Domov Periférie Recenzia: E-blue EKM757 a Auroza Gaming

Recenzia: E-blue EKM757 a Auroza Gaming

Zdielať

Na trhu je veľa klávesníc a myší pre hráčov. Prinášame preto ďalšiu recenziu ako duel dvoch produktov od spoločnosti E-blue – klávesnicu EKM757 a myšku Auroza Gaming s netradičným dizajnom.

Začnime klávesnicou. Už na prvý pohľad sme si všimli vysoký profil kláves, ktorý dopĺňa základňa čiernej farby. Klávesnica je vyrobená z kombinácie plastu a kovu, jej rozmery sú 444×145×40 mm a hmotnosť 1220 gramov. Podsvietenie má desať profilov, je kombinované šiestimi farbami a prispôsobené tak, že svieti, alebo pulzuje pod všetkými klávesmi. Niektorým efektom možno tiež regulovať ich rýchlosť, alebo ich možno úplne vypnúť, čo ocenia hráči, ktorí podsvietenie nemajú veľmi v obľube.

Jednotlivé klávesy sú veľmi dobre ergonomicky tvarované pre herné účely. Páči sa nám aj prítomnosť stojanu, ním možno nastaviť výšku sklonu pri písaní. Pre náročných hráčov sú k dispozícii aj protišmykové podložky. Klávesnica je mechanická, používa čierne lineárne (1,5 mm, vhodné najmä na hranie hier), sú však podľa nás až príliš hlučné. Ocenili by sme aj nižší zdvih kláves a aj nižšiu hlučnosť. Pri nasadených slúchadlách používateľ nevníma hluk vychádzajúci z kláves, avšak v tichom prostredí, alebo bez slúchadiel ich výrazne počuť.

Pre jednoduchú manipuláciu je pre používateľa k dispozícii 12 multimediálnych kláves, pričom sú dostupné cez tlačidlo „Fn“ ako sekundárna funkcia. Všetky klávesy majú anti-ghosting a je tu možnosť uzamknutia klávesy Windows pre zábranu nechceného stlačenia. Pri klávesnici nám prekáža absencia akéhokoľvek softvéru na ovládanie a nastavenie. Tu vidíme stále rezervy oproti iným spoločnostiam herných periférii. Spoliehať sa teda možno len na preddefinované profily od výrobcu. Oceňujeme však spracovanie a dostatočnú pevnosť klávesnice.

Myš Auroza Gaming ponúka netradičný dizajn. Dostupná je v čiernej a bielej farbe a jej povrch križujú podsvietené blesky. Sú vytvárané rôznymi farbami a to podľa zvolenej citlivosti myšky – strieda sa červená, modrá, fialová, zelená a oranžová. DPI je pritom pevne dané a tlačidlom možno zvoliť 500, 1000, 2000, 3000 alebo 4000. Zo spodnej strany je prepínač na voľbu pooling rate – 125, 250, 500 a 1000 Hz. Myš má hmotnosť 138 gramov a rozmery 133×72×40 mm.

Myš je vyrobená z plastu, avšak pri silnom pritlačení z hornej strany možno počuť aj jemné puknutie. Prekáža nám tiež to, že už po niekoľkodňovom používaní sa pri scrollovaní začalo objavovať pískanie kolieska. Model má celkovo k dispozícii 6 tlačidiel, z čoho tri sú klasické (ľavé a pravé tlačidlo, plus stredné koliesko na hornej strane), jedno na hornej strane, ktoré slúži na zmenu citlivosti a dve zboku. Tie sú v oblasti palca a slúžia na pohyb vpred alebo vzad pri pohybe stránok v prehliadači.

Páči sa nám príjemný povrch, čo má za následok veľmi dobré držanie aj pri mokrých či spotených rukách a to aj napriek tomu, že je povrch matný. Nevýhodou je základný softvér, ktorý neponúka veľa možností a nejde o univerzálne riešenie pre viac ako jeden produkt (podobne ako pri konkurencii). Za ďalšiu nevýhodu považujeme podsvietenie myšky, ktoré nezhasne ani po vypnutí počítača (a v prípade, ak nechceme aby podsvietenie svietilo celú noc, treba myš vytiahnuť z USB portu počítača). Iné konkurenčné myšky, ktoré nemajú softvér, však dokážu vypnúť podsvietenie po vypnutí počítača.

Hráči, ktorí hľadajú cenovo dostupné príslušenstvo môžu siahnuť po nami testovaných produktoch. Konštrukčné spracovanie klávesnice je na veľmi dobrej úrovni, chýba však lokalizáciu popiskov kláves, uvítali by sme nižšiu hlučnosť kláves a softvér. Pri myške oceňujeme citlivosť 4000 DPI, polling rate 1000 Hz, šesť tlačidiel a podsvietenie. Za nevýhodu považujeme absenciu softvéru ale aj neustále aktívne výrazné podsvietenie aj po vypnutí počítača.E-blue EKM757

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 444×145×40 mm
Hmotnosť: 1220 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,6 metra
Typ spínačov: čierne spínače
Podsvietenie: desať profilov nastavenia a šesť farieb, preddefinované výrobcom
Materiál: hliník, plast
Podpora: Windows, OS X, Linux

Hodnotenie: 75%

Plusy
+ Rôzne možnosti podsvietenia
+ Konštrukčné spracovanie
+ Vnútorná pamäť na profily
+ Zablokovanie Windows klávesu
+ Anti-ghosting, opletený kábel
+ Veľmi dobre nastavená cena

Mínusy
– Vysoká hlučnosť klávesnice
– Vysoký profil jednotlivých kláves
– Absencia softvéru na nastavenie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Aktuálna cena E-Blue EKM757 EKM757BBUS-IU v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk, )
Aktuálna cena E-Blue EKM757 EKM757BGUS-IU v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk, )

E-blue Auroza Gaming

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 133×72×40 mm
Hmotnosť: 138 gramov
Rozhranie: drôtové, 1,8 metrový kábel
Prevedenie: pre pravákov
Podsvietenie: červená, modrá, fialová, zelená, oranžová
Technológia: optické
Počet tlačidiel: 6 ks, Omron spínače
Citlivosť: 500/1000/2000/3000/4000 DPI
Podpora: Windows, Mac OS X, Linux, Android

Hodnotenie: 65%

Plusy
+ 4000 DPI a 1000 Hz polling rate
+ Dizajn a kvalita prevedenia
+ Prijateľná hmotnosť a rozmery
+ Príjemné držanie v ruke
+ Zaujímavé podsvietenie

Mínusy
– Aktívne podsvietenie po vypnutí PC
– Chabý softvér na nastavenie
– Pískanie kolieska po krátkej dobe
– Ocenili by sme aj vyššie DPI

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Aktuálna cena E-Blue Auroza MMEBE39UGB0R v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk, )

Zapožičal: E-blue