Domov Novinky Populárny emulátor Wine bol vylepšený

Populárny emulátor Wine bol vylepšený

Zdielať

Populárny a zrejme najznámejší nástroj Wine pre ľudí, ktorí občas potrebujú spustiť niektorý program z Windows na UNIXových systémoch, bol povýšený na druhú verziu a prichádza s niekoľkými vylepšeniami.

Ak už používate Linux, zrejme nemusíte iné operačné systémy, alebo nie je iná možnosť (napríklad kvôli licenciám). Na základnú prácu s počítačom však aj pre neskúseného používateľa Linux bohato postačí, avšak problém nastane, ak si nejaká situácia vyžiada spustiť program, ktorý je určený pre beh pod operačným systémom Windows. Väčšine sa teraz vybaví emulátor Wine, ktorý vedel s určitými rezervami spustiť tieto programy aj pod Linuxom.

Vývojári však vydali novú, druhú, verziu, ktorá ponúkne oficiálnu podporu pre nové verzie Office, rozšírenú podporu pre DirectX programy a ďalšie vylepšenia. Podpora bola samozrejme opäť rozšírená, avšak nedá sa nikdy garantovať. Preto už nejakú dobu beží oficiálnej databáza programov, ktorú založili samotní vývojári Winu, kde sa zaznamenávajú všetky programy, ktoré v emulátori naozaj beží.

Princíp fungovania je pomerne jednoduchý. Emulátor spustí program a ten si v priebehu volá rôzne prostriedky z operačného systému Windows, Wine pochopí, čo program chce, urobí to pod Linuxom a vráti odpoveď, ako keby priamo od Windows.

Zdroj: WineHQ, The Verge