Domov Novinky O2 pokrýva 5G sieťou 76,5% ľudí na Slovensku

O2 pokrýva 5G sieťou 76,5% ľudí na Slovensku

Zdielať

Operátor buduje najmodernejšiu 5G sieť pre svojich zákazníkov.

O2 je uprostred modernizácie svojej sieťovej infraštruktúry spojenej nielen so zlepšením kvality signálu, ale aj rozširovaním pokrytia 5G technológiou. Výhody siete tak mohlo v polovici apríla využívať už 76,5% ľudí. Kým koncom minulého roka bola dostupná pre 70,1% obyvateľov Slovenska, od polovice apríla 2024 ju môže využívať už 76,5% ľudí. Od začiatku tohto roka pokryl operátor 223 nových miest a obcí a celkovo je 5G signál dostupný už v 1232 lokalitách Slovenska.

Rýchlejšia modernizácia siete napreduje aj vďaka dohode o zdieľaní technológie mobilných sietí (v rámci zdieľania sietí je partnerom Telekom), ktorá je prvou svojho druhu na Slovensku. Jej prínos pociťujú zákazníci v mnohých ohľadoch, najmä v rýchlejšom nasadzovaní sieťových inovácií aj vyššej kvalite signálu. O2 v uplynulých mesiacoch zmodernizovalo svoju sieť v okresoch Zlaté Moravce, Žarnovica, Komárno, Sabinov a Brezno.

Výhody 5G siete sú nesporné vo všetkých aspektoch – či už ide o volania, alebo stabilné a rýchle dátové pripojenie. Prechod na vyššiu rýchlosť znamená pre zákazníka lepší používateľský zážitok z dátovania, telefonovania, počúvania hudby či sledovania filmov a videí. Najnovšie technológie totiž umožňujú rýchlejšie načítavanie webových stránok či mobilných aplikácií, a tiež kvalitnejší zvuk počas telefonovania.

Pre využívanie 5G siete sa zákazník musí nachádzať v lokalite, v ktorej je dostupné pokrytie 5G sieťou. Zároveň platí, že k sieti sa môže zákazník pripojiť iba na zariadeniach, ktoré ju podporujú. Zo štatistík však vidno, že každý mesiac narastá počet zákazníkov s vhodným zariadením, s ktorým si môžu naplno užiť výhody tejto siete. V apríli 2024 predstavoval podiel týchto zariadení v O2 sieti 26,9%, pričom v decembri 2023 to bolo 24,3%.