Domov Audio Recenzia: Bose QuietComfort Earbuds

Recenzia: Bose QuietComfort Earbuds

Zdielať

Otestovali sme novinku na trhu – QuietComfort Earbuds. Sú to štuplové bezdrôtové slúchadlá, ktoré sa nabíjajú podobne ako Apple AirPods alebo Samsung Galaxy Buds.

Na výber sú dve farebné verzie – čierna a biela. To padne vhod pre mnohých používateľov dnešnej doby, keď sa vlajkové top modely smartfónov predávajú bez audio 3,5 mm jack konektora. V balení nájdeme tiež nabíjacie puzdro vo farbe produktu, USB-C nabíjací kábel, tri veľkosti ušných silikónových štupľov a manuály. Nabíjacie puzdro (dok) slúži aj ako powerbanka na ich dobíjanie. Tak slúchadlá, ako aj nabíjací dok je čiernej farby z plastu. Slúchadlá ponúkajú zvýšenú vodeodolnosť podľa certifikátu IPX4, čo znamená, že im neprekáža striekajúca voda ani dážď. Komfort nosenia je veľmi dobrý vďaka silikónovým nástavcom, ktoré držia dobre v uchu. Aj vďaka nízkej hmotnosti oboch špuntov je ich ergonómia veľmi dobrá.

Vďaka rôznym veľkostiam by mali sedieť prakticky komukoľvek. Komunikácia so smartfónom je zabezpečená cez Bluetooth 5.1, pri prvom používaní je nutné iba spárovať zariadenie so smartfónom, pohodlne cez aplikáciu. Slúchadlá majú nabíjací dok s možnosťou bezdrôtového nabíjania. To znamená, že slúchadlá stačí vložiť do doku a začnú sa nabíjať, dokovacia stanica sa môže nabíjať buď pomocou USB-C káblu, alebo cez bezdrôtovú Qi podložku, ktorá to umožňuje. Magnet drží špuntové slúchadlá pevne, takže by k samovoľnému uvoľneniu dôjsť nemalo ani v prípade, keď sa nedopatrením otvorí vrch puzdra. Slúchadlá majú zabudovanú batériu, ktorá im poskytuje výdrž 6 hodín, pričom dok im umožní fungovať celkovo 12 hodín. Veľa záleží od hlasitosti a intenzity používania.

Ovládacie prvky sú na vonkajšej strane každého slúchadla. Dotykový panel podporuje dvojité klepnutie a rôzne gestá klepnutia a podržania. Používateľ tak dvojitým klepnutím na pravé slúchadlo do uší prehrávanú hudbu pozastaví, prehrá, alebo prijme, resp. ukončí hovor; stlačením a podržaním aktivuje hlasového asistenta telefónu. Používatelia ocenia možnosť ovládať slúchadlá aj hlasom pomocou Google Assistant a Apple Siri. Dvojitým klepnutím na ľavé slúchadlo používateľ prepína medzi tromi „obľúbenými“ úrovňami potlačenia hluku, ktoré možno zmeniť v aplikácii v telefóne. Klepnutím a podržaním možno preskočiť o skladbu dopredu alebo zistiť úroveň nabitia slúchadiel. Akonáhle používateľ vyberie slúchadlo z ucha, prehrávanie hudby sa pozastaví.

Aplikácia „Bose Music“ umožňuje prehľadnú správu spárovaných zariadení, kontrolu a aktualizáciu ich firmvéru, správu nastavenia či prehľad a názvy spárovaných mobilov. Tiež tu možno jednoducho robiť úpravy (napríklad mazanie starých, už neaktuálnych zariadení). K dispozícii je tiež možnosť nastavenia komunikačného jazyka, ale je tu na výber iba angličtina a niekoľko ďalších svetových jazykov. Výberom zvoleného jazyka budú slúchadlá s používateľom v tomto jazyku komunikovať. Po zapnutí špuntov počuť hlášku „powering on“, následne zaznie oznam o percentuálnom stave batérie ako aj názov zariadenia, ku ktorému sa pripájajú. V našom prípade to bolo „powering on“ „battery is 90%“ „connecting to Apple iPhone 11 Pro“ (okuliare číslovku „11“ hlásili ako „one one“ a nie „eleven“ – teda jedenásť). Tieto hlasové povely sú občas otravné, nedajú sa však vypnúť.

Reprodukcia zvuku je veľmi dobrá, prítomné sú všetky frekvenčné spektrá, basy sú dynamické a príjemné. Výrobca implementoval technológiu vonkajšieho rušenia okolitého šumu (ANC), pričom úroveň nastavenia možno meniť podľa potreby priamo klepnutím po náušníku, alebo vo viacerých krokoch cez aplikáciu. Bose QC Earbuds prinášajú veľmi dobrú reprodukciu zvuku, spolu s ergonómiou, ako aj prítomnosť USB-C portu na nabíjanie. Za nedostatok považujeme vysokú cenu, ktorá je 279 eur.

Zapožičal: BaSys SK