Domov Recenzie Recenzia: Gigabyte GSmart Guru G1

Recenzia: Gigabyte GSmart Guru G1

Zdielať

Pravá hrana disponuje slotom pre klasickú SIM kartu a ľavá hrana ponúka tlačidlo napájania a dvojtlačidlo pre reguláciu hlasitosti. Horná hrana má 3,5 mm jack a MicroUSB vstup pre nabíjanie, alebo prepojenie smartfónu a počítača. Dolná hrana má k dispozícii len hlavný mikrofón pre telefonovanie.

Gigabyte gsmart guru g1-4

Smartfón je v hornej a dolnej časti vyrobený z plastu a stred je z hliníka. Zadná časť sa nedá zložiť, takže sa k batérii s kapacitou 2500 mAh nedostanete. Horná časť ponúka 13 MPx fotoaparát, vedľa ktorého je umiestnený LED blesk. Ďalej tu nájdeme sekundárny mikrofón. Po odvode fotoaparátu je strieborný rámik. V dolnej časti nájdeme reproduktor, ktorý sa nám zdal tichý aj pri nastavení najväčšej hlasitosti.

Gigabyte gsmart guru g1-3

Prednú časť smartfónu zaberá 5 palcový displej s technológiou IPS. Táto technológia by mala zabezpečiť výborne pozorovacie uhly. No pri naklonení sme zaznamenali zmenu bieleho pozadia do ružovkastého nádychu. Displej ponúka rozlíšenie Full HD (1920×1080 pixelov) čo je približne 441 ppi. Spoločnosť na svojej stránke uvádza taktiež technológiu OGS (One Glass Solution). Ide o technológiu, kde medzi LCD panelom a dotykovou vrstvou nie je žiaden voľný priestor vďaka čomu je displej dobre viditeľný aj na priamom slnku.

Gigabyte gsmart guru g1-2

Nad displejom sa nachádza slúchadlo, ktoré chráni kovová mriežka a nad slúchadlom je umiestnená dvojica senzorov: senzor priblíženia a senzor okolitého svetla. Vedľa slúchadla sa nachádza 5 MPx videokamera, ktorá poslúži na videohovor, alebo na „selfies“. Pod displejom sa nachádzajú tri podsvietené dotykové tlačidla menu, domov a späť. Podržaním tlačidla domov spustíte službu Asistent Google a podržaním tlačidla menu sa spustí multitasking.

Gigabyte gsmart guru g1

Guru G1 beží na štvorjadrovom procesore MediaTek MT6589T a grafike PowerVR SGX 544. Disponuje 2 GB RAM a prekvapivo veľkej vnútornej pamäti, ktorá je 32 GB a z toho dostupných je 25,9 GB. Preto smartfón nedisponuje slotom pre pamäťové karty. Spoločnosť do smartfónu pridala operačný systém Android 4.2.1 a je otázne či prídu aj ďalšie aktualizácie. Čistý Android tak zaručuje rýchly chod, bez akýchkoľvek seknutí.

Gigabyte gsmart guru g1-6

Ide o najlacnejší 5 palcový smartfón s Full HD displejom s pomerne kvalitnou konfiguráciou. Sklamaním však pre niektorých môže byť lacný dizajn s nekompletnou lokalizáciou. Ako prvé sme si všimli, že v notifikačnej lište s rýchlymi nastaveniami ako „Airplane mode“, „Data connection“ alebo „Auto rotation“ nie sú všetky možnosti preloženeé do slovenského jazyka. Výnimkou je len preložená možnosť „Jas“. V nastaveniach je možnosť zmeny farby ikony, ktorá znázorňuje silu signálu. Vnútorné úložisko, ako sme písali je 32 GB a k tomu je tu ešte interný ukladací priestor s veľkosťou 2 GB z toho je k dispozícii 1,14 GB.

Gigabyte gsmart guru g1-7

V nastaveniach sme našli ešte možnosť nastaviť čas vypnutia a zapnutia smartfónu, čo veľa smartfónov neponúka. Pokiaľ je však nastavený PIN je najprv potrebné zadať PIN kód. Fotoaparát si zaslúži pochvalu za rýchly prístup k nastaveniam blesku, HDR, scénickému režimu a ďalším funkciám. Rýchle je taktiež aj zaostrenie, ktoré je automatické a pochvalu si zaslúži aj LED blesk pri fotení za zhoršených svetelných podmienok. Predný fotoaparát aj napriek 5 Mpx, no rozlíšenie 640×480 pixelov však zaostáva. Čo sa týka kapacity batérie tá je 2500 mAh, no výdrž nás celkom potešila. Spoločnosť pridala do smartfónu aj alternatívnu klávesnicu, ktorá má názov TouchPal, ale k dispozícii je taktiež aj klávesnica AOSP. TouchPal je celkom príjemná zmena klávesnice ktorá ponúka množstvo nastavení a zmenu vzhľadu či rozdelenie klávesnice.

Gigabyte gsmart guru g1-5

Guru prináša dostatočný výkon v tejto cenovej kategórii, ktorý ma 5 palcový Full HD displej. Pri našom testovaní nám prišla síce aktualizácia, ale boli to len menšie úpravy. To či spoločnosť zašle aktualizáciu na novšiu verziu Androidu je otázne. Určite by to bolo veľké plus pri takomto kvalitnom smartfóne.

Vďaka priaznivej cene a výkonnému hardvéru GSmart Guru G1 dostáva od redakcie DigitalPortal.sk ocenenie Pomer cena/výkon.

Pomer_cena_vykon
Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.2.1 Jelly Bean
Chipset: MediaTek MT6589T
Procesor: štvorjadrový 1,5 GHz
Grafika: PowerVR SGX 544
Frekvencie: GSM 850/900/1800/1900 MHz, UMTS 900/2100 Mhz
Rozmery: 147×72×7 mm
Hmotnosť: 158 gramov
Displej: 5 palcový IPS, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1920×1080 px, 441 ppi
Fotoaparát: 13 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videa (1920×1080 px pri 30 fps)
Predný fotoaparát: 5 MPx
Pamäť: 2 GB RAM + 32 GB ROM
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, prenos Wi-Fi (802.11 b/g/n)
Hudba: MP3 prehrávač, rádio FM rádio, 3,5 mm jack
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, akcelerometer
Batéria: Li-Ion 2500 mAh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Rýchly a stabilný Android
+ Kvalitný Full HD IPS displej
+ Dostupná cena
+ Veľké vnútorne úložisko 32 GB
+ Kvalitné fotografie
+ Výborná výdrž batérie
+ Nainštalované základné aplikácie
+ Tenký profil smartfónu

Mínusy
– Starší operačný systém
– Nekompletná lokalizácia
– Nevýrazný reproduktor

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu GIGABYTE GSmart Guru G1 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Gigabyte gsmart guru g1-AnTuTuGigabyte gsmart guru g1-AnTuTu2
Gigabyte gsmart guru g1-AnTuTuXGigabyte gsmart guru g1-AnTuTuX2
Gigabyte gsmart guru g1-CF BenchGigabyte gsmart guru g1-Quadrant
Gigabyte gsmart guru g1-NeNa
Gigabyte gsmart guru g1-NeNa2
Gigabyte gsmart guru g1-VellamoGigabyte gsmart guru g1-Vellamo2
Zapožičal: Gigabyte