Domov Novinky Huawei pri predajoch výrazne prepadol, je až štvrtý

Huawei pri predajoch výrazne prepadol, je až štvrtý

Zdielať

Sankcie zo strany USA majú negatívny dopad na čínsku spoločnosť Huawei, ktorá zaznamenala obrovský prepad.

Koncom januára 2021 zverejnila analytická spoločnosť správu, kde zistila, že v priebehu roka 2020 obe spoločnosti (Huawei spolu s Honor) boli lídrami trhu, ktoré nasledovali výrobcovia ako sú Apple, Xiaomi, Oppo a Vivo. Podľa správy ITHome dosiahol trh smartfónov v Číne v štvrtom štvrťroku roku 2020 celkový počet dodávok 84 miliónov kusov. Oproti predošlému roku to znamená prepad o 4%. Keď už hovoríme o ročných dodávkach, tak celkovo dodávky smartfónov poklesli o 11% a dosiahli 330 miliónov kusov. Jedným z dôvodu zhoršenia trhu bol tiež slabší výkon kvôli sankciám zo strany USA.

V poslednom štvrťroku minulého roka spoločnosť Huawei (vrátane Honor) dodala celkovo 18,8 milióna kusov smartfónov, čo znamená, že jej podiel na trhu klesol zo 41% v treťom štvrťroku na 22% vo štvrtom štvrťroku. Počas tejto doby začala spoločnosť Oppo doháňať Huawei a predala 17,2 miliónov kusov smartfónov, čo znamená medziročný nárast o 23%. Podobný rast o 20% zaznamenala spoločnosť Vivo, ktorá dodala 15,7 milióna kusov. Okrem iného Apple tiež zažíva v Číne boom, a nebolo tomu inak aj v poslednom štvrťroku, kedy si smartfóny od tejto spoločnosti zakúpilo 15,3 miliónov ľudí, čím spoločnosť získala veľký trhový podiel – až 18%. Spoločnosť Xiaomi dodala 12,2 miliónov kusov smartfónov, čo znamená medziročné zlepšenie o 52%. Podľa Canalys dodávky spoločnosti Huawei poklesli o takmer 50%.

Spoločnosť Canalys tiež uviedla, že je dopyt po produktoch Huawei stále obrovský, ale vzhľadom na sankcie nevie Huawei požiadavky a dopyt po výrobkoch uspokojiť. Túto príležitosť sa snažia využiť iní výrobcovia, de facto všetci. O tom tiež svedčí fakt, že všetci majú medziročný nárast, kdežto Huawei má veľký medziročný prepad. Neverili by sme tomu, že by sankcie zo strany USA mohli takto Huawei dostať aj v Číne.

Zdroj