateľa. Na prispôsobenie citlivosti myši, ako aj nastavenie farieb podsvietenia slúži softvér, pričom po otvorení sú už na prvej stránke najdôležitejšie nastavenia – profily, rýchlosť ukazovateľa, prepínanie DPI v piatich úrovniach aj zóna podsvietenia. DPI na myške možno zvoliť ľubovoľne v rozsahu 250 až 4000.

Roccat Kiro 22

Celkovo považujeme hernú myš ROCCAT Kiro za dobrého konkurenta k iným herným myšiam. Poteší priaznivou cenou okolo 40 eur, obojručným univerzálnym dizajnom, no najmä nastaviteľnými stranami – tak ľavej, ako aj pravej, vďaka čomu sa stáva myš plne univerzálnou a personalizovateľnou. Poteší tiež kvalitným spracovaním a  podsvietením. Cenu považujeme za primeranú k funkciám a podľa nás stojí za to. Za azda jedinú nevýhodu považujeme absenciu podsvietenia po stranách a hlučnejšie koliesko.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 120×67×30 mm
Hmotnosť: 103 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Prevedenie: obojručné, vymeniteľné kryty
Podsvietenie: RGB, 16,5 milióna farieb
Technológia: optické
Počet programovateľných tlačidiel: 8 ks
Citlivosť: 250 – 4000 DPI
Podpora: Windows, Mac OS X, Linux, Android

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Vymeniteľné strany po bokoch
+ Pekný dizajn a kvalita prevedenia
+ Extrémne nízka hmotnosť
+ Veľmi malé rozmery myši
+ Príjemné držanie v ruke
+ Kvalitný optický senzor a tlačidlá
+ Prehľadný softvér Roccat Swarm
+ Veľmi dobrý pomer cena/kvalita

Mínusy
– Vyššia hlučnosť stredového kolieska
– Absencia podsvietenia zón po stranách
– Matný povrch zachytáva nečistoty

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Roccat Kiro, ROC-11-320 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: ROCCAT