Domov Novinky Intel ukázal prvý počítač postavený na 10 nm procesore

Intel ukázal prvý počítač postavený na 10 nm procesore

Zdielať

Intel na CES 2017 uviedol na trh prvé desktopové procesory Kaby Lake, na pretras sa však dostali aj počítače, ktoré sú postavené na 10 nm výrobnom procese z architektúry Cannon Lake.

Procesory Kaby Lake majú predstavovať poslednú hlavnú generáciu Intelu na 14 nm procesu a ich nástup bol poznačený niekoľkými faktami. Jednak je pravda, že Kaby Lake nemajú oproti Skylake čo ponúknuť okrem vyšších taktov (najčastejšie o 100 až 200 MHz) a niekoľkých vylepšení, ktoré sa dajú označiť za nezásadný.

Ešte pred ich oficiálnom predstavení sme si navyše mohli prečítať o ich špecifikáciách, cenách, výkonu i možnostiach pretaktovania, takže na CES 2015 v podstatne už nebolo čo odhaľovať. A nakoniec ich nástup brdí vyšší záujem o procesory AMD Ryzen. Možno aj preto všetko si Intel prichystal tiež ukážku jedného z prvých 10 nm procesorov Cannon Lake, ktorý v tomto prípade pracoval v notebooku.

Generácia Cannon Lake už bude určite ďaleko zaujímavejšia a to už len kvôli novému výrobnému procesu. Pôjde o procesory Core už ôsmej generácie a Krzan (CEO Intelu) je predstavil sa slovami: pre tých, ktorí sú zvedaví na to, či je Moorov zákon ešte na žive a či 10 nm procesory skutočne prídu existuje odpoveď: jednoznačne áno.

Ukázal konkrétne zariadenie 2v1, kde má pracovať jeden z prototypov. Na Cannon Lake je ale pochopiteľne ešte skoro. Môžeme očakávať, že sa dozvieme podrobnosti niekedy v lete 2017 a na jeho konci by už 10 nm procesory teoreticky mohli byť predstavené na plánovanom Intel Developer Forum.

Zdroj: PC World