Domov Novinky Google vylepšuje migráciu dát medzi smartfónmi

Google vylepšuje migráciu dát medzi smartfónmi

Zdielať

Okrem iných vylepšení umožní aj využiť káblové a bezdrôtové spojenie naraz.

Zabudovaná funkcia v operačnom systéme Android na transfer dát a nastavení sa postupne vylepšuje, jednoduchosťou a spoľahlivosťou však stále nie je na úrovni konkurenčného iOS. Dôvody sú objektívne, iOS beží doslova na pár modeloch jednej značky, zatiaľ čo Android je oveľa viac otvorený. Funguje na obrovskom množstve zariadení rôznych značiek a problémom je aj vysoká fragmentácia systému, kvôli ktorej sa bežne používajú verzie z pred pár rokov. Navyše, celé to ešte komplikujú nadstavby výrobcov a rôzne komunitou vyvíjané verzie.

Pre Android existujú aj aplikácie tretích strán na transfer dát a nastavení, často však dochádza k neúplnému prenosu dát a nastavení, takže veľa používateľov využíva zabudovaný systém na migráciu. Google si to uvedomuje, a je možné, že už čoskoro sa dočkáme zásadných vylepšení. V súčasnosti nástroj na migráciu funguje len pri migrovaní z pôvodného smartfónu na nový počas jeho nastavovania, po novom bude možné dáta migrovať aj dodatočne, a to aj bez prepisovania nastavení.

Na dodatočný transfer dát sa bude dať použiť len pôvodný smartfón, ktorý bol použitý pri migrácii na nové zariadenie, nepôjde to teda s ľubovoľným smartfónom. Na transfer dát a nastavení z iného zariadenia bude stále nutné urobiť reset do továrenských nastavení. Vylepšenia sa dočká aj rýchlosť prenosu. Vďaka novému protokolu MultiTransportD2DTransport sa bude dať použiť naraz kábel aj bezdrôtové Wi-Fi pripojenie. Či sa bude využívať Wi-Fi Direct alebo bude nutný router správa neuvádza, vzhľadom k tomu že funkcia priameho spojenia je dostupná už od Android 4.0 Ice Cream predpokladáme prvú možnosť.

V súčasnosti sa dá použiť len buď kábel alebo bezdrôtové pripojenie, prípadne obnovenie zo zálohy Google disku. Novinka poteší hlavne používateľov, ktorí mali alebo problémy s rýchlosťou Wi-Fi, alebo ich zariadenia používali v USB-C porte starší štandard rozhrania USB 2.0, prípadne oboje, čo sa týka hlavne lacnejších modelov. Samozrejme, funkcia vyžaduje zmeny v systéme, teda aktualizáciu, a za akú dobu sa tak novinka stane „mainstreamom“ je teda neznáme.

Zdroj