Domov Novinky Musk zruší zákaz Trumpa na Twitteri

Musk zruší zákaz Trumpa na Twitteri

Zdielať

Elon Musk povedal, že zruší zákaz Twitteru pre bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa.

Miliardár Elon Musk v utorok uviedol, že keď kúpi platformu sociálnych médií Twitter, zruší zákaz bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, čo je najjasnejší signál Muskovho zámeru obmedziť moderovanie tejto stránky. Musk, najbohatší človek na svete a šéf spoločnosti Tesla, uzavrel dohodu o kúpe Twitteru v hodnote 44 miliárd dolárov. Nazval sa „absolutistom slobody prejavu“, ale uviedol len málo konkrétnych podrobností o svojich plánoch. Očakáva sa, že Musk sa po uzavretí transakcie stane dočasným generálnym riaditeľom Twitteru, informovala predtým agentúra Reuters podľa zdroja oboznámeného s touto záležitosťou. Otázka opätovného uvedenia Trumpa sa považovala za lakmusový papierik toho, ako ďaleko Musk pri zmenách zájde. Musk v prejave na konferencii Financial Times Future of the Car dodal, že on a spoluzakladateľ Twitteru Jack Dorsey sa domnievajú, že trvalé zákazy by mali byť „extrémne zriedkavé“ a vyhradené pre účty, ktoré prevádzkujú botov alebo šíria spam.

Musk povedal, že rozhodnutie zakázať Trumpa posilnilo Trumpove názory medzi ľuďmi na politickej pravici, a zákaz označil za „morálne nesprávny a úplne hlúpy“. Pozastavenie Trumpovho účtu, ktorý mal viac ako 88 miliónov sledovateľov. Zablokovanie prišlo niekoľko dní pred koncom jeho funkčného obdobia, po obvinení o údajnom podnecovaní útoku na Kapitol, a toto zablokovanie väčšina používateľov (úplne oprávnene) považuje za obmedzenie slobody slova a cenzúru (ktorou sa preslávil napríklad Facebook či YouTube patriaci pod Google) a nasleduje po rokoch diskusií o tom, ako by mali spoločnosti sociálnych médií moderovať účty vplyvných svetových lídrov. Trumpovi bol natrvalo pozastavený prístup na Twitter krátko po výtržnostiach na americkom Kapitole 6. januára. Twitter vo svojom rozhodnutí uviedol „riziko ďalšieho podnecovania násilia“.

Musk tiež uviedol, že platforma musí obmedziť prejavy, ako to vyžaduje zákon, a v pondelok povedal predstaviteľovi Európskej únie, že politika EÚ je „presne v súlade“ s jeho vlastným zmýšľaním, pričom sa odvolával na nový zákon, ktorý ukladá vysoké pokuty spoločnostiam, ktoré nekontrolujú nezákonný obsah, napríklad reklamu zameranú na deti. Konzervatívci, ktorí obvinili Twitter so sídlom v San Franciscu zo zaujatosti voči pravicovým názorom, sa tešili z vyhliadky Trumpovho návratu. „Mal by byť (Trump) všade, kde sa dá,“ povedal republikánsky senátor Rick Scott novinárom, keď sa ho pýtali na Muskove komentáre. „Nemali by sme mať spoločnosti sociálnych médií, ktoré obmedzujú možnosť ľudí šíriť svoje posolstvo.“

Demokrati uviedli, že prípadné obnovenie Trumpovej činnosti by mohlo predstavovať hrozbu pre demokraciu, hoci niektorí dúfajú, že často tweetujúci Trump by mohol rozrušiť ich základňu a oživiť účasť v novembrových priebežných kongresových voľbách. Twitter sa odmietol vyjadriť. Trump už predtým pre Fox News povedal, že ak by mu to bolo umožnené, na Twitter by sa nevrátil a uprednostnil by svoju vlastnú aplikáciu pre sociálne médiá, Truth Social, platformu podobnú Twitteru, ktorá bola koncom februára uvedená na trh v obchode s aplikáciami spoločnosti Apple a v ktorej používatelia namiesto tweetov zverejňujú „pravdy“. Trump po pomalom začiatku oživil svoje správy na novej platforme, pričom svojim 2,7 miliónom sledovateľov poslal približne 50 príspevkov, väčšinou za posledný týždeň. V čase, keď bol prezidentom, písal v priemere 18 tweetov denne. Trumpov hovorca sa k tomu bezprostredne nevyjadril.

Trump je predsedom spoločnosti, ktorá vlastní Truth Social a ktorá sa spája s firmou Digital World Acquisition, ktorá sa zaoberá akvizíciou prázdnych účtov. Tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová v utorok uviedla, že zákaz Twitteru pre Trumpa je vecou rozhodnutia spoločnosti. Bidenova administratíva chce, aby online platformy chránili slobodu prejavu, ale zároveň zabezpečili, aby neboli fórami pre dezinformácie, povedala. Musk počas konferencie uviedol, že dohoda o prevzatí Twitteru by sa v „najlepšom prípade“ mohla uskutočniť do dvoch až troch mesiacov. Predtým v utorok akcie Twitteru klesli na úroveň, ktorá naznačovala, že podľa burzy je nepravdepodobné, že Musk uskutoční akvizíciu za 44 miliárd dolárov, ako pôvodne dohodol. Muskovo rozhodnutie ísť po Twitteri znepokojilo niektorých investorov Tesly a vyvolalo tlak na akcie. Musk v utorok dodal, že v Tesle zostane „tak dlho, ako budem užitočný“.

Zdroj