Domov Počítače Recenzia: ASUS Zenbook 14 a ROG GX502GW

Recenzia: ASUS Zenbook 14 a ROG GX502GW

Zdielať

Otestovali sme dva notebooky od spoločnosti ASUS. Jeden z nich je tenký a zameraný najmä na mobilitu a časté prenášanie (Zenbook 14 UX434FL-A6015T), zatiaľ čo druhý je určený na výkon a pre hráčov (ROG Zephyrus S GX502GW-ES038T).

Začnime s modelom ZenBook 14. Má zaujímavý dizajn, ladený do modrej farby (je v predaji aj v zlatej). Upúta používateľa najmä tzv.  ScreenPadom. V podstate to nie je iba touchpad, ako sa používa na iných notebookoch, ale druhá obrazovka. Na nej možno nastaviť a podľa potreby používateľa meniť režim touchpadu, numerického bloku, kalkulačky, ovládanie hudby v Spotify, či doplnkové možnosti pre kancelársky balík.

Znie to síce veľmi zaujímavo, ale v praxi sme väčšinou funkcie až tak nevyužívali a displej sme pre úsporu energie po niekoľkých dňoch vypli. Pri používaní ScreenPadu ako numerickej časti nám chýba klasická odozva na stlačenia ako pri písaní na klávesnici. Navyše počas používania a písania sa nám často stalo, že sme cez ScreenPad prešli rukou, dopísali do textu neželaný znak, alebo omylom prepli na inú funkciu. Iste, možno po nejakom čase si na to používateľ zvykne. Je to o preferenciách.

Výrobca použil v zariadení aj ErgoLift, čo je mechanizmus, ktorý nadvihne klávesnicu. Spoločnosť deklaruje, že to je najmä pre pohodlnejšie písanie, s čím súhlasíme. V praxi sa nám to osvedčilo, no ďalší a takisto dôležitý dôvod je lepšie prúdenie vzduchu chladenia. Zariadenia spoločnosti podobný mechanizmus používajú od minulého roka. Ide teda už o overený koncept, ako zlepšiť dizajnovú aj funkčnú stránku zariadenia. O zvuk sa starajú reproduktory Harman/Kardon, ktoré ponúknu veľmi solídnu reprodukciu. Navyše v kombinácii s nadvihnutím klávesnice sa lepšie šíri zo spodnej strany a od podložky k používateľovi. Zaujímavé je, že podobné modely v portfóliu má napríklad aj konkurenčný Acer, či Lenovo.

Testovaný model má 14“ Full HD IPS displej s klasickým pomerom strán 16:9. Hoci ide o 14“, rozmerovo (319×199×17 mm) sa zariadenie javí iba na 13“ displej. Poteší aj nízka hmotnosť 1,34 kg. Je citeľne menší, bez rámčekov a podobne ako pri smartfónoch, aj tu sa využíva každé miesto. Podanie farieb je perfektné, nemali sme žiadne výhrady. Notebook používa lesklý, nedotykový displej. Pokiaľ ide o konektivitu zariadenia, k dispozícii sú po jednom USB 3.2, USB 2.0, USB-C, HDMI, slot na pamäťové karty microSD a spoločný audio jack. Prekvapením je však v tejto cene absencia akéhokoľvek biometrického zabezpečenia.

Pokiaľ ide o hardvérovú výbavu, zariadenie má v nami testovanej konfigurácii procesor Intel Core i5-8265U (1,6 – 3,9 GHz), doplnený o dvojicu grafík (integrovanú plus NVIDIA GeForce MX250 2GB. Poteší 8GB operačnej pamäte a veľké 512GB úložisko. Zameranie je jasné – ľahké zariadenie je vhodné na časté prenášanie, na multimédiá vďaka kvalitným reproduktorom, tiež na kancelársku prácu, avšak vzhľadom na zaujímavé konštrukčné vyhotovenie skôr do rúk manažéra, ktorý chce zaujať aj svoje okolie. Notebook zvláda prehrávanie 4K videí, náročnejší multitasking, či menej náročné hry. Hráčom však odporúčame siahnuť po druhom testovanom modeli – ROG Zephyrus S GX502GW.

Séria notebookov „ROG“ je zameraná primárne pre hráčov, čomu je prispôsobený aj dizajn. Páči sa nám aj veľmi dobrá kvalita spracovania. Hodí sa na časté prenášanie, ale aj do pracovného prostredia. I keď je notebook určený pre hráčov, nemá typicky herný dizajn a výrobca nepoužil extra výstrelky. O zobrazenie sa stará 15,6“ IPS panel s technológiou G-SYNC a výsledkom je rýchly až 144 Hz displej. V predaji je aj vo verzii s 240 Hz displejom, avšak reálne rozdiely medzi 144 a 240 Hz si zrejme žiadne oko používateľa nevšimne, takže ide skôr o marketingový ťah. Podanie displeja je výborné, je na úrovni 90% sRGB. Chválime tiež reprodukciu zvuku. Konektivita je pochopiteľne bohatšia ako pri ultrabookoch – k dispozícii sú tri USB 3.1 a po jednom USB-C, HDMI, gigabitový Ethernet a spoločný audio jack.

Nami testovaný Zephyrus S GX502GW je v konfigurácii s aktuálne najvýkonnejším mobilným procesorom – Intel Core i7-9750H (2,6 – 4,6 GHz), ktorý ponúka masívnych 6/12 jadier/vláken. Pre hráčov je k dispozícii grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2070 8GB (ide o takmer najvýkonnejší model na trhu). Výbavu dopĺňa 32GB RAM a 1TB SSD úložisko. Priam vysnívaná konfigurácia pre každého hráča. Oceňujeme aj vzhľadom na nízku hmotnosť – 2 kg, pričom rozmery zariadenia sú 360×252×18,9 mm.

Výkon testovaného herného notebooku je špičkový najmä vzhľadom na kompaktné rozmery. Aj tu je prítomný ErgoLift na zdvihnutie klávesnice. Písanie na klávesnici je veľmi pohodlné, v softvéri možno nastavovať rôzne farebné podsvietenia na jednotlivé zóny, ako aj režimy výkonu. Pri výkonnom zariadení sa výklopný mechanizmus stará aj o chladenie. Boli sme veľmi milo prekvapení výsledkami testu. Ani pri veľkej záťaži sa herný notebook nezahrieva, hlučnosť sa väčšinou drží v rozumných medziach. Iste, pri maximálnom zaťažení vie aj „zahučať“, najvyššiu hodnotu sme namerali na úrovni 55-60 dB(A), čo je viac-menej štandardom pri herných notebookoch.

Testovaný model je určený primárne pre hráčov, na hranie najnovších titulov a to aj s najvyššími detailami a vyhladzovaním hrán. Prekvapením je absencia webkamery. Je to kvôli maximálnemu využitiu priestoru okolo displeja a minimálnym rámčekom. Výrobca dodáva externú kameru v balení, možno ňou zaznamenávať Full HD video pri 60 fps. ROG Zephyrus S GX502GW je špičkovo spracovaný notebook po všetkých stránkach – má elegantný dizajn, kvalitné spracovanie, vynikajúci IPS displej, výkonný procesor a grafiku, 32GB RAM ako aj 1TB úložiska. Vzhľadom na zameranie má aj kompaktné rozmery a nízku hmotnosť. Ale cena je, žiaľ, vysoká.

Zapožičal: ASUS