Domov Recenzie Recenzia: PocketBook Aqua

Recenzia: PocketBook Aqua

Zdielať

Hoci je na trhu veľa čítačiek elektronických kníh, len málo z nich sa môže pochváliť odolnosťou voči prachu a vode. PocketBook Aqua túto ochranu obsahuje, konkrétne v špecifikácii IP57, čo je dostatočná ochrana pred prachom a čiastočným ponorením.

PocketBook_Aqua_640-4

Čítačka bola zabalená v krabičke, kde sa nachádza aj dátový kábel a niekoľko brožúrok. Ocenili by sme ak by výrobca do balenia pridal nabíjačku na pripojenie do zásuvky, s tým by sa však zvýšila koncová cena a vzhľadom na interval nabíjania by to bolo aj celkom zbytočné.

PocketBook_Aqua_640-5

Hneď po vybalení sme si všimli veľké rozmery zariadenia. Keď ho porovnávame s model Pocketbook Ultra alebo s konkurenčným starším Kindle, rozmerovo patrí medzi tie najväčšie. Odolnosť si teda vypýtala svoju daň, napriek tomu ale z rôznych druhov elektroniky vieme, že sa to dá aj bez väčších rozmerov. Aqua má plastové spracovanie, predná strana je modrej farby, okolo displeja je čierny lem z mäkkého plastu. Celá zadná strana je v čiernej farbe.

PocketBook_Aqua_640-6

Prednej strane dominuje 6“ E-ink Pearl displej, pod ktorým sú štyri tlačidlá ukryté pod mäkkým plastom. Označené sú veľmi nenápadne, avšak nie je problém ich napriek tomu nájsť. Zľava sú to návrat do menu, listovanie dozadu a dopredu, posledné slúži na vyvolanie kontextového menu. Tlačidlá sú dosť tuhé napriek tomu, že testovaný model nie je nový. Pri prechode od iných modelov si teda treba zvyknúť na nutnosť vynaložiť väčšiu silu.

PocketBook_Aqua_640

Podobný problém má aj vypínacie tlačidlo na spodnej strane. To sa stláča ešte ťažšie ako hlavné štyri tlačidlá. Možno za to môže spomínaná odolnosť voči prachu a vode, napriek tomu to ale výrobca mohol vyriešiť lepšie. Vedľa tlačidla je slot na microUSB kábel, ktorý sa ukrýva pod malou krytkou. Zvyšné boky sú prázdne bez ovládacích prvkov. Zadná strana je prispôsobená pre lepšie držanie a  výrazne prispieva k pohodlnému držaniu čítačky v jednej ruke.

PocketBook_Aqua_640-3

Mierne nás sklamala absencia ovládacích prvkov po bokoch zariadenia, aké nájdeme vo verzii Pocketbook Ultra alebo pri iných zariadeniach vrátane Kindle. Pri držaní jednou rukou to je najpohodlnejší spôsob pretáčania strán, keďže palcom stačí len mierne stlačiť. Našťastie ale pretáčať strany môžeme pomocou dotykového displeja a ovládacích tlačidiel, takže to nepovažujeme za veľký nedostatok. Taktiež výrobca mohol osadiť LED diódu na indikovanie zapnutia, nabíjania čo momentálne považujeme za štandard.

PocketBook_Aqua_640-7

Základ čítačky tvorí 1 GHz procesor, 256 MB RAM a 4 GB vnútorného priestoru. Chýba slot na microSD karty, čo vzhľadom na veľkosť bežnej e-knihy považujeme za zbytočné, veď aj na 4 GB úložisko sa zmestia tisícky kníh. Plynulosť nie je dokonalá, pri čítaní sú reakcie mierne spomalené, čo je hlavne vidieť pri pretáčaní strán, či už pri použití tlačidiel alebo displeja. Načítanie knihy a prechádzanie nastaveniami je tiež pomalé a treba vždy čakať, kým sa všetko načíta.

PocketBook_Aqua_640-8

Výrobca používa v čítačke 6“ E-ink Pearl dotykový displej, ktorý je druhou generáciou elektronických papierov. Rozlíšenie 800×600 pixelov je dostatočné na pohodlné čítanie, vôbec nám vyššie rozlíšenie nechýbalo. Čo sa týka samotného displeja, vykresľoval veľmi pekne a kontrastne. Kompletné prekreslenie sme mohli nastaviť až o 10 strán, čo sme aj mali štandardne nastavené. Napriek tomu bol text aj po 9 strane zrozumiteľný a nenachádzali sme takmer žiadne pozostatky po predošlom texte.

PocketBook_Aqua_640-9

Ovládanie dotykom je návykové, uľahčuje prácu s nastaveniami, písaním a celkovou použiteľnosťou. Jedinú nevýhodu vidíme v horších a neskorších reakciách, za ktorú pravdepodobne môže použitý hardvér. Po zapnutí čítačky sa nám zobrazí zoznam naposledy otvorených kníh, čo je presne to, čo sme očakávali a za čo musíme ju pochváliť. Čítačka kníh je predovšetkým určená na čítanie pridaných kníh, takže po otvorení nemáme záujem o knihy vo výpredaji.

PocketBook_Aqua_640-10

Zoznam kníh možno upraviť, takže si môže každý zvoliť, či sa zobrazia posledné otvorené knihy, knihy pridané používateľom alebo len otvorené knihy. V dolnej časti sa zobrazuje navigačné menu, kde možno nájsť okrem iného knižnicu (v podstate súborový manažér), slovník, aplikácie či nastavenia. Zaujímavé sú aplikácie, je tu Dropbox, prehliadač fotografií, kalendár, kalkulačka, prehliadač či aplikácie na nákup a prenos elektronických kníh. Je tu aj niekoľko hier ako sudoku, šach či aplikácia na kreslenie.

PocketBook_Aqua_640-12

Strany sa dajú pretáčať ovládacími tlačidlami alebo ťuknutím na displej. Dolné rohy slúžia na pretočenie strany dozadu, zatiaľ čo zvyšok bočnej strany displeja slúži na pretočenie strany dopredu. Ťuknutím dopredu sa zobrazí kontextové menu, kde možno meniť nastavenia a zobraziť aj šikovný posuvný ovládač na rýchle presúvanie v rámci knihy.

PocketBook_Aqua_640-13

Po dlhom podržaní vybraného slova sa zobrazia možnosti, s ktorými možno slovo označiť, vyhľadať na Google alebo dať preložiť. Medzi slovníkmi je väčšinou iba preklad z anglického jazyka, slovenské slová nemožno prekladať do angličtiny. V prípade čítania anglickej literatúry ide šikovného pomocníka.

PocketBook_Aqua_640-12

Batéria má kapacitu 1300 mAh, čo znie ako celkom slušná hodnota. Ako to je ale reálne sme nemali možnosť vyskúšať. Nie je to preto, že by sme sa nesnažili. Batéria jednoducho vydrží veľmi veľa, keďže displej je extrémne energeticky nenáročný a v podstate najväčším žrútom energie je len procesor. Čítačku sme nabíjali iba jedenkrát, pričom sme prečítali na jedno nabitie niekoľko dní. Nemá sa preto význam baviť o výdrži.

PocketBook_Aqua_640-14

PocketBook Aqua je čítačka, ktorá nás rozhodne zaujala. Odolná konštrukcia, pekný dotykový displej, jednoduché používanie presne podľa našich predstáv. Bohužiaľ ale niektoré nedostatky kazia celkom príjemný dojem. Väčšie rozmery a spomalené reakcie spolu s tlačidlami sú azda jediné negatíva. Kto však potrebujete čítačku kníh do náročných podmienok ako je pláž pri vode, odporúčame tento model.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: 1 GHz
Pamäť: 256 MB RAM + 4 GB ROM
Rozmery: 175×115×9 mm
Hmotnosť: 170 gramov
Displej: dotykový 6“, E-Ink Pearl, 800×600 px, 166 ppi
Globálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n
Materiál šasi: soft touch plast + odolnosť proti prachu a vode IP57
Batéria: Li-Ion 1300mAh
Materiál obrazovky: Sklo
Počet stupňov sivej: 16
Formáty elektronických kníh: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI)
Formáty obrázkov: JPEG, BMP, PNG, TIFF

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Odolnosť voči prachu a vode IP57
+ Pekný dotykový displej
+ Jednoduché a prehľadné ovládanie
+ Široká podpora formátov
+ Vstavané aplikácie

Mínusy
– Veľké rozmery
– Pomalé reakcie
– Ťažko stlačiteľné tlačidlá
– Absencia LED diódy

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu PocketBook 640 Aqua poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: PocketBook