Domov Periférie Recenzia: ROCCAT Isku+ Force FX

Recenzia: ROCCAT Isku+ Force FX

Zdielať

Nemecká spoločnosť ROCCAT má v portfóliu viacero myší a klávesníc, pričom v redakcii sme mali už niekoľko modelov. Spomedzi klávesníc je väčšina hráčskych modelov s mechanickými spínačmi. Isku Force FX je však iný – ponúka membránové spínače a cieli na multimediálnych používateľov, ktorým záleží na dizajne s funkciami.

Klávesnica prichádza do predaja v kartónovej škatuli, ktorá sa nachádza vo farebnom papierovom obale spolu s technickými informáciami a pekným grafickým znázornením produktu. Poteší matne spracovaný povrch, ktorý je veľmi príjemný na dotyk, avšak vďaka tomu je zariadenie náchylnejšie na nečistoty. Klávesnica zaujme už na prvý pohľad, veľmi sa nám páči jej dizajn. Rozmerovo je o niečo väčšia (501×245×25 mm) a to najmä vďaka opierke, ktorá je neodnímateľná.

Oceňujeme pogumované nožičky, ktoré sú umiestnené zo spodnej strany klávesnice a tým zabezpečujú zdvih a náklon klávesnice. Na klávesnici je celkom 123 kláves, z toho je 5 makro kláves, ktoré tvoria samostatný zvislý pás na ľavej strane. Označené sú M1 – M5 a možno im nastaviť funkcie priamo v aplikácii. Ďalšie tri programovateľné klávesy sú presne pod medzerníkom, dostali označenie T1 – T3 (T ako thumbster). Multimediálnych nadšencov poteší prítomnosť kláves v strede na hornej časti, možno nimi ovládať hlasitosť, multimédiá, spustiť webový prehliadač a prieskumník.

Nastavenie klávesnice v aplikácii ROCCAT Swarm

Funkčné klávesy F1 – F12 sú rozdelené do troch bokov po štyri tlačidlá. Isku Force FX má anglické rozloženie kláves, avšak oveľa radšej by sme privítali lokalizovaný layout. Rozloženie kláves je viac-menej typické, nevýhodou je malý, jednoriadkový ENTER, potešia však dostatočne veľké SHIFT klávesy po oboch stranách. Všetky nastavenia možno realizovať cez aplikáciu od výrobcu, ktorá umožňuje jednoduchú aktualizáciu priamo na pozadí. Je teda možné nastaviť aj podsvietenie a intenzitu. Nemožno ale nastaviť farbu každému klávesu zvlášť, iba ako blok – k dispozícii je však celé spektrum RGB farieb.

Isku Force FX je rozhodne veľmi zaujímavá klávesnica, ktorá sa snaží oslovovať širokú skupinu ľudí. Páči sa nám konštrukčné spracovanie a dizajn, veľmi nízka hlučnosť kláves, čo je dané použitím membránových (a nie mechanických) spínačov a nízky zdvih kláves. Na klávesnici sa veľmi pohodlne píše, chýba nám však lokalizácia – to možno vyriešiť popiskami na klávesy, avšak pokazí to celkový dojem. Podsvietenie klávesnice síce možno nastaviť iba ako celok a nie farby pre jednotlivé klávesy, poteší však fakt, že je k dispozícii nastavenie podsvietenia v troch rôznych intenzitách – 100/66/33%, resp. vypnutý stav (0%). Napriek niektorým pripomienkam, ktoré k tejto klávesnici máme, môžeme ROCCAT Isku Force FX rozhodne odporúčať.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 501×245×25 mm mm
Hmotnosť: 940 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Typ spínačov: membránové
Podsvietenie: RGB, nastaviteľné
Materiál: plast
Podpora: Windows, OS X, Linux, Android
Ďalšie výhody: tichá prevádzka, malý zdvih kláves

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Nastaviteľné RGB podsvietenie
+ Nastavenia v aplikácii Swarm
+ Tichá prevádzka, nízky zdvih
+ Prijateľné rozmery a hmotnosť

Mínusy
– Anglické rozloženie klávesnice
– Vysoko nastavená cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Roccat Isku , ROC-12-821 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: ROCCAT